Rustykalnie

Rustykalnie
W Polsce obok mody na wnętrza w stylu skandynawskim równie ważnym i wiodącym trendem jest styl rustykalny. Pod tym pojęciem kryje się dążenie do prostoty, naturalności i przytulnego, swojskiego klimatu. Dodatkowo wiele osób widzi w nim umiłowanie do wszystkiego, co stare i nadszarpnięte przez upływający czas. W takich przedmiotach jest moc i dusza.
0
Rustykalnie

Styl rustykalny jest ukłonem w stronę tradycji ludowej. Elementy wnętrza, które mu towarzyszą są związane z rękodziełem, widocznym zarówno w obróbce mebli, jak i dekoracji. Największą rolę odgrywa w tym przypadku drewno, które w typowym rustykalnym domu jest elementem konstrukcji. Świetnie wyglądają wyeksponowane belki stropowe czy drewniana podłoga.

Meble również powinny być drewniane i mogą posiadać charakterystyczne rzeźbione zdobienia. Masywne fotele i stoły czy prawdziwy kredens to jest to, o co chodzi w stylu rustykalnym. Tutaj nie trzeba martwić się, że niektóre powierzchnie są zarysowane lub nieco wytarte. To tylko dodaje charakteru.

We wnętrzach w rustykalnym stylu dominują często białe ściany, które imitują bielony tynk, a ten niekoniecznie musi być gładki i równy. Równie często spotyka się pokrycia drewnem czy kamieniem.

Dopełnieniem całości są dodatki, takie jak ceramiczne dzbanki, wiklinowe kosze, lampki naftowe czy niewielkie obrazki wiszące na ścianach. Z dekoracjami nie należy jednak przesadzać, aby nie nagromadzić zbyt dużo niepotrzebnych elementów, ponieważ łatwo może dojść do przypadkowych, nie zawsze do siebie pasujących połączeń.

Obecnie architekci coraz chętniej wracają do korzeni w poszukiwaniu inspiracji. Czerpią wiele rozwiązań z tradycji i kultury. Takie wnętrza dają poczucie ciepła i przytulności. Nie trzeba stylu rustykalnego traktować całościowo. Równie dobrze może być on wiodącym trendem w aranżacji jak i tylko ujęty w detalach. Tak jest u mnie w domu. Pamiętacie drewnianą, starą ławę, która stoi w moim salonie jako TV set. Tapeta w sypialni z motywem rustykalnych dech jest kolejnym przykładem.

Tym, którzy myślą, że rustykalny styl może przytłaczać odsyłam do zdjęć poniżej. Przedstawiam dom, który został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m. in. Building Design of the Year 2011. To bardzo nowoczesny budynek, gdzie na każdym kroku widać inspiracje zaczerpnięte ze stylu rustykalnego.


A zatem czy Wasz projekt będzie odzwierciedleniem wiejskiej, sielskiej chaty, czy tylko wariacją na ten temat koniecznie odwiedźcie pchli targ, sprawdźcie strychy i piwnice. To skarbnice dekoracji i mebli w tym stylu.

Zdjęcia: Alycia Taylor via bdav.org.au

 

Blogerka, pomysłodawczyni MEETBLOGIN, ogólnopolskiego zjazdu blogerów wnętrzarskich oraz inicjatorka Bloggers Zone, współpracuje z wieloma festiwalami designu w Polsce. Na swój blog zaprasza po garść inspiracji do tworzenia pięknych przestrzeni wokół siebie. Jest pasjonatką skandynawskich bieli i zamiłowania do naturalnych materiałów, industrialnych dodatków oraz loftowych, otwartych przestrzeni. Uwielbia meble vintage w nowoczesnych aranżacjach. Ceni polski design dlatego też jest ambasadorką Łódź Design Festival.
Wczytywanie rekomendacji...