Stuletni dom w Szwecji

Stuletni dom w Szwecji
Solidna bryła z czerwonej cegły wciąż opiera się działaniu czasu. Razem z bujnym ogrodem tworzy sielski duet. W środku czeka skandynawskie wnętrze w eleganckim wydaniu.
0
Stuletni dom w Szwecji

Historia tego domu zaczyna się w 1915 roku.  Do Hammenhög sporwadził się właśnie doktor Jakobsson wraz z rodziną. Władze miasta, by przyjąć nowego lekarza godnie, wybudowały liczący 284 m.kw dom, w którym mieściło się aż 10 pokoi. Dom z ręcznie barwionej czerwonej cegły powstał w charakterystycznym dla tametej epoki stylu "Patriciervilla", popularnym wówczas wśród przedstawiciel wyższych klas społecznych.

Dom opiera się działaniu czasu. Wiele z oryginalnych detali dzięki dbałości mieszkańców, udało się zachować do dziś. Wysokie pomieszczenia, głębokie wnęki okienne, olejowany parkiet dębowy w jodełkę i solidna stolarka tworzą ponadczasowy charakter wnętrza.
 

Część dzienna to dwa pokoje, które oddzielają wysokie drzwi dwuskrzydłowe. Pomieszczenia znajdują się przy pionie kominowym i łączy je wspólny kominek ze szklanymi ściankami. Klasyczne fotele połączono ze starymi indsutrialnymi lampami oraz współczesną sofą i komodą.

Skandynawskie wnętrza to nie tylko biel. Drewnianą okładzinę na ścianach pomalowano na antracytową czerń. Dzięki temu jadalnia nabrała głębi, a wysokie pomieszczenie stało się trochę niższe i bardziej przytulne. Nad okładziną umieszczono też półkę w tym samym kolorze - służy do eksponowania zdjęć i pamiątek. Nad drewnianym stołem wiszą dwie szare lampy Bell marki Normann Copenhagen.

 

W kuchni zastosowano typowo skandynawskie rozwiązania - białe meble, białe płytki 5x5 nad blatem oraz stalowe lampy w industrialnym stylu. Sterylną biel ociepla drewniana podłoga i cokół szafek kuchennych oraz krzesła i stół w podobnym odcieniu drewna.

Klimat sypialni na piętrze zbudowano na połączeniu bieli, szarości i drewna.

Spora wysokość pozwoliła właścicielom na pomysłowe zagospodarowanie pokoi dziecięcych - w jednym dobudowano antresolę, która imituje domek na drzewie. W drugim znalazło się miejsce na sporych rozmiarów tipi.

Agencja nieruchomości Fantastic Frank wystawiła niedawno dom na sprzedaż. Nowi nabywcy będa mogli się cieszyć ogromnym ogrodem i własną szklarnią. W oficynie znjaduje się również domek o powierzchni 45 m.kw - miejsce dla gośći lub na prywatne biuro.

 
Gdzie: Hammenhög, Szwecja
Ile metrów: 284 m.kw.
Kiedy: 1915
Zdjęcia: Fantastic Frank


Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...