Stwórz nastrój w... kuchni

Stwórz nastrój w... kuchni
Przecież tu się tylko gotuje! Owszem, ale też spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Zwłaszcza gdy kuchnia jest otwarta na salon. Dlatego warto, żeby miała też niepowtarzalny klimat.
0
Stwórz nastrój w... kuchni

MEBLE DIY

Jesteśmy zadowoleni, gdy coś sami zrobimy. Ale też nasze mieszkanie nabiera indywidualnego charakteru ozdobione dodatkami DIY. Nie oznacza to, że nagle musimy się stać stolarzami czy konstruktorami. Proste przedmioty też mają wiele uroku. Jak na przykład półki z drewnianych skrzynek, zawieszone na ścianie tej kuchni. Do kupienia na aukcjach internetowych i własnoręcznego pomalowania lub zabejcowania.

Czarne meble w kuchni

 

    

 

ŻYWA ZIELEŃ

Nie wyobrażamy sobie salonu czy sypialni bez roślin, które przecież tworzą przytulną aurę i ciepły klimat. Więc dlaczego nie znaleźć dla nich miejsca również w kuchni? Niekoniecznie na parapecie. Tu mamy świetną inspirację z półkami zawieszonymi nad blatem roboczym. Co za pomysł! Aneks, który jest częścią salonu zyskał luz i przestał wyglądać jak typowa przestrzeń do gotowania. W naturalny sposób zatarte zostały granice stref i funkcji.

Półka nad kuchennym blatem

 

    

 

DYWANY POD STOPAMI

Od kiedy po dwóch stronach kuchennej wyspy położono dwa wzorzyste chodniki, już nic nie jest takie samo. Kuchnia stała się bardziej przyjazną przestrzenią, która zachęca do rodzinnego spędzania czasu. Bawełniane dywaniki chronią drewnianą podłogę – to inne „przytulne” rozwiązanie w tej części mieszkania – a w razie kuchennej wpadki łatwo je wyprać. Dodatkowym udogodnieniem jest urządzona w pobliżu kuchni jadalnia z wygodną sofą przy stole.

Dywan w kuchni

 

    

 

NASTROJOWE OŚWIETLENIE

Mimo surowej cegły, o tym wnętrzu nie da się powiedzieć – mało przytulne! Jest wręcz odwrotnie. A wszystko za sprawą dywanu, na którym ustawiono klasyczny stół z designerskimi krzesłami i… nietypowego oświetlenia. Łańcuch świetlny udrapowany na ceglanej powierzchni przełamał jej chłód i emanuje nastrojowym blaskiem. Zabieg mało kosztowny, niezbyt trudny do zrealizowania, a jaki efekt! Spróbujcie koniecznie!

Kuchnia ze ścianą z cegły

 

    

 

PAŁACOWE FOTELE

Lubimy je ratować od zagłady na śmietniku. Mowa o starych, wysłużonych meblach, które z drugiej strony zasługują na drugą szansę. Jeśli konstrukcja jest w dobrym stanie, wymiana tapicerki czy odmalowanie całości naprawdę ma sens. Zobaczmy, ile zyskało to industrialne wnętrze dzięki dwóm fotelom w aksamitnej tapicerce. Dostojny kolor burgunda wniósł pożądane ciepło w kontraście do połyskującej chłodem stali mebli i sprzętów AGD.

Stalowe meble kuchenne

 

    

 

MEBEL Z DUSZĄ

Zabudowa pod wymiar nie wyklucza akcentów w stylu retro. Świetnym przykładem jest kuchnia prezentowana poniżej, gdzie są zarówno nowoczesne sprzęty AGD, jak i stylowy bufet z przecierką czy upolowana na targu staroci rustykalna nadstawka na talerze. Do tego jeszcze mamy półki-skrzynki i betonową lampę wiszącą czy industrialną lampkę biurkową. W tym eklektycznym miksie jest metoda. A wiekowe okazy wciąż są bardzo funkcjonalne.

Kuchenne półki ze skrzynek

 

    

 

STYLISTYKA RETRO

„Wzorzysty” fornir mebli kuchennych plus mocny kolor kafli nad blatem. To cała kwintesencja stylu lat 70. Vintage przebojem zdobywa nasze mieszkania i robi się ekskluzywną alternatywą. Za odrestaurowane meble z tamtych lat trzeba trochę zapłacić. Ale nie trzeba nimi urządzać wnętrza od stóp do głów. Jeden mebel i kilka drobniejszych oryginalnych elementów wystroju w zupełności wystarczy. Zamiast kłaść kafle, można pomalować ścianę na wyrazisty kolor kojarzący się z przeszłością. Na rynku jest też sporo utensyliów stylizowanych na retro.

Aneks kuchenny z jadalnią

 

    

 

NA TLE TAPETY

Półki nad bufetem to genialny pomysł. Ale jeszcze bardziej podoba nam się, że ścianę za nimi wyklejono tapetą. Wnętrze od razu nabrało charakteru przytulnego kącika w obrębie kuchni. Zwłaszcza że niedaleko znajduje się duży rodzinny stół. W tym pomieszczeniu półkami i bufetem zagospodarowano niezbyt głęboką wnękę. Ale nie jest ona niezbędna do uzyskania podobnej aranżacji. To tapeta może wyznaczać wizualne granice takiej strefy przechowywania.

Tapeta w jadalni

 

    

 

PÓŁKI ZAMIAST WISZĄCYCH SZAFEK

Otwarte półki, a na nich wyeksponowana kolekcja pięknych porcelanowych naczyń i figurek. Zlew poniżej zdradza, że to wszystko ma miejsce w kuchni. Warto zorganizować taką wystawę nawet kosztem miejsca do przechowywania. Tym bardziej, jeśli kuchnia nie grzeszy metrażem. Dzięki półkom zaoszczędzimy przestrzeń, a zgromadzonymi na nich bibelotami stworzymy przyjemną scenerię dla codziennej krzątaniny.

Półki nad blatem

 

    

 

OBRAZ NAD BLATEM

Zero szafek na całej jednej ścianie w tej kuchni! Za to jej powierzchnię i całą uwagę obserwatorów zagarnął duży współczesny obraz. Odważnie? No pewnie, ale za to jak efektownie! Obok tylko okap dyskretnie wtopiony w białe tło. A powyżej, na środku pomieszczenia, strojny pałacowy żyrandol. Nowoczesne krzesła przy stylowym stole też nie przeszkadzają. To wyraz miłości zarówno do tego, co proste i funkcjonalne, jak i do dodatków z duszą.

Kuchnia jak salon

 

     

 

 

Przeczytaj także:

JAK SZYBKO WYSTYLIZOWAĆ SWOJĄ KUCHNIĘ?

LUSTRO W KUCHNI

SZTUKA W KUCHNI

Z OBRAZEM DO KUCHNI

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...