Tu mieszkają książki

Tu mieszkają książki
W tym domu życie toczy się wokół niezwykłej biblioteki. Książki są nie tylko do czytania, tworzą wnętrze tak samo jak stół czy krzesła.
0
Tu mieszkają książki

Pewnie kojarzycie typowe londyńskie przedmieścia. Rzędy niskich szeregówek z małymi ogródkami. Wszystkie podobne do siebie. Okna –wykusze, elewacja z cegły, kolorowe drzwi. To co dzieje się w środku to już tajemnica właścicieli. „Book Tower House” – jeden z takich domów – mieści się w Hampstead w północnym Londynie. W tej dzielnicy mieszkał kiedyś sam Freud, więc naturalne wydaje się, że zajrzymy do wnętrza.

 

 

Dom ma swoje korzenie w późnej epoce wiktoriańskiej. We wnętrzu zachowały się jeszcze elementy wystroju wykonane w duchu Arts and Crafts – ruchu artystycznego, który wskrzesił angielskie rękodzieło. Architekci z pracowni Platform 5 nie chcieli jednak, by dom przypominał muzeum. Stare miesza się więc z nowym.


 

Centrum to imponująca biblioteka, która pnie się przez dwie kondygnacje. Regały wykonane zostały ze sklejki wykończonej okleiną dębową. Wbudowano je w ścianę – dzięki temu tworzą jednolitą, zlicowaną powierzchnię. Układ regałów to lustrzane odbicie konturu schodów. Ten zabieg wprowadził rytm, odwrócił też uwagę od monotonii drewnianych powierzchni. Regały w każdej z najwyższych półek wmontowane mają diody LED, które oświetlają książki.
 

  

Na górze niespodzianka – biurko, które wkomponowano w balustradę schodów. Ten mały gabinet to również miejsce, z którego można mieć oko na to, co dzieje się na dole.

 

 

Kuchnię powiększono o małą dobudówkę, w której mieści się jadalnia. Jej dach wykonano z drewnianego szkieletu. Pomiędzy belkowaniem znalazły się małe świetliki, które doświetlają wnętrze. Ścianę w jadalni pokrywa cegła – taka sama jak na elewacji domu. Ten przytulny, nieco rustykalny kącik, miło kontrastuje z surową, betonową kuchnią z minimalistyczną białą zabudową.

 


Tuż przy kuchni mieści się mały aneks dzienny. Regał, siedzisko pod oknem i… domek dla kota. Chyba już więcej nie trzeba, by wyciszyć się po intensywnym dniu w angielskiej stolicy.

 


Projekt: Platform 5 Architects (www.platform5architects.com)
Gdzie: Londyn
Zdjęcia: Alan Williams Photography
 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...