Wszystko o antresoli

Wszystko o antresoli
Dodatkowa przestrzeń na tym samym metrażu – nawet gdy nieduża – to czysty zysk. Nie do bagatelizowania jest tez kwestia nietypowej i ciekawej aranżacji wnętrza. Przekonujemy, że warto mieć antresolę.
0
Wszystko o antresoli

W małym mieszkaniu to zwykle potrzeba jest matką wynalazków. Skoro np. łóżko nie mieści się na podłodze, winduje się je na minipięterko pod sufitem. Wprawdzie na ogół do łóżka trzeba się wspinać po drabince, ale nie musimy na dzień go składać ani chować. Natomiast przestrzeń pod antresolą można wykorzystać na biurko do pracy czy na garderobę. Cenne. W wysokich wnętrzach starych kamienic aż żal niewykorzystanej przestrzeni nad głową. Nie chodzi o to, by całą gospodarnie zabudowywać (szkoda tracić wrażenie przestronności), ale dodatkowe piętro w części pokoju to świetne miejsce choćby na zaciszny gabinet. Przeszklona ścianka stworzy wystarczającą barierę dla dźwięków, przy tym doświetli ten drugi poziom. Awangardowe rozwiązania, jak pomost ze szklaną podłogą zawieszony nad centrum salonu, wymagają sporej wysokości wnętrza. Stosuje się je w nowoczesnej architekturze oraz loftach. Bez względu jednak na wielkość, styl i funkcjonalność antresoli, wystrój zawsze będzie atrakcyjny. 

 

Garderoba pod schodami

 

 

  

 

 

Na poddaszu

O budowie antresoli w domu drewnianym warto pomyśleć, gdy dach ma konstrukcję krokwiowo-jętkową lub krokwiowo-kleszczową. Na jętkach właśnie (poziomych belkach między krokwiami) lub podobnych do nich kleszczach kładzie się podłogę antresoli. Jeszcze lepsza jest konstrukcja stolcowa – z dodatkowymi podporami pod krokwie. Jeśli odległość od jętek do kalenicy (szczytu dachu) jest dość mała, pięterko może pełnić jedynie funkcję pomocniczą, np. schowka. O tym jednak, co i jak zrobić, by konstrukcja była bezpieczna, powinien zawsze decydować konstruktor. Pod skosami – w miejscach, gdzie połacie dachu dochodzą do podłogi antresoli, można umieścić siedziska lub praktyczne schowki. Warto wiedzieć, że standardowe szuflady mają głębokość 60 cm. Z głębszych (np. zrobionych na zamówienie) znacznie trudniej się korzysta. Nasza rada: by nie zamykać przestrzeni, zamontuj na piętrze ażurową barierkę. Pełna będzie z niższego poziomu wyglądała ciężko.

 

Sypialnia na antresoli

 

 

 

 

 

 

Warto wiedzieć

• W prawie budowlanym antresola nie jest traktowana jako kondygnacja.

• Gdy wysokość od niej do sufitu lub pod nią nie przekracza 1,9 m, nie wlicza się jej powierzchni do czynszu.

• Aby można było wygodnie stać na obu poziomach, samo wnętrze musi mieć wysokość powyżej 4,5 m.

• Minimalna odległość od podłogi pokoju do antresoli – taka, by można było postawić kanapę – wynosi ok. 1,6 m. Między blatem biurka a piętrem minimum to 0,9 m.

• Budując antresolę, należy przyjąć obciążenie użytkowe 120 kg/m².

• Jeśli ma być ona drewniana, grubość poziomych belek konstrukcyjnych to co najmniej 10 cm.

 

Loft z antresolą

 

 

 

 

 

 

Sypialnia dla singla

W tym pokoju, o standardowej wysokości, górny poziom jest „niepełnowartościowy”, czyli nie da się na nim swobodnie poruszać. Za to śpi się idealnie! Ważne tylko, by między materacem a sufitem zachować odległość nie mniejszą niż 120 cm. Wstawanie z łóżka i wchodzenie do niego musi być przecież bezkolizyjne – bez uderzania głową o sufit. Przyda się także barierka chroniąca śpiącego przed wypadnięciem. Prosta drabinka zajmie najmniej miejsca ze wszystkich możliwych rodzajów schodów. Antresola na zdjęciu została przymocowana do dwóch ścian oraz nietypowo podparta w jednym jej rogu na regale, który zastępuje słup. Stworzysz klimat sprzyjający relaksowi, wykładając ściany przy łóżku poduchami, tapicerowanym ekranem albo oklejając je tkaniną. Nasza rada: usytuuj antresolę nieco powyżej poziomu wzroku. Nie będzie dokładnie widać tego, co jest na niej. Można też osłonić piętro niską pełną barierką.

 

Sypialnia na antresoli

 

 

 

 

 

 

W zawieszeniu

Sypialnia „unosząca się” nad salonem wymaga bardzo solidnej konstrukcji. Platformę, na której została urządzona ta w naszym przykładzie, przymocowano do stalowej konstrukcji, która utrzyma takie obciążenie. Przestrzeni na dolnym poziomie nie zakłócają więc żadne podpory. Do sypialni prowadzą schody mocowane do ściany i podświetlone dla bezpieczeństwa. Okno tuż obok łóżka eliminuje poczucie klaustrofobii i wentyluje sypialnię. Konieczna jest w nim roleta chroniąca śpiące osoby przed nadmiarem słońca (nagrzane powietrze i światło skutecznie przeszkadzają w odpoczynku). Dobrze sprawdzi się biała roleta, bo odbije prawie 80 procent promieni słonecznych. Nasza rada: konstrukcja stalowa jest droższa niż drewniana, ale dużo bardziej od niej wytrzymała. To oznacza, że jej elementy mogą być smuklejsze.

 

Ławka-półka pod schodami na antresolę

 

 

 

 

 

 

Komfortowo, zielono

• Oprócz doprowadzenia na antresolę prądu do głównego źródła światła pomyśl o kilku „nadprogramowych” gniazdkach. Przydadzą się do podłączenia lampki nocnej, laptopa, radia z budzikiem.

• Jeśli zamierzasz hodować tu kwiaty, wybierz ciepłolubne i regularnie je podlewaj (bo wyżej jest cieplej).

 

Biuro na antresoli

 

 

  

 

 

 

Półprzejrzyście

Różnica poziomów we wnętrzu wizualnie podkreśla odrębność jego poszczególnych stref, jednak brak bariery akustycznej może się stać dla domowników problemem. Wtedy antresolę warto odizolować ścianką. We wnętrzu na zdjęciu antresola została przeszklona. To korzystne rozwiązanie dla obu poziomów, tafla bowiem na żadnym z nich nie ogranicza optycznie przestrzeni. Musi być wykonana ze szkła bezpiecznego i zamontowana przez fachowca. By dźwięki nie przenikały także przez podłogę antresoli, należy ją zaizolować wełną mineralną. Spełni ona jednocześnie zadanie blokady termicznej (ciepło unosi się do góry, jest więc tam gorąco). Nasza rada: jeśli na piętrze masz sypialnię, szklaną ściankę możesz zasłaniać np. żaluzją lub zasłonami.

 

Salon z kuchnią i jadalnią

 

 

  

 

 

 

Schodami w górę

Wygodne poruszanie się między dolnym a górnym poziomem jest sprawą pierwszej wagi, zwłaszcza gdy antresola stanowi strefę pokoju dziennego. Najbardziej komfortowe są proste schody jednobiegowe. Anektują jednak spory obszar wnętrza, nie zawsze więc uda się wygospodarować na nie miejsce. Mniej przestrzeni zajmują tzw. schody kacze lub młynarskie (mają naprzemiennie wyprofilowane stopnice, dopasowane do lewej i prawej stopy; są dość strome). Do najbardziej oszczędnych pod tym względem należą kręte schody spiralne. Jeśli na antresoli mieści się tylko łóżko, do wchodzenia wystarczy drabina. Przestrzeń pod schodami jednobiegowymi można z powodzeniem wykorzystać na schowki lub półki, jak na zdjęciu poniżej. Nasza rada: przy takim rozwiązaniu dodanie barierki pozbawiłoby konstrukcję ładnych podziałów i finezji. Z drugiej strony – przemieszczanie się nie może się wiązać z ryzykiem upadku. Dlatego szerokość stopnic nie powinna być mniejsza niż 60 cm.

 

Antresola z płyty pilśniowej

 

 

  

 

 

 

Przeczytaj także:

BIURO NA ANTRESOLI

ANTRESOLA Z ŁÓŻKIEM

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...