Wszystko o białej kuchni

Wszystko o białej kuchni
Nie wychodzi z mody od ładnych paru sezonów. I nic dziwnego, bo jest neutralna i ponadczasowa. Wszystko można do niej dopasować i nie nudzi się tak szybko jak kuchnie w innych kolorach. Poznaj więcej zalet kuchni w bieli.
0
Wszystko o białej kuchni

Biała kuchnia z wnęką pod skosem

 

Minimaliści projektują ją w wersji total look – od podłogi przez meble, aż po AGD cała jest biała. A skandynawski styl ociepla ją drewnem na blacie czy podłodze. Można ją urozmaicić kolorem lub efektownym deseniem, np. nad blatem. Wariantów białej kuchni jest naprawdę wiele. Można też wybrać między zabudową klasyczną a nowoczesną, lakierowaną na wysoki połysk lub matową. Przy wyborze weźmy pod uwagę takie czynniki jak częstotliwość gotowania, obecność dzieci, ilość czasu, który możemy przeznaczyć na sprzątanie. Dzięki temu kuchnia będzie dostosowana dokładnie do naszych potrzeb i maksymalnie funkcjonalna.

 

 Nowoczesna skandynawska kuchnia

 

W wersji mini

Biel to najlepszy wybór do małej kuchni lub minianeksu we wnęce. Białe meble dadzą wrażenie większej przestrzeni, ale też ładu i harmonii, o ile nie przeładujemy wnętrza zbędnymi dodatkami. Dla spotęgowania optycznego efektu warto wybrać fronty błyszczące, w których będzie się odbijać światło i reszta wyposażenia. W aranżacji na zdjęciu na pierwszy plan wysuwa się kolorowa plama obrazu na ścianie, w którą całkowicie wtopiły się proste meble. Ciekawym pomysłem jest blat pod oknem. Jest dyskretny, a przy tym praktyczny, bo powiększył przestrzeń roboczą w wąskim wnętrzu.

 

Mała kuchnia

 

Cała biała

Totalnie biała kuchnia kojarzy Ci się z nowoczesnymi minimalistycznymi wnętrzami? Spójrz na wystrój tej kuchni ze zdjęcia. Ceramiczny rustykalny zlew, urokliwe półeczki z haczykami na kubki, kafle ułożone w cegiełkę, retro bateria – to elementy z duszą, które wzbudzają tęsknotę za przeszłością. Biała od podłogi po sufit kuchnia jest wymagająca – nie można sobie w niej pozwolić na nieporządek, bo będzie się od razu rzucał w oczy. Smażenie konfitur z malin czy czarnej porzeczki w takim otoczeniu może być stresujące. Ale w codziennym użytkowaniu da się wyrobić dobre nawyki jak np. wycieranie do sucha błyszczącego białego blatu po skończonej pracy.

 

Biała kuchnia w stylu retro

Biała kuchnia w stylu retro

 

Tło dla salonu

Otwarty na salon aneks kuchenny to powoli standard we współczesnym budownictwie. Jak go urządzić, by dobrze komponował się z częścią wypoczynkową? Żeby był niebanalny, ale nie dominował, subtelny, ale nie bez wyrazu? Na aranżacji poniżej jest pewna podpowiedź. Proste nowoczesne meble nie mają uchwytów, przez co pozostają dyskretnie na dalszym planie. Mają za to zróżnicowane głębokości szafek, co powoduje, że zabudowa nabiera trójwymiarowego charakteru. Obie strefy połączyła wspólna posadzka z drewna. A ciemniejszy od niej stół wyznacza umowną granicę między nimi i przełamuje sterylną kolorystykę wnętrza.

 

Biały aneks kuchenny

 

Minimalna ilość dodatków

Jeśli tylko kilka przedmiotów pozostawimy na widoku, a resztę skrzętnie schowamy w szafkach i szufladach, w kuchni zapanuje nie tylko ład i porządek. Wtedy też dostrzeżemy niuanse zabudowy, układ kafli na podłodze, od której nie będzie odciągał wzroku kolorowy chodniczek. Ze zdumieniem stwierdzimy, że takie minimalistyczne wnętrze może być naprawdę wymowne. W tym na zdjęciu dominuje gruby błyszczący blat. To wokół niego skupia się życie domowników. Jest blatem roboczym i barkiem zarazem. Został tak skonstruowany, że nie ma żadnej podpory – to robi wrażenie!

 

Kuchnia jak laboratorium

 

Mity i fakty

• Wiele osób sądzi, że biała kuchnia w wersji błyszczącej, w dodatku bez uchwytów, to gwarancja odcisków palców na frontach. Jeśli wybierzesz kuchnię z dobrych materiałów, lakierowaną, a nie pokrytą folią, nie będzie na niej widać nawet zacieków z wody.

• Biały blat kuchenny nie musi być galerią plam z buraczków czy czerwonego wina. Istnieją takie materiały, które są odporne na wszelkie zabrudzenia.

• Pogląd, że cała biała kuchnia jest zimna i sterylna jak szpitalne laboratorium to największy mit. Odpowiedni dobór faktur, zróżnicowanie materiałów i wykończenia powierzchni mogą sprawić, że w monochromatycznym wnętrzu będzie się dużo działo.

 

Biała klasyka

Profilowane fronty mebli kuchennych to klasyka gatunku. W bieli prezentują się szczególnie elegancko. Kamienny blat, jak w tej kuchni, jest dla nich idealnym uzupełnieniem. Wnętrze jest bardzo jasne i rozświetlone nie tylko dzięki bieli, ale też dzięki przeszklonym wiszącym witrynkom. Nie brakuje więc miejsca do przechowywania, ale nie czuć ciężaru górnej zabudowy. Poza klasycznymi meblami uwagę zwraca klasyczna posadzka. Czarno-białe kafle z insertami dodatkowo obramowano szykowną bordiurą. 

 

Klasyczna kuchnia

 

Po skandynawsku

Skandynawowie szczególnie upodobali sobie biel. I chętnie zestawiają ją z drewnem, dzięki czemu chłodny północny klimat znacznie się ociepla. Gładkie nowoczesne meble w tej kuchni służą jako tło, bo na pierwszy plan wysuwa się blat roboczy i stara, lekko sfatygowana sosnowa podłoga. Szafki pociągnięto aż po sufit, ale to wcale wnętrzu nie zaszkodziło. Nie wydaje się ani przeładowane, ani nieproporcjonalne. Za to ma w sobie typową skandynawską przytulność.  

 

Płytki subway nad blatem kuchennym

 

W wersji glamour

Biała kuchnia może wyglądać bardzo ekskluzywnie. Oto przykład. Część ściany i obudowę okapu wykończono eleganckim białym marmurem o delikatnym rysunku. Szlachetny kamień zestawiono z niezwykle efektowną lustrzaną cegiełką. Odbija się w niej równie biały jak kuchnia salon, co potęguje wrażenie wszechobecnej bieli. Nad wyspą wisi fikuśna lampa, która dopełnia niebanalnego wystroju. Projekt jest monochromatyczny, ale zdecydowanie daleki od nudy. Dlaczego? Bo dopracowano go w najdrobniejszych szczegółach.

 

Biała kuchnia

 

Z industrialnym pazurem

Biała zabudowa tworzy udany duet nie tylko z drewnem. Betonowy blat czy posadzka to dla niej równie dobrzy kompani. Blat z betonu można ciekawie uformować i zintegrować ze zlewem. Dzięki temu kuchnia nabierze indywidualizmu. Szaro-biały wystrój wnętrza to raj dla dodatków. Mogą być nimi zioła w doniczkach, jak w aranżacji poniżej. Wprowadzają plamę żywego koloru, ale nie są nachalne. Charakterystyczne lampy, ściana wyłożona prostymi kaflami i wyposażona tylko w okap sprawiają wrażenie wyposażenie przemysłowej hali.

 

 Beton w kuchni

 

Biały blat

• Laminowany ma dobrą cenę, nie blaknie pod wpływem słońca i jest odporny na plamy, ale łatwo go zarysować lub uszkodzić, stawiając na nim gorący garnek. W dodatku błyszczący może zmatowieć pod wpływem pary wodnej.

• Marmurowy to gwarancja szlachetności i elegancji. Ale trzeba pamiętać o jego słabych stronach, np. o tym, że na kamieniu tym mogą powstać przebarwienia nie tylko od owoców czy soków, ale nawet od wody.

• Kompozytowy jest superwytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Nawet jeśli taki blat zarysujesz, można uszkodzone miejsce łatwo zeszlifować. To świetne rozwiązanie do nowoczesnej minimalistycznej kuchni.

• Szklany – drogi, ale efektowny i higieniczny. A przy tym bezpieczny, bo wykonywany z hartowanego szkła. Wytrzymuje wysokie temperatury i niegroźne mu trudne plamy.

 

 

Dobry wybór do białej kuchni...

...w nowoczesnym stylu

 

1. BATERIA ZLEWOZMYWAKOWA MANGO
2. GRES SZKLIWIONY INDOS
3. OKAP KUCHENNY ORW WHITE
4. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH CAMPARI
5. LAMPA WISZĄCA LED REGINA
6. BLAT KUCHENNY POSTFORMING

 

...w skandynawskim stylu

 

1. LAMPA WISZĄCA SAMARA
2. GLAZURA JOY
3. BATERIA ZLEWOZMYWAKOWA START EDGE
4. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH FIONA
5. ZLEWOZMYWAK CRON 6 S
6. BLAT KUCHENNY PROSTY DREWNIANY

 

...w klasycznym stylu

 

 

1. LAMPA WISZĄCA MONA
2. ZESTAW MEBLI KUCHENNYCH GAJA BIAŁA
3. OKAP KUCHENNY WK-4 CETIAS ECO
4. GRES SZKLIWIONY ABSOLUTE
5. ZLEWOZMYWAK ATHENA
6. MOZAIKA GLOSSY DELUXE 

 

 

Odwiedź również sekcję JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...