Wszystko o boazerii

Wszystko o boazerii
Zapomnij o skojarzeniach z lakierowanymi sosnowymi deskami rodem z PRL-u. modne teraz okładziny nie mają z nimi wiele wspólnego. Na ścianach wykorzystuje się nie tylko fascynujące egzotyczne gatunki, ale też drewno nieheblowane, płyty fornirowane, a nawet… podłogę!
0
Wszystko o boazerii

Najważniejszy jest pomysł. A ten może być najbardziej wyrafinowany. Pozwala na to dostępność gotowych elementów drewnianych i możliwość wykonania na zamówienie dowolnej wielkości okładzin. Dzięki modzie na lata 60. Popularne stały się sklejki, forniry, a także płyty wiórowe. Dla miłośników eko są grubo ciosane sękate deski. Wcale nie musza być one prosto ze sklepu. Te z rozbiórki, np. starej stodoły, też się nadają, a ich unikalny charakter udziela się wnętrzu. By podkreślić naturalny kolor i fakturę drewna, pokrywa się je bejcą, olejem lub woskiem. Taka ściana pasuje do wiejskiego domu, będzie też ciekawie kontrastować z dizajnerskimi meblami. Wciąż inspirujący jest styl skandynawski ze swoim upodobaniem do naturalnych tworzyw i jasnych barw. Dlatego jeśli masz stara boazerię, nie zrywaj jej, lecz przemaluj na biało, niebiesko lub szaro. Zrobić to możesz samodzielnie. Efekt będzie zachwycający! Co istotne – współczesna boazeria jest stosowana we wszystkich pomieszczeniach – od salonu po łazienkę i hol. 

 

Drewno w kuchni

 

Deski na pokład

Oto przykład, że panele podłogowe dobrze zdadzą egzamin także na ścianie. Dają gładką jednolitą powierzchnię, bez typowych łączeń boazeryjnych. W dużych pomieszczeniach mogą mieć zróżnicowane kolory i wyraziste usłojenie, jak egzotyczne: palisander, ipe, jatoba, padouk, doussie, iroko. Warto poprzestać na jednej takiej ścianie i skontrastować ją z neutralną szarością lub bielą jak w tym salonie (aranżacyjny nadmiar staje się bowiem nieznośny). Dopasuj też do paneli skrzydła drzwi. Tu są one fornirowane, z takiego samego gatunku drewna, ze słojami ukierunkowanymi pionowo. I bez futryny! Panele przykleja się do ściany podobnie jak na podłogę. Są dość ciężkie, wymaga to więc dużej precyzji (lepiej powierzyć pracę fachowcowi). Inna metoda – przyklejenie paneli do arkusza sklejki. Po wyschnięciu całość mocuje się do stelaża z listew na ścianie. Wtedy okładzina będzie nieco grubsza, ale bez ewentualnych szczelin, i dobrze wentylowana. Nasza rada: zamiast paneli – modny parkiet przemysłowy bądź drewniana mozaika na siatce. Łatwiej je ułożyć samemu.

 

Salon z drewnianą ścianą

 

Do łazienki

• Wokół wanny, prysznica i umywalki sprawdzi się odporne na wilgoć i zagrzybienie drewno egzotyczne, m.in. merbau, iroko, tek, doussie – w postaci desek, paneli, płyt. Z krajowych gatunków najtwardsze i niepoddające się wilgoci są dąb i jawor

• Do stref suchych nadają się: badi, cedr kanadyjski, bambus, wenge, kempas, sosna, grusza, czereśnia

• Każdą okładzinę można mocować do płyt g-k, którymi często wydzielamy poszczególne strefy

• Do impregnacji najbardziej odpowiedni jest olej – wnika w głąb, dlatego doskonale konserwuje drewno, a przy tym nie pozbawia go naturalnej surowości

 

Łazienka w stylu chalet


Po angielsku

Kwadratowe lub prostokątne płyciny osadzone w obramieniu można zrobić ze sklejki. Dzięki warstwowej budowie jest elastyczna i bardziej niż lite drewno odporna na wypaczenia i uszkodzenia. Sklejka z drewna liściastego (brzozowa, bukowa, olchowa) ma subtelny rysunek słojów, z iglastego (sosnowa, świerkowa, jodłowa) jest mocno usłojona. Gdy chcesz zachować naturalny wzór, pokryj ją bejcą bądź lakierobejcą. Można również użyć farby – styl angielski lubi zielenie i inne ciemne klubowe czy gabinetowe barwy. Płyty sklejki mają wymiary nawet 3x1,5 m, co ułatwia pokrywanie dużych płaszczyzn bez złączeń. Obramowanie służy nie tylko do ozdoby, ale również do zamaskowania miejsc łączeń. Do kupienia są profile płaskie, w kształcie wałków, półwałków. Jeśli okładzina sięga do połowy ściany (w klasyczny sposób), powinna być zwieńczona dekoracyjną listwą lub gzymsem. Nasza rada: mniejsze płyty można przymocować do ściany (gładkiej) klejem montażowym.

 

Miejsce do pracy ze stołem w stylu vintage

 

Jak patchwork

Deski oraz drewniane panele mają różne szerokości i długości, czemu więc nie poeksperymentować i nie zrobić z nich układanki? Tym bardziej, że mogą to być odpady kupione w tartaku lub u producenta. Warte zachodu. Jednolitą tonację nada elementom bielenie woskiem lub pastą. Nakłada się je pędzlem na oczyszczone drewno, nie za grubo, i ściereczką, kawałek po kawałku, wciera w jego strukturę. Powtórne woskowanie da jeszcze lepszy rezultat. Dobrą metodą jest także bejcowanie. Drewno na ścianie zmniejsza optycznie pomieszczenie, dlatego do niewielkiego wybierajmy jasne gatunki (brzoza, świerk, klon, jodła, bambus). Deski ułożone poziomo wydłużają (lub poszerzają) pokój, a podwyższają go pionowe. Nasza rada: wkrętów mocujących nie trzeba ukrywać. By jednak wyglądały estetycznie, użyj ozdobnych, np. miedzianych lub chromowanych. Dla porządku rozmieść je symetrycznie.

 

Drewniany patchwork w kuchni

 

Światło i kolor

Nie zdziw się, jeśli po odsunięciu szafy zobaczysz w tym miejscu inny odcień. Tam gdzie drewno wystawione jest na działanie światła, zmienia barwę: np. sosna żółknie, bardzo ciemnieje tek i wenge (aż do czerni). Weź to pod uwagę, planując całe wnętrze. Zastosuj preparaty z filtrami UV, które spowalniają ten proces.

 

Drewno w sypialni

 

Boazeria z odzysku

Stare deski, bale czy inne drewniane elementy z odzysku przed położeniem na ścianę trzeba dokładnie oczyścić, a potem przeszlifować papierem ściernym. Do bejcowania nadaje się wyłącznie drewno surowe. Bejce zawierają pigmenty zmieniające barwę drewna, ale dają transparentny efekt – oryginalna struktura deski jest widoczna. Są wodorozcieńczalne, mają żywe i trwałe kolory, choć dość długo schną. Nakłada się je miękkim pędzlem, gąbką, bawełnianą ściereczką. Intensywność koloru zależy od tego, ile warstw położysz. Po wyschnięciu można pokryć drewno bezbarwnym matowym lakierem. Kolejny sposób to impregnacja olejem. Deski z wyraźnymi sękami mają niepowtarzalny urok (do tego są tańsze). Podobnie drewno częściowo nieokorowane. A jeśli nowe deski postanowisz zmienić na takie „z przeszłością”, postarz je metodą szczotkowania. Nasza rada: chcesz uzyskać wyjątkowy wzór? Zastosuj bruk drewniany, czyli nieduże kostki drewna (o boku ok. 4 cm) cięte tak, że widać ich poprzeczne usłojenie.

 

Rustykalny salon

 

Ekrany vintage

Fornir to cienkie (0,1-5 mm) warstwy drewna. Produkuje się go w dużych arkuszach (do 3,5 m). Dzięki zachowanej ciągłości rysunku słojów i odcieni daje się układać w harmonijne kompozycje. Jest plastyczny, pokryjesz nim zaokrąglone powierzchnie, np. łuki. Ma tę zaletę, że można go zlicować z innymi elementami, jak drzwi czy blaty. Najczęściej jednak nakleja się go na sklejkę lub płyty MDF, stolarskie, wiórowe i takie mocuje do ściany. W sypialni na zdjęciu brzegi płyt są wykończone boniowanie, dzięki czemu płaszczyzna ściany nie jest monotonna. Fornir to elegancka (choć dość droga) okładzina. Można ją układać techniką intarsji, czyli zestawiania kilku gatunków, np. jasnego i ciemnego. Szczególnie efektowne jest egzotyczne acajou piramida (nietypowo ułożone słoje), bardzo dekoracyjny i szlachetny amazakoue, sapelli w płomieniste pasy czy oryginalny jawor ptasie oczko. Nasza rada: płyta fornirowana jest też dobrym rozwiązaniem nad blatem w kuchni, zwłaszcza tej otwartej na salon.

 

Drewniana ściana za łóżkiem

 

W stylu Północy

Deski boazeryjne są dzisiaj szersze od tradycyjnych deszczułek, nawet 25-centymetrowe. Nadal najpopularniejsze i najtańsze są rodzime gatunki: sosna i świerk. Pamiętaj, by kupować drewno dobrze wysuszone (optymalna wilgotność na boazerię to 12%-17%, zależnie od grubości). Jeżeli drewno będzie wysychało na ścianie, w okładzinie szybko pojawią się szczeliny. Dawniej deski głównie się lakierowało, teraz są modne pokryte farbą akrylową (jest „elastyczna”, nie pęka i nie łuszczy się), transparentną lub kryjącą. Na przykład pomalowane na szaro (jak na zdjęciu), biało lub błękitno – czyli na wzór skandynawski. Dobrze jest malować zwłaszcza sosnowe, bo z czasem żółkną. To również sposób na odświeżenie starej boazerii. Farba daje efekt najtrwalszy, pokrycie woskiem wymaga systematycznej renowacji. Nasza rada: wygładzone papierem ściernym deski maluj przed zamontowaniem, w przeciwnym razie wskutek naturalnej pracy drewna miejsca niepomalowane (przy tzw. piórze) mogą się odsłonić po ułożeniu.

 

Wyrazisty antyk

 

Sposób montażu

• Cieńsze płyty można przyklejać bezpośrednio do ścian, ale fachowcy zalecają układanie każdego typu okładziny na stelażu z drewnianych listew. Między nią a ścianą będzie cyrkulacja powietrza, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i pleśni; stelaż ułatwi równe ułożenie paneli na krzywej ścianie

• Listwy przykręcamy poziomo lub pionowo, w zależności od planowanego kierunku paneli, i poziomujemy

• Sklejkę i płyty fornirowane mocujemy do listew klejem montażowym, a panele i boazerię gwoździami lub klamrami

 


Boazeria w przedpokoju

 

 

Dobry wybór na ścianę:

 

1. BOAZERIA SOSNOWA
2. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO
3. PANEL ŚCIENNY PINE LIGH
4. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO CLASSIC
5. PANEL ŚCIENNY BEST
6. PANEL ŚCIENNY STANDARD

 

 

1. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO
2. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO
3. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO BASIC
4. PANEL ŚCIENNY C081
5. PANEL ŚCIENNY BEST
6. PANEL DEKORACYJNY SYSTEM MOTIVO

 

Odwiedź naszą sekcję JAKIE ŚCIANY? BOAZERIA DREWNIANA

Przeczytaj także artykuły:

BOAZERIA

BOAZERIA – WIELKI POWRÓT

BOAZERIA I LAMPERIA: WIELKI POWRÓT NA SALONY

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...