zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Wszystko o deskach tarasowych

Wszystko o deskach tarasowych
Mają więcej uroku i szlachetniejszy wygląd niż płytki ceramiczne czy surowy beton. Do tego są łatwe do samodzielnego montażu. Dowiedz się, jakie rodzaje desek można znaleźć w sklepach i czym kierować się przy ich wyborze.
0
Wszystko o deskach tarasowych

Pojęcie deski na taras nie jest jednoznaczne. Poza tym, że mamy do wyboru różne rodzaje naturalnego drewna, może ono w dodatku mieć postać długich desek, podestów na gotowych legarkach albo też – co cieszy się rosnącą popularnością – efektownego bruku drewnianego, wykonywanego z niewielkich zaimpregnowanych elementów o kształcie sześcianu lub walca. Jeszcze jedną alternatywą są droższe, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe od naturalnych deski kompozytowe. Wybór zależy od indywidualnych odczuć, jednak warto uwzględnić też pewne istotne uwarunkowania – czy mamy czas często konserwować taras, jak intensywnie go użytkujemy, czy jest zadaszony, czy nie. Wtedy łatwiej podjąć decyzję, czy postawić na urodę prawdziwego drewna, pokrywającą się z biegiem lat szlachetną patyną, czy też na funkcjonalność nowoczesnych kompozytów.

 

Dom z drewnianym tarasem i pergolą

 

Deski naturalne

Przy budowie tarasu z tego materiału trzeba koniecznie wybrać deski o prostych krawędziach. Popularna ze względu na dostępność i niską cenę jest deska sosnowa. Można użyć takiej w naturalnym kolorze, lub nadać jej barwę odpowiednim preparatem. Trzeba ją też odpowiednio zabezpieczyć chemicznie, malując lakierem, lakierobejcą, impregnatem dekoracyjnym lub innym środkiem do zabezpieczania drewna, ponieważ nie jest wytrzymała na czynniki atmosferyczne. Można też od razu w sklepie wybrać deski już zaimpregnowane ciśnieniowo. Warta polecenia jest sosna karelska lub bardziej od niej wytrzymały modrzew syberyjski. Od krajowego drewna lepiej sprawdza się drewno egzotyczne (ipe, bangkirai, kempas, massaranduba, sapeli, teak). Można także zastosować tak zwane termodrewno, czyli deski dębowe, sosnowe, bukowe lub jesionowe poddane wcześniej działaniu wysokiej temperatury (150-200°C). Jest ono co prawda bardziej kruche niż zwykłe, ale za to odporniejsze na wodę. Ma też mniejszą tendencję do odkształceń i nie stanowi pożywki dla grzybów czy pleśni. Godne polecenia są deski ryflowane, czyli posiadające podłużne żłobienia. Odprowadzają one wodę opadową, a także sprzyjają bezpieczeństwu, chroniąc przed poślizgnięciem. Poza tymi praktycznymi funkcjami, ryflowanie nadaje deskom estetyczny wygląd.

 

Wiszące fotele na tarasie

 

Taras z drewnianą podłogą

 

Deski kompozytowe

Ciekawym rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób, są deski kompozytowe. Produkuje się je z tworzywa sztucznego wymieszanego z pyłem drzewnym. Mają one wszystkie walory estetyczne drewnianych desek tarasowych, ale nie mają ich wad – są odporne na działanie grzybów, pleśni czy wilgoci, a także na mróz i promieniowanie UV. Zarówno ich kolorystyka, jak i faktura są bardzo podobne do elementów wykonanych z drewna egzotycznego. Zaletą desek kompozytowych jest to, że są lekkie i łatwo się je tnie. Łączy się je z legarami, do których przymocowane są specjalne klipsy – o nie właśnie zaczepia się deski. Dzięki temu taras łatwo nie tylko zamontować, ale też rozmontować, gdy zajdzie taka potrzeba. Poniżej możemy zobaczyć przykłady, że kompozytowe posadzki sprawdzają się zarówno w nowoczesnych, jak i stylowych aranżacjach.

 

Nowoczesny taras

 

Kute meble na tarasie

 

Taras z podestów

Najprostszym sposobem na wykończenie tarasu jest zastosowanie podestów. To elementy wykonane z drewna, kompozytu lub tworzywa sztucznego imitującego drewno. Zbudowane są zazwyczaj z kilku desek zamocowanych do płaskich legarków. Mają wymiary 30x30 cm lub 50x50 cm i łączną grubość 2,4 lub 2,8 cm. Dzięki bocznym zaczepom można je łatwo ze sobą łączyć i nie jest to wiele trudniejsze od układania puzzli. Są układane swobodnie na podłożu, które jednak musi być twarde i równe. Nie mniej skomplikowany jest też demontaż. Także tego rodzaju podesty da się docinać na wymiar. Podesty drewniane wykonywane są najczęściej z akacji, eukaliptusa lub różnych gatunków drewna krajowego. Deski są impregnowane ciśnieniowo i wstępnie olejowane. Zaleca się je raz do roku pomalować odpowiednim impregnatem. Układ desek w pojedynczym podeście może być prosty lub tworzyć rodzaj szachownicy, jak to przedstawiają poniższe aranżacje.

 

Miniogródek na balkonie

 

Składany blat na balkonie

 

ZANIM KUPISZ

■ Zawsze wybieraj drewno zaimpregnowane. Najczęściej używa się drewna sosnowego, dębowego, jesionowego lub egzotycznego (np. teak, badi), które w naturalny sposób jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne

■ Najlepiej jeśli deski będą miały szerokość minimum 15 cm, a ich minimalna grubość wyniesie 32 mm

■ Wybierając deski lub panele zwróćmy też uwagę, aby ich górna warstwa była ryflowana. Ryflowanie stanowi ochronę antypoślizgową i dodatkowo ułatwia spływanie z tarasu wody

 

 

Dobry wybór na Twój taras lub balkon:

 

1. PODEST TARASOWY EUKALIPTUS
2. PODEST TARASOWY SOSNA
3. PODEST TARASOWY SOSNA BARCELONA
4. DESKA TARASOWA GARAPA
5. DESKA TARASOWA MASSARANDUBA
6. DESKA TARASOWA BACURI

 

 

1. PODEST BALKONOWY
2. PODEST BALKONOWY
3. PODEST BALKONOWY
4. DESKA TARASOWA KOMPOZYTOWA ANTYK
5. DESKA TARASOWA KOMPOZYTOWA RESYSTA
6. DESKA TARASOWA KOMPOZYTOWA GAMA

  

 

Przeczytaj również artykuły TARAS OD DESKI DO DESKI oraz TUNING TARASU

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...