Wszystko o drzwiach wewnętrznych

Wszystko o drzwiach wewnętrznych
Przestały być dyskretne i niepozorne. Dzięki modzie na wnętrza indywidualne, po prostu muszą mieć charakter. Podpowiadamy, jak dopasować skrzydła drzwiowe do stylu pomieszczenia, ale też co zrobić, żeby stały się ozdobą wnętrza.
0
Wszystko o drzwiach wewnętrznych

Drzwi zlicowane ze ścianą

 

Pseudo-stylowe meble i drzwi z płyty pomalowanej na biało, z koszmarną szybą w środku – taki kompozycyjny dysonans musieliśmy do niedawna tolerować, bo nie było innego wyboru. Teraz nie znajduje on żadnego usprawiedliwienia. Oferta sklepów stale się powiększa. Zależy nam na skrzydle nowoczesnym – nie ma problemu. Tradycyjnym? Jest tyle modeli, że trudno się zdecydować. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, poszperajmy też na strychach lub targach staroci, gdyż drzwi z duszą – te szlachetnie odrapane – też są w cenie. Poza tym liczy się pomysł, więc spójrzmy na swoje wysłużone drzwi i dajmy im nową oprawę. Usuńmy z nich warstwy starej farby albo pomalujmy np. metodą shabby chic lub na gładko – kontrastowo do ścian, albo… Dajmy się ponieść fantazji! 

 

Dekoracyjny wieszak

 

Pół na pół

Są wnętrza, w których tylko drzwi zrobione na zamówienie zdadzą aranżacyjny egzamin. Na przykład tak jak tu – w wiejskim domu. W prześwicie ściany między kuchnią a korytarzem zostały wstawione dwa skrzydła przeszklone do połowy. Pomalowane na biało wyglądają bardzo klasycznie i świetnie komponują się z boazerią przy schodach. Częściowo przeszklone drzwi zasłaniają widok na kuchenny rozgardiasz, ale jej całkiem nie odseparowują. Zapewniają za to swobodny przepływ światła między pomieszczeniami i dodatkowo doświetlają korytarz. Nasza rada: Ważne, by skrzydło drzwi było dopasowane kolorystycznie do ścian lub podłogi. Łatwiej będzie zachować spójność wystroju.

 

Kuchnia z czarną zabudową

 

Nowe skrzydło

• Standardowa wysokość drzwi wynosi 205 cm. 

• Jeśli w remontowanym pomieszczeniu nie ma jeszcze podłogi, warto zamówić drzwi z wysokim ramiakiem dolnym, przystosowane do skrócenia w trakcie montażu o 2-5 cm. W przeciwnym wypadku po ułożeniu kafli, desek czy paneli może się okazać, że skrzydło się nie mieści w otworze drzwiowym.

• Za drzwi o nietypowym wymiarze z reguły trzeba zapłacić 15-20 proc. więcej.

 

Kolorowe drzwi w przedpokoju

 

Masz wiadomość

Znakomite rozwiązanie dla tych, którzy stoją przed decyzją o wyrzuceniu niegrzeszących urodą i trochę już sfatygowanych drzwi na śmietnik. Właśnie oni nie mają nic do stracenia, mogą więc do woli eksperymentować z dekoracjami. Ta propozycja jest po pierwsze ładna, po drugie prosta do wykonania, po trzecie – praktyczna – szkolna tablica na drzwiach. Idealna do kuchni, gdzie spełni funkcję domowego centrum informacyjnego. Lista zakupów, notka o spotkaniu, przepis usłyszany w TV... Drzwi wystarczy oszlifować i pokryć dwiema, trzema warstwami farby tablicowej. Kredę, jak ze zwykłej tablicy, ściera się gąbką z wodą. Drugi sposób – samoprzylepna folia tablicowa. Tę tylko naklejamy na płaszczyznę skrzydła i gotowe. Można pisać na niej kredą. Nasza rada: Jeśli czarne drzwi gryzą się z wystrojem, skorzystajcie z typowej kolorowej folii samoprzylepnej. Zamiast kredy wykorzystajcie wtedy barwne zmywalne flamastry.

 

Kuchnia skandynawska z tablicowymi drzwiami

 

Piękna tradycja

Drzwi płycinowe – z podziałami podkreślonymi ozdobnymi listwami – mają nieprzemijający szyk i wdzięk. I wcale nie jest tak, że pasują wyłącznie do wnętrz klasycznie umeblowanych. Mogą stać się ciekawym akcentem także w tych urządzonych miksem mebli starych i nowych, nawet dizajnerskich. Trzeba jednak zgrać ich kolor z resztą wystroju i wyposażeniem. Nigdzie też nie jest powiedziane, że skrzydło z obu stron powinno mieć taką samą barwę. Poniższa aranżacja to najlepszy dowód. Z zewnątrz skrzydło drzwi jest białe jak ściany i ościeżnica. Od strony sypialni pomalowano je na cukierkowy róż. W ten prosty sposób jedno skrzydło wpasowało się w dwa pomieszczenia o różnej kolorystyce i ładnie buduje w nich klimat. Otwarte staje się kompozycyjną dominantą. Nasza rada: Jeśli rozwiązanie to uważacie za ryzykowne, wybierzcie do pokoi różniących się stylem i kolorystyką skrzydła w naturalnym kolorze drewna. Pasują do większości wnętrz.

 

Galeria przy schodach

 

Dookoła skrzydła

Ewa Milbert, architektka wnętrz radzi: „Drzwi, futryny i opaski dobrze się komponują z listwami przypodłogowymi w tym samym kolorze i z podobnego materiału. To zestawienie pewne, lecz nie jedyne. Można też do drewnianego parkietu wybrać drzwi, listwy, ościeżnice i opaski np. z kremowego MDF-u”.

 

Wzorzysta posadzka w korytarzu

 

Na szynach

Jeśli chcemy mieć otwartą przestrzeń, nie tracąc przy tym możliwości stworzenia kameralnego nastroju we wnętrzach, drzwi przesuwane są idealnym rozwiązaniem. Można je przesuwać wzdłuż ściany albo je w niej chować. Skrzydło w trakcie otwierania nie zabiera miejsca przed wejściem do pomieszczania, co jest istotne na małym metrażu. Mechanizm przesuwny do zabudowy w ścianie składa się z kasety z systemem jezdnym, skrzydła i ościeżnicy. Kasetę zabudowuje się w ścianie g-k, ościeżnicę i skrzydło natomiast montuje po wykończeniu jej i podłogi (przyklejeniu tapety i ułożeniu posadzki). Mniejszy problem jest ze skrzydłem przesuwanym na ścianę, bo system z szynami i wózkami jezdnymi mocuje się po prostu do niej. Nasza rada: Gdy decydujemy się na podwójne drzwi, warto się skusić także na mechanizm synchronizujący, ułatwiający ich otwieranie. Wtedy rozsuwając jedno skrzydło, drugie jednocześnie przesunie się w przeciwną stronę.

 

Salon z przesuwanymi drzwiami

 

Przestronnie i jasno

Drzwi przeszklone dzielą wnętrza, ale ich nie zacieśniają i nie zaciemniają. Świetnie się sprawdzają zarówno w mieszkaniach dużych, bo podkreślają ich wielkość, jak i małych, gdyż te dzięki nim wydają się wizualnie większe. Podziały w skrzydłach wprowadzają do aranżacji ożywczy rytm, pod warunkiem oczywiście, że nie są zbyt mocne. Choć czasami mocne kontury robią pożądany efekt. Jak w mieszkaniu na zdjęciu – obramowanie przeszklenia jest wyraziste, w industrialnym stylu i zdecydowanie dodaje charakteru monochromatycznemu wystrojowi. W sklepach dostaniemy różne drzwi szklane. Do wyboru mamy przezroczyste, piaskowane, mleczne, z wzorami, niekiedy tak skomplikowanymi jak secesyjne. Pamiętajmy jednak, że szkło to dość chłodny w odbiorze materiał, więc jeśli kochamy przytulność, lepiej kupmy skrzydło łączące szkło z drewnem. Nasza rada: Szyby starego typu podklejcie przezroczystą folią samoprzylepną, będą bezpieczne.

 

Szklane drzwi do sypialni

 

W dobrym kierunku

• Drzwi do pokoju powinny otwierać się do jego środka. To, czy będą prawe, czy lewe, uzależnijmy od widoku, jaki zobaczymy po ich uchyleniu. Ważne także, by ich otwieranie nie utrudniało poruszania się po mieszkaniu. Skrzydło więc musi się uchylać zgodnie z głównym kierunkiem ścieżki komunikacyjnej.

• Gdy np. w maleńkim przedpokoju skrzydła w czasie otwierania „zderzają się” ze sobą, pomyślmy o innym rozwiązaniu, np. drzwiach przesuwanych lub harmonijkowych.

 

Sposób na przytulną łazienkę

 

Dobry wybór do Twojego domu:

 

 

1. SKRZYDŁO DRZWIOWE EKO
2. SKRZYDŁO DRZWIOWE FRESCO
3. SKRZYDŁO DRZWIOWE LOFT
4. SKRZYDŁO DRZWIOWE TURYN
5. SKRZYDŁO PRZESUWNE DAVOS
6. SKRZYDŁO DRZWIOWE BORNOS 

 

 

 

1. SKRZYDŁO DRZWIOWE VANILLA
2. SKRZYDŁO DRZWIOWE MORANO I
3. SKRZYDŁO DRZWIOWE CLASSIK
4. SKRZYDŁO DRZWIOWE VERONA
5. DRZWI HARMONIJKOWE ST 4
6. SKRZYDŁO DRZWIOWE ZARA

 

 

Przeczytaj także:

DRZWI SUWANE

KOLOROWE DRZWI

SZYBKA PRZEMIANA STARYCH DRZWI

PIĘĆ SPOSOBÓW NA OZDOBIENIE DRZWI 

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...