zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej, z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować, lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji. więcej
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Wszystko o podłogach z drewna

Wszystko o podłogach z drewna
Deski, mozaika, parkiet cieszą się zdecydowanie większym niż do niedawna zainteresowaniem. Zasłużenie. Są efektowne, zdrowe i trwałe. Wnętrzom nadają przytulny, szlachetny wygląd i ponadczasowy szyk. Podpowiadamy, jakie gatunki drewna wybrać, jak dopasować do nich meble, co zrobić, by podłoga była ładna przez lata.
0
Wszystko o podłogach z drewna

Salon w lofcie

 

Nie bez powodu podłogę przyrównuje się nieraz do najważniejszego mebla w pomieszczeniu, bo nie da się ukryć, że to właśnie ona narzuca styl całej aranżacji. Drewniana ma pod tym względem szczególnie „dyktatorski” charakter, a zwłaszcza ta z gatunków egzotycznych. Choć zachwycają one intensywnymi barwami i wyrazistym rysunkiem, nie dajmy się im łatwo uwieść. Miejmy na uwadze to, z jakimi sprzętami chcemy je zestawić. Drewniane finezyjnie wykończone czy romantyczne mogą nie wytrzymać konkurencji. Za to proste, minimalistyczne, w gładkich obiciach będą doskonale współgrały. Ważna jest też kwestia praktyczna. Nie ma sensu wydatek, gdy po krótkim czasie podłoga straci dobrą formę. Przeczytajcie, jak temu można zaradzić.

 

Salon na poddaszu

 

Jodełka

Parkiet jest teraz supermodny! Z jasnych i ciemnych gatunków drewna, z rodzimych oraz egzotycznych. Także nieco już sfatygowany (ale w malowniczy sposób!). Jeśli taki właśnie macie, nie wymieniajcie go np. na panele. Do lamusa odchodzi mit, że jodełka pasuje wyłącznie do tradycyjnych mebli. Oto przykład nowocześnie urządzonego wnętrza łączącego klasyczną posadzkę z designerskimi meblami oraz lampami w otwartej przestrzeni salonu, kuchni i jadalni. Znaczenie dla kompozycji ma ładny rytm klepki. Jest elegancko, a przy tym swobodnie i lekko. Nasza rada: Jeśli zamierzacie pokryć parkiet lakierem rozpuszczalnikowym, a potem pomalować ściany emulsją, odsuńcie w czasie oba etapy pracy. Lakier musi całkowicie wyschnąć, by się nie porysował, a jego związki eteryczne nie zażółciły koloru farby na ścianie.

 

Salon z kuchnią i jadalnią

 

Zanim kupisz

■ Fachowcy zalecają, by deski i klepkę po rozpakowaniu w domu pozostawić na dwa tygodnie w pomieszczeniu, w którym będą one układane.

■ Nie powinno się kłaść posadzki na niedosuszonym podłożu.

■ Najczęściej te z litego drewna mocuje się na klej. Stabilizuje on bowiem „pracę” drewna związaną ze zmianami wilgotności w pomieszczeniu.

■ Tylko parkiety i deski z wykończoną warstwą licową (wierzchnią) można układać jako posadzkę pływającą – na pióro i wpust.

 

 

W obrębie rombów

Jeśli macie mocno zniszczone deski, a nie jest to to, co lubicie, albo są one np. z sosny (miękkiego gatunku), warto pomyśleć o farbie kryjącej do podłóg drewnianych. Taka powłoka ochroni posadzkę przed dalszą utratą urody. Renowacja wyjdzie też nam na dobre, gdyż jest tańsza od wymiany podłogi na nową. Poza tym po pomalowaniu łatwiej utrzymać deski w czystości, bo wystarczy przecierać je wilgotnym mopem. W kuchni na zdjęciu zostały one pomalowane w modne romby. Zastosowano klasyczny duet kolorów – czerń i biel. Wzór jest nie tylko efektowny, ale też optycznie poszerza pomieszczenie. Można również sięgnąć po gotowe szablony i stworzyć na podłodze fantazyjne wzory. Nasza rada: Uzyskacie idealnie równe krawędzie pasów, wytyczając je samoprzylepną taśmą malarską.

 

Kuchnia z krzesłami drewnianą podłogą w szachownicę

 

Ciepło w kuchni

Drewno na podłodze przegoni chłód nawet z tej z zabudową jak laboratorium. Z rodzimych gatunków sprawdzą się twardy dąb (na zdjęciu), buk, jesion. Z egzotycznych m.in. niezwykle odporne na uszkodzenia jatoba, ipe (ma też ono wysoką odporność na ogień), bubinga, cumaru, doussie, merbau, wenge. Europejskie gatunki można zaolejować albo polakierować (jeśli zależy wam na tym, by miały połysk). Nie warto jednak stosować lakieru twardego. Zdarza się, że odpryskuje, gdy na posadzkę spadną ciężkie przedmioty. Egzotyczne gatunki najlepiej zaolejować. To dla nich najskuteczniejsza ochrona. W tej nowoczesnej kuchni drewno na podłodze równoważny laboratoryjny chłód białych kafli na ścianach oraz stalowych sprzętów i dodatków. Nasza rada: W rustykalnym wnętrzu można wykorzystać deski z mniej odpornych rodzajów drewna, np. sosnowe, i postarzyć je metodą szczotkowania bądź ługowania.

 

Kuchnia w industrialnym stylu

 

Na jednym poziomie

Grubość parkietu czy desek to na ogół 14-22 mm, terakota jest cieńsza. Jeśli więc zależy nam na takiej samej wysokości obu posadzek, trzeba pod terakotę wylać warstwę wyrównującą (masę samopoziomującą). Podobną grubość co terakota ma tańsza od parkietu mozaika (8 mm). Wtedy minimalne różnice poziomów zniwelujemy grubszą warstwą kleju pod płytkami.

 

Mozaika jak dywan

Układa się ją z wąskich klepek przyklejanych do podłoża krawędzią do góry, czyli na sztorc. Stąd też wzięła się jej nazwa – mozaika sztorcowa. Jest sprzedawana w modułach, które łatwo „zdemontować” i poskładać inaczej, np. mniej kontrastowo. Średnia grubość mozaiki to 22 mm, jest bardzo twarda i da się ją wielokrotnie cyklinować. Od kilku lat nie słabnie powodzenie mozaik egzotycznych. Rzeczywiście wyglądają fascynująco – mają intensywne wybarwienie i wyrazisty rysunek. Warto jednak pamiętać, że do takiej posadzki pasują meble proste i z gładkim obiciem. Wzorzyste tapicerki i tkaniny mogą nie wytrzymać z nią konkurencji i stworzą aranżacyjny bałagan. Posadzkę świetnie zakonserwuje woskowanie lub olejowanie. Oba te zabiegi trzeba powtarzać dwa do trzech razy w roku. Nasza rada: Zwykłą mozaikę (szachownicę) można oddzielić od papierowej warstwy nośnej i przykleić do podłoża pojedyncze deszczułki, rozmieszczając je np. w rzędach. Rezultat podobny do mozaiki sztorcowej, a tańszy.

 

Kolorowe wieszaki w przedpokoju

 

Przy wannie

W łazience różnice wilgotności i temperatury są na ogół spore. Dlatego drewno na posadzkę powinno mieć małą kurczliwość, tzn. nie kurczyć się i nie paczyć, gdy we wnętrzu jest sucho, i nie pęcznieć, jeśli wilgotność wzrasta. Tę cechę mają głównie gatunki egzotyczne: iroko, tek, merbau, paduk, doussie. Są też nasiąknięte żywicami i garbnikami, dzięki czemu rozchlapana woda ich nie niszczy ani nie rozwijają się w nich pleśnie. Z rodzimych rodzajów odpowiedni jest dąb (na zdjęciu), choć nie dorównuje w pełni „egzotykom”. Te gatunki można z powodzeniem stosować w strefach mokrych, czyli wokół wanny, kabiny prysznicowej, umywalki. Najlepszym ich zabezpieczeniem jest olejowanie. Deski czy klepka Im mniej szpar w posadzce, tym lepiej. Bo ważne, by ograniczyć możliwość przenikania w jej głąb rozlanej wody. Deski są więc odpowiedniejszym rozwiązaniem. Nasza rada: Przyjemnie, gdy chodząc boso, jest nam ciepło w stopy. Takie odczucie daje drewno. Jest dobrym izolatorem, więc nie warto inwestować w instalację ogrzewania podłogowego pod nim.

 

Drewno w łazience

 

Romantyczny wdzięk

W starych domach posadzki ze śladami historii mają niepowtarzalny urok, który warto podkreślić. Wycyklinowane, z zaszpachlowanymi ubytkami (jednak nie wszystkimi, żeby nie zatrzeć wieku desek) można pokryć warstwą wosku albo zaolejować. To wzmocni rysunek i kolor drewna. Na rynku są także oleje barwiące, które zmienią jego tonację, ale pozostawią widoczne usłojenie. Z taką posadzką ładnie będą współgrały meble w stylu shabby chic – z przetarciami farby i zadrapaniami. W sytuacji gdy mieszkanie jest bardzo przestronne, zaznaczenie optycznych granic między pomieszczeniami sprawi, że wyda się ono mniej surowe. We wnętrzu na naszej fotografii jedne deski zostały zawoskowane, inne pomalowane farbą kryjącą. Nasza rada: Jeśli zależy wam na ukryciu niedoskonałości desek podłogowych, ułóżcie je prostopadle do ściany z oknem. Nie widać braków tak wyraźnie.

 

Przedpokój otwarty na kuchnię i salon

 

Bez błędów

■ Zdarza się, że wnętrze jest wąskie i długie. Wtedy warto ułożyć deski w poprzek pomieszczenia – równolegle, a nie prostopadle do ściany z oknem – jak się zazwyczaj zaleca (zobacz radę powyżej). Dzięki temu trochę poszerzymy pomieszczenie optycznie.

■ Nie planujcie w każdym wnętrzu innego rodzaju podłogi, by zadowolić upodobania wszystkich domowników. Jednorodna jest elegancka, ujednolica styl, powiększa wizualnie. Do przyjęcia jest rozwiązanie, że parter i piętro mają różne podłogi. Schody powinny być takie jak parter.

 

Na biało

Gdy w mieszkaniu drewniane są nie tylko podłogi, ale też ściany i sufit, trzeba uciec przed tym nadmiarem, bo po prostu przytłacza. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie „zneutralizowanie” przynajmniej dwóch płaszczyzn (ścian i sufitu) jednakowym kolorem, np. bielą czy szarością. W naszym przykładzie właściciele mieszkania poszli w swoim założeniu jeszcze dalej i na wzór skandynawski pokryli bielą także podłogę. Jest przytulnie, lekko i jasno. Przyjrzyjcie się naszemu kącikowi jadalnianemu. Doskonale widać w nim stylowe krzesła, prosty stół niemal niknie, ponieważ jest w tym samym odcieniu co podłoga i ściany. To sprytny sposób na zamaskowanie mniej atrakcyjnych sprzętów. Nasza rada: Dopasujmy wielkość desek do skali pomieszczenia. Do niedużego lepiej wybrać wąskie niż szerokie, bo im więcej desek na podłodze, tym wydaje się ona większa, tym samym i całe wnętrze.

 

Okrągły stół w jadalni

 

Zgrabnie połączone

■ Gdy podłoga drewniana ma się stykać z ceramiczną, należy zastosować między nimi materiał dystansowy – korek lub listwę metalową. Ma ona kształt litery L. Jej dolna część powinna być podłożona pod płytki. Tę czynność wykonuje się jako pierwszą! Wtedy na granicy posadzek widać jedynie cieniutką linię.

■ Jeśli o tym zapomnimy, zostaje nam płaska, szeroka plastikowa listwa, która zamiast maskować granicę, w nieładny sposób ją zaznacza. Niewygodnie się też po niej chodzi.

 

Ciemna lustrzana tafla

Parkiet w takim naturalnym odcieniu może być zrobiony z egzotycznych gatunków drewna (zda egzamin np. wenge) albo z dębu wędzonego. Ale zwykłe dębowe klepki (do sypialni także gatunki bardziej miękkie) da się zabarwić bejcą, a potem pokryć lakierem. Nie zaleca się lakierowania drewna egzotycznego. Jest ono tak bogate w żywice, że do jego zabezpieczenia to zupełnie zbyteczne, a także dość trudne do wykonania. Jeśli jednak bardzo wam na tym zależy, przed położeniem lakieru powierzchnię drewna trzeba pokryć warstwą specjalnego odcinającego podkładu. Niektóre gatunki radykalnie zmieniają kolor w kontakcie z wieloma lakierami. Tak się dzieje np. z drewnem ipe i merbau. Drewno zawsze nieco ciemnieje pod wpływem słońca. Natomiast intensywnie reaguje na nie merbau, paduk, gombeira, kurbial. Nasza rada: Różnice między ciemniejszymi i jaśniejszymi miejscami na podłodze (efekt po przestawieniu szafki) z czasem się wyrównają.

 

Salon z czarną podłogą

 

Twój dobry wybór:

 

1. PARKIET EUROPEJSKI DĄB
2. DESKA PODŁOGOWA LITA SOSNA RUSTIC
3. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA DĄB GOLD 1 LAMEL
4. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA DĄB ESPRESSO 1 LAMEL
5. PARKIET EUROPEJSKI DĄB
6. PARKIET EUROPEJSKI JESION RUSTIC

 

 

1. DESKA PODŁOGOWA LITA DĄB
2. DESKA PODŁOGOWA LITA DĄB BIAŁY
3. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA DĄB BRĄZ 1 LAMEL
4. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA JESION WALNUT 1 LAMEL
5. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA JESION EASY 95 3 LAMELE
6. DESKA PODŁOGOWA WARSTWOWA JATOBE EASY 3 LAMELE
Przeczytaj również inne artykuły dotyczące podłogi:

DREWNIANA PODŁOGA W SZEŚCIU ODSŁONACH

DREWNIANA PODŁOGA Z POMYSŁEM

MAM DOŚĆ BIAŁEJ PODŁOGI!

MOJA PODŁOGA W ROMBY

Na blogu piszemy o tym, co nas ciekawi i inspiruje. To miejsce na pomysłowe wnętrza ze świata i designerskie znaleziska.
Wczytywanie rekomendacji...