Betonowa doniczka - DIY

Betonowa doniczka - DIY
Dzisiaj pokażę Wam bardzo prosty sposób na zrobienie betonowej doniczki przy użyciu tektury. Sama często z niego korzystam, zwłaszcza gdy nie mam pod ręką plastikowych opakowań.
0
Betonowa doniczka - DIY

Miejcie na uwadze, że każda doniczka może się od siebie trochę różnić, gdyż tektura lubi się wyginać w różnych miejscach pod wpływem ciężaru i wody :) Taka doniczka będzie świetną dekoracją do każdego wnętrza bądź balkonu, a także jako upominek.

Przygotowałam dla Was także najczęściej zadawane pytania odnośnie betonowych doniczek:

1. jak długo robi się taką doniczkę?
wszystko zależy od rozmiaru i formy jakiej używamy do stworzenia doniczki, zazwyczaj jest to 10-15 min. Jeśli mamy wszystko przygotowane.

2. czy w takiej doniczce można podlewać kwiaty?
oczywiście, że TAK , doniczka nie powinna przeciekać, można podlewać kwiatki do woli, jeśli jednak zobaczycie że doniczka robi się ciemniejsza od wody znaczy że trochę przesadziliśmy z podlewaniem

3. czy beton można malować farbami?
jasne, najlepiej sprawdzają się farby akrylowe, olejne a nawet plakatowe.

A więc zaczynamy, do tego projektu będziecie potrzebować:


- beton B-20 lub zaprawę betonową np. Ceresit CX 15
- tekturę
- nożyczki
- taśmę opakunkową
- ołówek / marker
- linijkę
- wodę
- wiaderko / pojemnik na beton
- rękawiczki
- mieszadełko
 

KROK 1.
Rysujemy kształt doniczki na kartonie, następnie wycinamy i przyklejamy taśmę na złączeniu. Moja doniczka będzie kwadratowa, natomiast środek okrągły.

KROK 2.
Upewniamy się, że miejsce wokół nas jest przykryte folią, aby go nie pobrudzić.
Następnie mieszamy beton/ zaprawę z wodą - tak aby miała konsystencję rzadkiego ciasta.

KROK 3.
Do kwadratowej formy wlewamy beton na ok. 4 cm, okrągłą formę kładziemy na wierzch i uzupełniamy betonem do końca krawędzi.

KROK 4.
Obciążamy okrągłą formę kamieniami, tak aby się nie unosiła do góry

KROK 5.
Pod wpływem ciężaru betonu tektura troszkę się zniekształca, więc zabezpieczyłam ją taśmą, w ten sposób kształt naszej doniczki nie ulegnie zmianie.

KROK 6.
Czekamy ok 12h aż nasza doniczka będzie całkowicie sucha, po wyschnięciu możemy ją zabezpieczyć gruntem Atlas, żeby się nie obsypywała, i GOTOWE możemy sadzić kwiatki lub sukulenty !

Więcej betonowych pomysłow na naszym blogu Design or Breakfast.

 

Magda jest architektem wnętrz, Wojtek po wzornictwie przemysłowym i razem od ponad roku tworzą Design or Breakfast blog. Na jego łamach opisują nowinki ze świata designu, nietuzinkowe rozwiązania wnętrzarskie, oraz publikują własne projekty DIY, które już niedługo będą widniały pod nową nazwą Manufaktura Miło.
Wczytywanie rekomendacji...