Loft w dawnej fabryce cementu

Loft w dawnej fabryce cementu
Czy da się mieszkać w XIX-wiecznej fabryce, pełnej silosów i gigantycznych maszynowni? Architekt Riccardo Bofill podjął wyzwanie i przekształcił opuszczoną, częściowo zrujnowaną odlewnię w luksusowe mieszkanie. Połączone z biurem architektonicznym służy już trzeciemu pokoleniu.
1

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Architektura
Architektura
Kompleks betonowych budynków znajdujących się niedaleko Barcelony poddano kompleksowej renowacji. Zlikwidowano większość silosów na cement, za to zachowano 100-metrową wieżę, którą widać z wielu miejsc w stolicy. Roślinność porastająca elewację odebrała betonowej konstrukcji nieco surowości.
„Sala cubica”
„Sala cubica”
Przestronny salon wysoki na dwie kondygnacje, nazywany przez Bofillów „sala cubica” to najczęściej używana część domu. Przeważają tu proste materiały i biel. Białe schody dzielą przestrzeń na strefę wypoczynkową i biurową.
Biblioteka
Biblioteka
Surowe cegła i beton na ścianach nadają salonowi charakter loftu. Oświetlają go rzędy arkadowych okien, a przytulności dodają półprzejrzyste zasłony. Półki zamontowane nad kanapą pomieściły pokaźną bibliotekę.
Jadalnia
Jadalnia
Blat stołu to blok eleganckiego różowego marmuru wsparty na betonowych nogach. Ten sam kamień pojawia się też na posadzce. Komplet z meblem tworzą dwa rzędy drewnianych krzeseł o oryginalnych formach.
Salon zimowy
Salon zimowy
W różowym salonie z jadalnią gospodarze spędzają więcej czasu zimą. Wnętrze ma poważniejszy styl niż „sala cubica”. Wyposażono je w skórzane meble wypoczynkowe i nowoczesny kominek, który tworzy nastrój i rozgrzewa pokój w chłodne wieczory.
Sypialnia dla gości
Sypialnia dla gości
Pokój gościnny urządzono w bieli. Podświetlane lustro to jednocześnie okiennica. Po jej otwarciu goście mogą podziwiać widok na ogród.
Gościnna łazienka
Gościnna łazienka
Łazienka jest również biała. Przekornie połączono w niej posadzkę z żywicy z marmurem blatu i obudowy wanny. Nad wielkim lustrem zainstalowano nowoczesne kinkiety, które doskonale doświetlają strefę toaletową.
„Katedra”
„Katedra”
Najbardziej przestronne i najwyższe, bo liczące aż 11 metrów, pomieszczenie w domu to „katedra”. Stanowi ona miejsce rodzinnych spotkań, ale też centrum wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Betonowe silosy świadczą o tym, że starano się zachować jak najwięcej z oryginalnej architektury.
Dekoracyjne modele
Dekoracyjne modele
Biuro Riccardo Bofilla zajmuje się architekturą i urbanistyką. Wiele modeli zaprojektowanych przez jego zespół wystawiono w „katedrze”.
Biuro projektowe
Biuro projektowe
Samo biuro projektowe mieści się w jednym z 15-metrowych silosów, służących kiedyś do składowania betonu. W minimalistycznym białym wnętrzu pracuje 40 architektów z różnych stron świata.
Wczytywanie rekomendacji...