Aparat Alfa
Projekt: Olgierd Rutkowski, Krzysztof Meisner
Dekada: Lata 50.
Data: 1959
Producent: Warszawskie Zakłady Fotooptyczne
4
O PROJEKCIE:

AWANGARDOWA STYLISTYKA
Aparat fotograficzny Alfa zaprojektowany został w Zakładach Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez Krzysztofa Mesinera oraz Olgierda Rutkowskiego w 1959 roku. Alfa to aparat małoobrazkowy, łatwy w obsłudze, stworzony z myślą o młodych miłośnikach fotografii. Zaskakująca jak na tamte czasy jest kolorowa obudowa aparatu, dostępna wówczas w kilku wariantach kolorystycznych. Zaokrąglona forma wykonana została z plastiku i aluminium. Awangardowa stylistyka i nowoczesne rozwiązania doskonale wpisywały się w klimat obyczajowej odwilży lat 50. i 60. Alfa miała przyciągać przede wszystkim estetyką, która pozwalała traktować aparat bardziej jako część ubioru, niż zaawansowany sprzęt fotograficzny. Rozkład przycisków i położenie wizjera zmuszały użytkownika do komponowania kadrów w pionie. W tym modelu zastosowano odwrotną do standardowej konstrukcję – do płaskiej części zamontowano obiektyw oraz mechaniczne podzespoły i miejsce na film, które przykryto aluminiową obudową. Mimo, że Alfa z założenia miała być przede wszystkim aparatem prostym i ładnym, wykonana została z dużą starannością.

PARAMETRY
Aparat został wyposażony w szklany obiektyw Euktar o jasności 4,5 i ogniskowej 45 mm, oraz w migawkę z możliwością regulacji czasu od 1/30 do 1/125 sekundy. Skala metryczna na oprawie aparatu pozwalała na ręczne ustawienie ostrości. Na obudowie aparatu dodatkowo znajdowało się miejsce na lampę błyskową oraz wpięcie wężyka spustowego. Produkcję Alfy rozpoczęto w 1961 roku z Warszawskich Zakładach Fotooptycznych. W 1963 roku na rynek weszła druga wersja modelu – Alfa 2 – i produkowana była do 1968 roku.

CZY WIESZ, ŻE...

Zakłady Artystyczno-Badawcze (ZAB) zostały powołane do życia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1954 roku z inicjatywy ówczesnego rektora uczelni Mariana Wnuka. Działały w ramach Wydziału Architektury Wnętrz. Zakłady miały pomóc w realizacji zleceń Polskiej Izby Handlu Zagranicznego. Przez długie lata były enklawą awangardowego wzornictwa i źródłem wielu nowoczesnych projektów. Zakłady zrzeszały artystów różnych dziedzin: malarzy, rzeźbiarzy, architektów, grafików. Wspólna praca rodziła niezwykle ciekawe rozwiązania z zakresu architektury oraz wzornictwa przemysłowego. ZAB rozwiązano w 1977 roku.

ZOBACZ/KUP

Aparat Alfa można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie czy muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Aparat ze względu na ciekawe wzornictwo jest gratką dla kolekcjonerów. W zależności od stanu oraz numeru seryjnego ceny aparatu na aukcjach internatowych wahają się miedzy 100 a 800 złotych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Czesława Frejlich, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 140
Marek Maszczak, "Polski Sprzęt Fotograficzny z lat 1954-1995 w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie", Kraków 2006

Aparat Alfa
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

Olgierd Rutkowski (ur. 1939) - rzeźbiarz, projektant form przemysłowych i mody, konserwator zabytków. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Przez wiele lat związany z Zakładami Artystyczno-Badawczymi ASP w Warszawie. Autor licznych projektów wzorniczych, w tym około 500 wdrożonych. Współzałożyciel pierwszego w Polsce Zakładu Projektowania Wyrobów Przemysłowych FORMA oraz przedsiębiorstwa zagranicznego INTERFORMA.


 

O projektancie:

Krzysztof Meisner (1928-2011) - projektant form przemysłowych, rysownik, fotograf, teoretyk wzornictwa, pedagog. Absolwent Wydziału Samochodów i Ciągników Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Współpracował z Zakładami Artystyczno-Badawczymi na warszawskiej ASP oraz z Warszawską Fabryką Samochodów Osobowych. Autor słynnych projektów, m.in. skutera Osa czy samochodu Beskid. Wykładał na wielu uczelniach w Polsce i za granicą, m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnice Koszalińskiej czy Michelotti Studio w Turynie.

Wczytywanie rekomendacji...