Butla dekoracyjna Alicja
Projekt: Zbigniew Horbowy
Dekada: Lata 70.
Data: 1971
Producent: Huta Szkła Gospodarczego Szczytna
0
O PROJEKCIE:

POWIETRZE ZATOPIONE W SZKLE
Bajeczne pęcherzyki powietrza unoszą się spienioną masą w zastygłym kolorowym szkle. Magia! Te bąbelki to charakterystyczna cecha szkła typu „antico”. W hucie w Szczytnej zaczęto go stosować około połowy lat 60., a wzorcowym przykładem wykorzystania efektu „bulgotania powietrza” jest butla „Alicja” projektu Zigniewa Horbowego.
Kolorowe, migotliwe szkło typu „antico” o niepowtarzalnej strukturze masy było interesującą, nowoczesną alternatywą dla opatrzonych kryształów i z miejsca zyskało rangę szkła kolekcjonerskiego, tym bardziej że produkowane seryjnie obiekty - wazony, butle i dzbanki, zyskiwały unikatowy charakter.
„Forma i kolor. To mnie pociągało – twierdził Horbowy - To była ta jedność myślenia i działania. Żeby powstało dobre szkło, muszą być spełnione trzy warunki – koncepcja czyli świadomość, co ja chcę zrobić, technologia i wykonawstwo.”

CZY WIESZ, ŻE...
Zbigniew Horbowy planował w młodości studia inżynierskie, ale za namową projektanta mody Jerzego Antkowiaka postanowił zdawać egzaminy na uczelnię artystyczną, dzięki czemu szkło artystyczne zyskało jednego z wybitnych projektantów.

ZOBACZ/KUP
Jedna z butli typu „Alicja” oferowana była na aukcji i została wylicytowana za 600 zł. Wazony i szkła dekoracyjne projektu Zbigniewa Horbowego pojawiają się na aukcjach polskich w cenach po około kilkaset złotych (200 – 700 zł).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Polskie szkło współczesne, katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Wrocław 1979
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2001
B. Banaś, Zbigniew Horbowy, Wrocław 2009
 

Butla dekoracyjna Alicja
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

Zbigniew Horbowy (ur. 1935) - projektant szkła artystycznego. Studiował we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Swoją pracę dyplomową zrealizował w Hucie Szkła Sudety w Szczytnej – jako pierwszy student w historii PWSSP wykonał kompletny zestaw naczyń użytkowych. W tej hucie rozpoczął pracę po zakończeniu studiów. W latach 70. z inicjatywy artysty powstała Huta Szkła Artystycznego Barbara w Polanicy Zdroju, która była miejscem eksperymentów dla młodych twórców. Z jego inspiracji powstała także Pracownia Szkła Artystycznego Inco we Wrocławiu. Od 1965 roku związany był jako pedagog ze swoją macierzystą uczelnią – pełnił funkcję dziekana i prodziekana i dwukrotnie rektora, a w 1989 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Wczytywanie rekomendacji...