Figurka Dzik
Projekt: Mieczysław Naruszewicz
Dekada: Lata 50.
Data: 1957
Producent: Zakłady Porcelany „Ćmielów” w Ćmielowie
1
O PROJEKCIE:

PORCELANA Z ODWILŻY
Figurki na nowe czasy! Tak właśnie można określić kolorowe porcelanowe bibeloty z lat 50. Dzisiaj ćmielowskie figurki uchodzą za kultowe przedmioty z epoki, stanowią obiekty pożądania kolekcjonerów, wtedy były niczym jaskółka czy promyk nowoczesności w rzeczywistości politycznej odwilży.
Kiedy w 1956 roku w Zakładach Ceramiki i Szkła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (IWP) powstał pomysł opracowania kameralnych i nowoczesnych wzorów ceramicznych, które stylistycznie współgrałyby z wyposażeniem ówczesnych mieszkań, zaproszono do projektowania czwórkę rzeźbiarzy: Henryka Jędrasiaka, Hannę Orthwein, Lubomira Tomaszewskiego i Mieczysława Naruszewicza. To im zawdzięczamy niesamowicie spójną stylistycznie i piękną kolekcję porcelanowych drobiazgów.
„Ważne było to, że wszyscy byliśmy z wykształcenia rzeźbiarzami – wspominał Lubomir Tomaszewski - dla nas przede wszystkim liczyła się kompozycja, walory materiału. Ale też oczywiście dbaliśmy o to, żeby te figurki były nowoczesne, żeby stanowiły ciekawe elementy wystroju wnętrz”.

FIGURKI ZWIERZĄT
Mieczysław Naruszewicz najchętniej projektował zwierzęta. Pierwszą figurką w porcelanowym zwierzyńcu była Łasiczka. Niektóre jego figurki są w różnych rozmiarach (np. Pingwin) i w różnych wariantach kolorystycznych.
Po mistrzowsku oddawał charakterystyczne cechy zwierzęcia w uproszczonej, dynamicznej, niemal abstrakcyjnej formie.

DZIK
Taki właśnie jest Dzik: przysiadł sobie na tylnych łapach, ma wspaniały, opływowy kształt, biały brzuszek, czarny grzbiet i ostre kły. Figurkę wykonano z porcelany malowanej podszkliwnie (po namalowaniu czarnych elementów położono szkliwo i dopiero wtedy wypalono).

CZY WIESZ, ŻE...
Figurki opracowane przez zespół artystów z IWP dla fabryki w Ćmielowie zostały zauważone przez brytyjskie „Decorative Art”, które zaprezentowało je w specjalnych numerach, w całości poświęconych najlepszy wzorom współczesnej sztuki użytkowej. Figurki Naruszewicza Dzik i Batalion zostały przedstawione w tym czasopiśmie w 1959 roku.

ZOBACZ
Kolekcja figurek artystów związanych z IWP znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3, Warszawa) oraz w siedzibie IWP, gdzie prezentowana jest współcześnie produkowana kolekcja AS Ćmielów.

KUP
Oryginalna figurka Dzik Mieczysława Naruszewicza niezwykle rzadko pojawia się na polskich aukcjach. Można na nią trafić w galeriach i w antykwariatach w cenie od około 800 do 1 000 zł. Współczesną wersję figurki produkuje fabryka porcelany AS Ćmielów. Dzik w katalogu fabryki ma numer 27 i kosztuje 269 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
informacje o figurkach Naruszewicza znajdziesz w książkach:
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2001
B. Kostuch, Ceramika z drugiej połowy XX wieku w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Kraków 2005
Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku, pod red. Cz. Frejlich, Kraków 2013

Figurka Dzik
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

Mieczysław Naruszewicz (1823 –2006) – rzeźbiarz, jeden z najwybitniejszych polskich projektantów form przemysłowych. Studiował rzeźbę w pracowni Xawerego Dunikowskiego na krakowskiej ASP. W okresie powojennym pracował m.in. przy rekonstrukcji płaskorzeźb na Rynku Starego Miasta w Warszawie oraz pomnika Chopina w Łazienkach Królewskich. Od 1956 roku współpracował z IWP, gdzie projektował porcelanowe figurki. W latach 60. projektował także różnego typu pojazdy – w 1962 roku wraz z zespołem pod kierunkiem Janusza Pawłowskiego zaprojektował nadwozie samochodu ciężarowego Star 200. W latach 1976-1983 był kierownikiem Pracowni Wzornictwa Zjednoczenia "Predom", dla której zaprojektował m.in. obudowę żelazka elektrycznego, gofrownicy, wentylatora, ekspresu do kawy. Jest autorem pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej w Warszawie.

Wczytywanie rekomendacji...