Fotel 366
Projekt: Józef Chierowski
Dekada: Lata 60.
Data: 1962
Producent: Dolnośląska Fabryka w Świebodzicach
0
O PROJEKCIE:

FOTEL DLA KAŻDEGO
Fotel 366 to niewątpliwe ikona polskiego designu z czasów PRL-u. Projekt Józefa Chierowskigo doskonale odzwierciedla ówczesną fascynacje nowoczesnością, jaką możemy zaobserwować w polskim wzornictwie lat 50. i 60. Fotel składa się z trapezoidalnego, tapicerowanego siedziska osadzonego na lekkim stelażu, z charakterystycznie zwężającymi się nogami oraz opływowymi w formie podłokietnikami z drewna bukowego. Pierwowzór fotela powstał w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach w 1962 roku. Dzięki oryginalnej formie oraz łatwej w produkcji konstrukcji zyskał ogromną popularność. Produkowany był seryjnie przez ponad 20 lat zarówno w świebodzickiej fabryce mebli, jak i innych mniejszych zakładach. Fotel często spotykany w mieszkaniach, biurach, jak i kawiarniach nadawał wnętrzom klimat czasów „odwilży”. Dziś na nowo odkryty, nie stracił na atrakcyjności i cieszy się znów ogromną popularnością.

WARTO WIEDZIEĆ
Fotel „366” najprawdopodobniej nigdy nie zostałby wdrożony do produkcji, gdyby nie pożar fabryki mebli w Świebodzicach. Po wznowieniu działalności fabryka potrzebowała nowych, prostych technologicznie projektów, stąd wybór padł na projekt Józefa Chierowskiego.

ZOBACZ/KUP
W ostatnim czasie w wyniku mody na PRL fotel Józefa Chierowskiego jest niezwykle popularny. Bez problemu na różnych aukcjach internetowych można odnaleźć pięknie odnowione fotele 366, niejednokrotnie w nowych, współczesnych tapicerkach. Cena za fotele plasuje się miedzy 600-1200 zł. Obecnie produkowanie tego modelu fotela wznowiła na podstawie wyłącznej licencji łódzka firma 366 Concept Design & Lifestyle (https://www.facebook.com/366Concept?fref=ts).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Anna Maga, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 156
60 lat Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa. 2006
WIKIPEDIA, Józef Chierowski
 

Fotel 366
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

JÓZEF MARIAN CHIEROWSKI (ur. 1927 - zm. 2007) – projektant wnętrz i mebli oraz pianin dla Wytwórni Instumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy. W 1952 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu. Później związał się z tym wydziałem, zostając w 1976 r. kierownikiem Katedry Wzornictwa. Prowadził tam również jedną z pracowni dyplomujących. Funkcję kierownika katedry sprawował prawie do końca 1980 roku, po czym powrócił do Katedry Architektury Wnętrz i zaczął wraz z Piotrem Karpińskim prowadzić Pracownię Projektowania Mebla. Poza wymienionymi pracowniami prowadził na ASP zajęcia z projektowania sprzętu i detalu. Był silnie związany z Świebodzicką Fabryką Mebli w Świebodzicach. 1962 roku zaprojektował fotel „366”, masowo produkowany w okresie PRL-u. Ponadto, działając między innymi we wrocławskim Miastoprojekcie, zaprojektował wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu, wnętrza ZETO we Wrocławiu (zespołowo), wnętrza Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, wnętrza Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed” (1977, projekt zespołowy) oraz liczne meble, za które uzyskał m.in. nagrodę Rady Wzornictwa (1960) oraz nagrodę Miastoprojektu (1974).

Wczytywanie rekomendacji...