Fotel obrotowy KAL
Projekt: Aleksander Kuczma
Dekada: Lata 70.
Data: 1979
Producent: nowymodel.org
0
O PROJEKCIE:

PROTOTYP
Projekt obrotowego fotela KAL powstał w 1969 roku w Ośrodku Badawczo Rozwojowym Meblarstwa (OBRoM) w Poznaniu. W 1972 roku OBRoM wyprodukował limitowane, prototypowe serie fotela. Nigdy nie wszedł on jednak do masowej produkcji. Autorem koncepcji mebla jest Aleksander Kuczma – wieloletni pracownik poznańskiego ośrodka.

ESKPERYMENTY Z SYNTETYKAMI
KAL to wynik eksperymentów projektanta z tworzywami sztucznymi. Już w 1964 roku Kuczma zaczął tworzyć meble z syntetyków na zlecenie Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. Dzięki zachodnim licencjom zakupionym przez Zjednoczenie, mógł pracować na nowoczesnych liniach produkcyjnych i korzystać z nowych materiałów. KAL został wykonany ze sztywnej pianki poliuretanowej. Zastosowanie tego materiału do budowy konstrukcji mebla było technologicznym eksperymentem. Siedzisko wytapicerowano skórą, dzięki czemu fotel zyskał elegancki charakter. KAL miał formę otwartej łupiny. Siedzisko płynnie przechodziło w obrotową nogę zakończoną okrągłą podstawą. Wysoki zagłówek zwiększał komfort użytkowania. Nowoczesna forma fotela oraz jego ergonomia przywołują na myśl najlepsze realizacje meblarskie samego Charlesa Eames’a czy Arne Jacobsena.

CZY WIESZ, ŻE...
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Meblarstwa działał w Poznaniu od lat 60. Prowadził badania i testy, które miały wpłynąć na jakość polskiego przemysłu meblarskiego. W ośrodku powstało wiele eksperymentalnych projektów technologicznych. OBRoM współpracował z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Zatrudniał też wielu wybitnych projektantów. W latach 90. ośrodek został zrestrukturyzowany i przekształcony w Zakład Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego (Remodex), który kontynuuje tradycje badawcze OBRoM-u.

ZOBACZ/KUP
Fotel obrotowy KAL nigdy nie trafił do masowej produkcji. Fotelem zainteresowała się jednak organizacja nowymodel.org, która reaktywuje zapomniane perełki polskiego wzornictwa i wspiera ciekawe rodzime projekty. Wspólnie z projektantem opracowano nową technologię produkcji. Zgodnie z obietnicami fotel ma trafić do sprzedaży w 2015 roku. Będzie dostępny w internetowym sklepie www.nowymodel.org.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Czesława Frejlich, Rzeczy niepospolite Polscy projektanci XX wieku, wyd. 2+3d sp. zo.o., s. 346

Fotel obrotowy KAL
Źródło: nowymodel.org Fotograf:
O projektancie:

Aleksander Kuczma (ur. 1964) - rzeźbiarz, projektant mebli, pedagog. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 1964 – 1980 współpracował z ośrodkami badawczymi Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego. Jako jeden z pierwszych polskich projektantów prowadził badania nad tworzywami sztucznymi w meblarstwie. Przez wiele lat wykładał na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (późniejsza ASP), gdzie prowadził własną pracownię. Od 2007 roku wykłada w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.
 

Wczytywanie rekomendacji...