Fotel RM58
Projekt: Roman Modzelewski
Dekada: Lata 50.
Data: 1958
Producent: Vzór (od 2012)
0
O PROJEKCIE:

PROTOTYP I TECHNOLOGIA
W 1958 roku Roman Modzelewski ukończył prototyp fotela RM58. Był to jeden z pierwszych polskich mebli wykonany z tworzyw sztucznych. RM58 powstał z laminatu poliestrowo – szklanego. Projektant osadził jednolitą, organiczną bryłę siedziska na cienkich i niskich metalowych nogach. Technologia produkcji i forma projektu były nowatorskie również na skalę światową. W swojej prywatnej łódzkiej pracowni Modzelewski wykonał najpierw gipsowy odlew formy siedziska, następnie formował na nim skorupę z włókna szklanego i umocował w powstałej konstrukcji nogi. Projektant wykonał aż pięć wariantów kolorystycznych prototypu: biały, czerwony, czarny i żółty. RM58 to efekt długich poszukiwań artysty i eksperymentów z tworzywami sztucznymi, które zostały zauważone również zagranicą. Projektem zainteresował się sam Le Corbusier. Francuski architekt chciał produkować fotel pod własnym szyldem. W tym celu w 1961 roku Modzelewski opatentował technologię, jednak do współpracy ze słynnym architektem nigdy nie doszło. Komunistyczne władze nigdy nie dopuściły do sprzedaży patentu i produkcji mebla na Zachodzie.

WARTO WIEDZIEĆ
RM58 odkrył przed Modzelewskim możliwości tworzyw sztucznych. W 1966 roku projektant połączył zdobytą wiedzę oraz swoją wielką pasję – żeglarstwo – i stworzył pierwszy polski model jachtu z laminatu. „Silhouette” to projekt angielskiego inżyniera Roberta Tuckera. Oryginalnie produkowany z drewna, jednak za zgodą projektanta Modzelewski wykonał model z tworzywa sztucznego. W latach 70. Modzelewski stworzył swój pierwszy autorski jacht – Amulet. W latach 80. powstał kolejny jacht – przeznaczony do żeglugi morskiej Talizman. Oba modele zdobyły sobie duże uznanie i sławę wśród polskich żeglarzy.

ZOBACZ/KUP

Oryginalne prototypy fotela Modzelewskiego można odnaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 2008 roku także w Victoria & Albert Museum w Londynie w kolekcji światowego designu.
W czerwcu 2012 roku RM58 po raz pierwszy trafił do masowej produkcji. Polska marka Vzór w setną rocznicę urodzin artysty wypuściła na rynek meble wykonane zgodnie z projektem Modzelewskiego. Do ich produkcji wykorzystano metodę rotoformatowania - dzięki technologii 3D skanuje się model, a następnie z polietylenu przygotowuje formę fotela. Mebel dostępny jest w dwóch wariantach: klasyczny, lakierowany na wysoki połysk i utrzymany w oryginalnej kolorystyce (czarny, czerwony, biały, zielony lub żółty) lub matowy produkowany w rozszerzonej gamie barw (czerwony, czarny, antracytowy, jasno szary, gołębi i turkusowy). Wariant klasyczny kosztuje 2,960 zł, matowy zaś 1,860 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Anna Maga, Modzelewski na nowo, 2plus3D, Nr.44, 2012, str. 86-89

Fotel RM58
Roman Modzelewski
Źródło: Vzór
O projektancie:

Roman Modzelewski (1912-1997) - malarz, rzeźbiarz, projektant, żeglarz, pedagog. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Jeden ze współtwórców Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, z którą związany był od 1945 roku. Wieloletni profesor i rektor łódzkiej uczelni. Projektant i koordynator odbudowy Starego Rynku w Łodzi.

Wczytywanie rekomendacji...