Fotel z zestawu mebli sypialnianych
Projekt: Karol Tichy
Data: 1909
Producent: Warsztat Andrzeja Sydora w Krakowie
0
O PROJEKCIE:

NOWOCZESNA FORMA
Fotel, wraz całym kompletem mebli sypialnianych, został zaprojektowany w 1908 roku przez Karola Tichego na konkurs na sypialnię, zorganizowany przez Miejskie Muzeum Techniczno-Przemysłowe w Krakowie. Tichy zaskoczył wszystkich nowoczesną, minimalistyczną formą mebli, niespotykaną do tej pory w Polsce. Zestaw wyprodukowany w warsztacie Andrzeja Sydora zdobył pierwszą nagrodę. Meble opierały się na geometrycznych kształtach – sześcianach, cylindrach, kołach. Fotel wsparty na trzech nogach wykonano z jednej listwy. Podstawą jego kształtu była konstrukcja, która została także potraktowana jako wartość estetyczna. Niezwykła prostota krzesła przełamana jest jedynie delikatnym, dwukolorowym, geometrycznym fryzem.

WARTO WIEDZIEĆ
Cały komplet mebli sypialnianych, w skład którego wchodziły dwa łóżka, dwie szafy, dwie szafki nocne, toaleta, fotel i dwie gondolki stały się własnością Tadeusza Stryjeńskiego, krakowskiego architekta.

ZOBACZ/KUP
Krzesło wraz z całym zestawem sypialnianym można zobaczyć na stałej ekspozycji w Galerii Polskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fotel z zestawu mebli sypialnianych
Źródło: www.culture.pl Fotograf:
Karol Tichy
Źródło: www.culture.pl
O projektancie:

Karol Tichy (1871 - 1939) - z wykształcenia malarz, w swojej twórczości zajmował się jednak również ceramiką artystyczną, witrażem, projektowaniem wnętrz, mebli, tkanin, scenografią. Był także architektem, w Krakowie przy placu Na Groblach stoi zaprojektowana przez niego kamienica – dom własny Tichego. Wybitny pedagog związany ze Szkołą Sztuk Pięknych w Warszawie (późniejsza ASP). Członek krakowskiego Towarzystwa Artystycznego „Polska Sztuka Stosowana”, następnie jeden z założycieli Spółdzielni Artystów „Ład”.

Wczytywanie rekomendacji...