Komputer AKAT-1
Projekt: Jacek Karpiński, Zespół projektantów
Dekada: Lata 50.
Data: 1959
Producent: Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
0
O PROJEKCIE:

CUD NA TRANZYSTORACH
AKAT-1 to pierwszy na świecie tranzystorowy analizator równań różniczkowych. Ten analogowy komputer służył do rozwiązywania skomplikowanych równań w czasie rzeczywistym, potrafił też symulować obiekty dynamiczne, np. prądy termiczne lub modele aerodynamiczne, które wyświetlał na monitorze w postaci graficznej. Urządzenie zostało skonstruowane przez Jacka Karpińskiego i wykonane w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w 1959 roku. Obudowę komputera zaprojektowano w Zakładach Artystyczno-Badawczych ASP w Warszawie. Zespół projektowy tworzyli: Stanisław Miedza-Tomaszewski, Andrzej Jan Wróblewski, Stanisław Siemek oraz Olgierd Rutkowski. AKAT-1 składał się ze stołu z panelem do wprowadzania danych i zarządzania nimi oraz monitora. Jednostka centralna, monitor oraz panel sterujący komputera zostały połączone w całość. Stół został wsparty na cienkich, nachylonych pod kątem metalowych nogach, co nawiązywało do modnej pod koniec lat 50. stylistyki. Szarą obudowę wykonano z tworzywa sztucznego. Zarówno projekt techniczny, jak i wzorniczy, znacznie wyprzedzał ówczesne dokonania. Spójna, opływowa forma przywodzi na myśl współczesne komputery i wygląd obecnych desktopów. AKAT-1 był również pierwszym w tamtych czasach komputerem, w którym zastosowano tranzystory. Dotychczas maszyny przeznaczone do operacji liczbowych budowane były w oparciu o technologie lampowe, co zwiększało ich gabaryty, czasem zajmowały nawet kilka pomieszczeń. W polskim projekcie, dzięki zastosowaniu tranzystorów, udało się zminimalizować wielkość urządzenia. AKAT-1 rozmiarem przypominał komputery, które pojawiły się dopiero w latach 80.

WARTO WIEDZIEĆ
AKAT-1 otworzył Jackowi Karpińskiemu drogę do międzynarodowej kariery. W 1960 roku PAN zgłosiła kandydaturę konstruktora do konkursu dla młodych naukowców. Karpiński zdobył główną nagrodę i wygrał stypendium w USA. W latach 1961 -1962 studiował na Uniwersytecie Harvada i Massachusettes Institute of Technology. Karpiński dostał propozycję pracy w IBM i na uniwersytecie w Berkeley. Mimo to, zdecydował się na powrót do kraju. Bardzo chciał pracować dla Polski i uważał, że emigracja nie byłaby uczciwa.

 

ZOBACZ/KUP
Wyprodukowano tylko jeden egzemplarz komputera AKAT-1. Można go oglądać na stałej ekspozycji Muzeum Techniki w Warszawie.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Marek Sadzewicz, Matematyka i rzeczywistość, Stolica 1963 nr 16

Magda Kochanowska, Wzornictwo, Powinność i bunt, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1944-2004

 

 

 

Komputer AKAT-1
Źródło: wikipedia.org Fotograf:
Jacek Karpiński
Źródło: www.1944.pl
O projektancie:

Jacek Karpiński (1927 - 2010) - inżynier elektronik i informatyk, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Szarych Szeregów. Studiował na Politechnice Łódzkiej oraz Warszwskiej. Doradca ds. informatyki w gabinetach Leszka Balcerowicza i Andrzeja Olechowskiego. Brał udział w pracach nad pierwszymi aparatami USG. Konstruktor komputera AKAT-1 - pierwszego na świecie tranzystorowego analizatora równań różniczkowych. Według jego pomysłu powstał Percepton - ucząca się maszyna, która rozpoznawała otoczenie za pomocą kamery. Twórca komputera KAR-65, który wspomagał skaner fotografii zderzeń cząstek elementarnych oraz pierwszego polskiego minikomputera - K-202. W latach 70. dotknięty szykanowaniem władz porzucił pracę na uczelni i wyjechał na Warmię, gdzie zajął się hodowlą trzody. W latach 80. wyemigrował do Szwajcarii, gdzie współpracował przy produkcji magnetofonów Nagra. Po powrocie do Polski w latach 90. próbował wdrożyć do produkcji skaner głosu Pen-Readr oraz pierwsze kasy fiskalne, niestety bez powodzenia.

O projektancie:

Andrzej Jan Wróblewski (ur. 1934 ) – artysta plastyk, projektant, teoretyk i pedagog. Jeden z założycieli Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. W latach 1983 – 1988 rektor ASP w Warszawie. W 1988 roku wyemigrował do USA i rozpoczął pracę na Uniwersytecie Illinois w Urbana–Champaign, gdzie wprowadził nowy pogram nauczania wzornictwa. Wykładał również na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver i w Instytucie Sztuki i Designu im. Emily Carr w Vancouver. W 2001 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Vancouver, gdzie żyje do dzisiaj. Jest niezwykle wszechstronnym artystą.  Zajmuje się m.in. rzeźbą, tkaniną artystyczną, architekturą wnętrz, filmem, grafiką, sztuką komputerową. Autor licznych publikacji z dziedziny wzornictwa.                                                       

Emil Cieślar (ur. 1931) - projektant form przemysłowych, autor licznych projektów dla przemysłu, głównie elektrotechnicznego i motoryzacyjnego, współzałożyciel Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie mieszka we Francji.

Stanisław Siemek (1930-1997) – architekt wnętrz i projektant form przemysłowych. Związany z  Zakładami Artystyczno-Badawczymi ASP w Warszawie. Projektował przede wszystkim dla przemysłu maszynowego i meblarskiego.

Olgierd Rutkowski (ur. 1939) - rzeźbiarz, projektant form przemysłowych. Przez wiele lat związany z Zakładami Artystyczno-Badawczymi ASP w Warszawie. Współzałożyciel pierwszego w Polsce Zakładu Projektowania Wyrobów Przemysłowych FORMA. Obecnie zajmuje się rzeźbą, malarstwem oraz konserwatorstwem dzieł sztuki.

Wczytywanie rekomendacji...