Krzesło A587
Projekt: Marian Sigmund
Dekada: Lata 50.
Data: 1957
Producent: Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy
4
O PROJEKCIE:

KOMFORT I ERGONOMIA
Krzesło A587 zostało zaprojektowane przez Mariana Sigmunda w 1957 roku. Rok później wdrożyła je do produkcji Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy, która korzystała z thonetowskiej technologii ręcznego formowania drewna. Mebel został wykonany z litego, lakierowanego drewna bukowego i bukowej profilowanej sklejki. Charakterystyczne, nachylone pod kątem i zwężające się do dołu nogi krzesła, to ukłon w stronę modnej w ówczesnym wzornictwie stylistyki. Taka konstrukcja umożliwiała również sztaplowanie krzeseł, czyli nakładanie ich jedno na drugim, a tym samym zmniejszenie powierzchni potrzebnej do ich przechowywania. Oparcie krzesła zamontowane było na dwóch (w innych modelach także na trzech) sprężynujących listwach, dzięki którym zwiększył się komfort siedzenia. W niektórych modelach nogi krzesła wzbogacone były o dodatkową łączynę. A587 produkowane było w dwóch wariantach kolorystycznych: całe w naturalnym drewnie oraz w dwukolorowym wykończeniu.

KRZESŁO NA EKSPORT

W Polsce projekt Sigmunda nie cieszył się dużą popularnością. Krzesło produkowane było głównie na eksport. Na Zachodzie doceniono połączenie tradycyjnej techniki stolarskiej z nowoczesnym wykończeniem. Najwięcej egzemplarzy A587 sprzedano w Wielkiej Brytanii. Pod koniec lat 60. zaprzestano produkcji krzesła.

CZY WIESZ, ŻE...

Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy została założona w 1881 roku przez Józefa Hoffmana i pierwotnie wchodziła w skład niemieckiego koncernu Thonet-Mundus. Po II wojnie światowej fabryka została przejęta przez państwo. Proces prywatyzacji zakładu rozpoczął się w 1993 roku. Obecnie tradycję zakładów meblarskich w Jasienicy kontynuuje firma Paged Meble, która jest liderem produkcji mebli giętych w Polsce.

ZOBACZ/KUP
W 2012 roku fabryka Paged Meble wyprodukowała trzy pokazowe egzemplarze krzesła A587. Projekt odtworzono na podstawie szkiców i fotografii z archiwów firmy pod kierunkiem projektantki Jadwigi Husarskiej - Chmielarz. Współczesna wersja różni się od pierwowzoru – ze względów ergonomicznych poszerzono siedzisko, gdyż oryginalne byłoby zbyt wąskie dla dzisiejszego użytkownika. Mebel, tak jak przed laty, wykończono ręcznie.
Oryginalne egzemplarze krzesła z lat 60. można znaleźć na aukcjach internetowych - cena za sztukę to ok. 1500 zł. Krzesło można obejrzeć też w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Anna Maga, Marian Sigmund, 2+3d, nr 8, 2003, s.49
Jadwiga Husarska-Chmielarz, Powtórka z historii, 2+3d, nr 41, 2011, s.72

Krzesło A587
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
Marian Sigmund
Źródło: Paged
O projektancie:

Marian Sigmund (1902-1993) - projektant mebli, architekt wnętrz, scenograf, malarz, grafik. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej i architekturę wnętrz w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Żołnierz Września ’39, AK i ZWZ. Aktywny członek grupy „Blok” oraz Spółdzielni Artystów „Ład”, której przez kilka lat przewodniczył. Przez wiele lat związany z Fabryką Mebli Giętych w Jasienicy, dla której przygotował około 40 wzorów mebli. Pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wieloletni dziekan krakowskiej uczelni. Marian Sigmund został wyróżniony m.in. nagrodą Ministerstwa Kultury za całokształt twórczości oraz Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Wczytywanie rekomendacji...