Krzesło Delikatne Szczęście
Projekt: Maciej Tasiemski
Dekada: Lata 90.
Data: 1997
Producent: Pracownia Kowalstwa Artystycznego Deco w Poznaniu
2
O PROJEKCIE:

ARTYSTYCZNA FORMA
Bardziej przypomina obiekt rzemiosła artystycznego niż seryjnie produkowany mebel. A jednak w latach 90. krzesło „Delikatne szczęście” zyskało sporą popularność. Dzięki zastosowaniu metalu wpisywało się w nowoczesna estetykę, w modę na meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, jak balustrady, poręcze itp. nawiązujące do kowalstwa artystycznego. Na tle rzemieślniczej produkcji prosto z kuźni krzesło Tasiemskiego zaskakuje prostotą formy, brakiem zbędnej dekoracji. Ciekawie wygląda połączenie metalowej konstrukcji i miękkiego siedziska obitego jaskrawoczerwoną welurową tkaniną. Krzesło Tasiemskiego stało się ikoną polskiego dizajnu lat 90. – w 1997 roku fotografia krzesła trafiła na plakat Targów Mebli i Wyposażenia w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich, a rok później posłużyło ono za wzór statuetki wręczanej projektantom nagrodzonym w konkursie Forma’98.

WARTO WIEDZIEĆ
Dariusz Swojak był autorem oprawy koncertu Keva Foxa, który odbył się w 2013 roku w Poznaniu. Kev Fox jest Brytyjczykiem, który od 2012 roku mieszka w Poznaniu; współpracuje z polskimi muzykami m.in. z Andrzejem Smolikiem.

ZOBACZ/KUP
Krzesło „Delikatne szczęście” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3, Warszawa).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2000 

Krzesło Delikatne Szczęście
Źródło: archiwum prywatne Fotograf:
Maciej Tasiemski
Fotograf: archiwum prywatne
O projektancie:

Maciej Tasiemski - absolwent Kolegium Artystyczno - Pedagogicznego UAM na wydziale grafiki (dyplom w 1995 r.). Studia graficzne wywarły duży wpływ na jego późniejszą działalność w projektowaniu mebli. Pierwsze kroki zawodowe stawiał w Pracowni Kowalstwa Artystycznego DECO, gdzie powstało krzesło „Delikatne Szczęście” (nazwa nadana bez udziału projektanta) oraz szereg mebli autorskich. W 1999 roku założył własną firmę. ICA DESIGN gdize proejktował nie tylko meble, ale również  wntrza. W latach 2002 - 2012 współpracował z Fabryką Mebli BEMARC w Swarzędzu w zespole BEMARC ARCHITEKCI. Projektował sklepy, restauracje, puby i wnętrza prywatne. Brał udział przy współtworzeniu wizerunku takich marek jak: RESERVED, CROPP, CARRY, RAY JAY, GATTA i wielu innych. Autorskie wnętrza dekoruje sprzętami i grafikami własnego autorstwa.

DARIUSZ SWOJAK – kowal artystyczny. Zajmuje się metaloplastyką i jest autorem scenografii dla teatrów alternatywnych. Mieszka i tworzy w Poznaniu – jest właścicielem pracowni Deco.

Wczytywanie rekomendacji...