Krzesło i fotel z drucianej siatki
Projekt: Czesław Knothe
Dekada: Lata 50.
Data: 1955
0
O PROJEKCIE:

NOWATORSKI MATERIAŁ
Fotel z drucianej siatki zaprojektowany przez Czesława Knothe powstał w 1955 roku. Nowatorskie wykorzystanie niestosowanego do tej pory w meblarstwie materiału było wynikiem trudności, z jakimi musieli się borykać projektanci w tamtych czasach. Braki w materiałach zmusiły Knothe do eksperymentowania z powszechnie dostępną drucianą siatką. Powstały krzesła i fotele niezwykle lekkie w formie. I choć na świecie 3 lata wcześniej powstał już słynny projekt drucianego fotela Diamond autorstwa Harry’ego Bertoi, meble Knothe, jak na owe czasu uważane było za bardzo innowacyjne i niezwykle wygodne.

WARTO WIEDZIEĆ
Największym projektem Czesława Knothe było wyposażenie Pałacu Młodzieży w budynku Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Projektant stworzył zestaw mebli do świetlicy dziecięcej, meble do czytelni dziecięcej, meble do biblioteki młodzieżowej oraz zestaw żelaznych mebli do ogrodu zimowego. Realizacja tego projektu trwała od 1953 do 1955 roku.

ZOBACZ/KUP
Realizacje meblarskie z drucianej siatki Czesława Knothe nigdy nie trafiły do masowej produkcji. Jedyne zachowane krzesło i fotel z siatki metalowej znajdują się w zasobach Muzeum Narodowego w Warszawie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Wywiad z Czesławem Knothe, Projekt, nr 5, 1980, str. 28-35

Krzesło i fotel z drucianej siatki
Czesław Knothe
O projektancie:

CZESŁAW KNOTHE (1890-1985) – artysta plastyk, architekt oraz projektant mebli. Od 1926 roku członek Spółdzielni Artystów ŁAD, później jej wieloletni dyrektor. Obok pracy projektowej prowadził pracę dydaktyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor licznych projektów mebli do wnętrz użyteczności publicznej, biurowych i mieszkalnych. Jeden z pierwszych polskich projektantów eksperymentujących z nowymi tworzywami w meblarstwie.

Wczytywanie rekomendacji...