Krzesło w stylu zakopiańskim
Projekt: Wojciech Brzega
Data: 1898
0
O PROJEKCIE:

W STYLU ZAKOPIAŃSKIM
Krzesło projektu Wojciecha Brzegi powstało prawdopodobnie ok. 1898 roku. Jest częścią kompletu mebli w stylu zakopiańskim. Zestaw stanowił wyposażenie Willi pod Jedlami, domu zbudowanego w roku 1897 dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego według projektu Stanisława Witkiewicza. Wzmianki na ten temat znaleźć można w listach Wojciecha Brzegi do Pawlikowskiego z 29 XI 1897 r. i 11 II 1898 r., w których mowa jest o projektach mebli (kredensu, fotela, krzesła, stołu). Krzesło, podobnie jak resztę mebli Brzega wykonał z drewna modrzewiowego. Ornamentyka mebla, choć bardzo charakterystyczna dla stylu zakopiańskiego, jest dość oszczędna. Główną ozdobą krzesła jest jego forma konstrukcyjna. Oparcie wieńczą ślimacznice, zainspirowane kształtem rzeźbionych rączek przy góralskich czerpakach, używanych przez pasterzy do picia owczego mleka. Najważniejszą dekoracją krzesła jest ażurowe serce. Wymiary mebla to wys. 91 cm, szer. 40 cm, gł. 43 cm.

WARTO WIEDZIEĆ
Stanisław Witkiewicz oraz Wojciech Brzega chcieli, aby styl zakopiański stał się stylem narodowym, który połączy wszystkich Polaków rozbitych między trzy zabory i wzmocni ich świadomość narodową. Dom pod Jedlami wraz z całym wyposażeniem stał się szczytowym osiągnięciem tego stylu w architekturze i wzornictwie.

ZOBACZ/KUP
Krzesło Wojciecha Brzegi wraz z pozostałymi meblami nadal stanowi wyposażenie Domu pod Jedlami. Ponieważ willa pozostaje w rękach prywatnych, nie ma możliwości jej zwiedzania.
 

Krzesło w stylu zakopiańskim
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

WOJCIECH BRZEGA (1872-1941) – rzeźbiarz, pisarz i działacz lokalny. Pierwszy góral, który zdobył wyższe wykształcenie. Po ukończeniu Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem kontynuował naukę w Krakowie, Monachium oraz Paryżu. Po powrocie do Zakopanego rozpoczął współpracę ze Stanisławem Witkiewiczem nad stworzeniem stylu zakopiańskiego. Współzałożyciel Towarzystwa Sztuka Podhalańska, propagującego odrodzenie sztuki użytkowej w oparciu o sztukę ludową. Autor licznych publikacji poświęconych kulturze Podhala.

Wczytywanie rekomendacji...