Krzesło z gabinetu męskiego
Projekt: Józef Czajkowski
Data: 1915
Producent: Pracownie Andrzeja Sydora i Andrzeja Smoczka w Krakowie
0
O PROJEKCIE:

WYSTAWA MEBLI
Krzesło z gabinetu męskiego stanowi element kompletu mebli Józefa Czajkowskiego, które po raz pierwszy zostały pokazane w marcu 1918 roku na wystawie mebli projektanta w krakowskim Pałacu Sztuki. Czajkowski zaprezentował osiem wnętrz o różnym przeznaczeniu, m.in. gabinet męski, pokój sypialny i pokój bawialny. Dopełnieniem ekspozycji, pozwalającym stworzyć wrażenie całościowo zaaranżowanych wnętrz, były kilimy Kazimierza Brzozowskiego, Stanisława Gałka, Bogdana Tretera, gobeliny Wojciecha i Haliny Jastrzębowskich, metalowe naczynia Kazimierza Młodzianowskiego, majolikowe obiekty Zofii Szydłowskiej oraz zbiór rysunków i litografii Zofii Stryjeńskiej.

Komplet mebli do gabinetu męskiego tworzą: masywne biurko, fotel do biurka, tapicerowany fotel, kredens, okrągły stół i krzesła. Wszystkie elementy wykonano w pracowni stolarskiej Andrzeja Sydora oraz w pracowniach tapicerskich Stanisława Iglickiego i Andrzeja Smoczka.

STYLOWY MIKS
Krzesło jest proste i wyrafinowane jednocześnie. Oparcie tworzy motyw stylizowanej palmety. Siedzisko jest tapicerowane, nogi połączone trawersem. Krzesło wykonano z jasnego drewna (jesion) z użyciem poprzecznego elementu w czarnym kolorze, snycersko opracowanym, akcentującym pola oparcia. Styl, kształt, a także wspomniane połączenie jasnych elementów z czarnymi wskazują na miks nawiązań do mebli biedermeierowskich, do francuskiego stylu Ludwika Filipa popularnego z 2 ćwierci XIX wieku oraz do Warsztatów Wiedeńskich, których projekty i realizacje Czajkowski poznał w czasie studiów w Wiedniu na przełomie wieków. Jego meble cechuje funkcjonalność i staranne wykonanie stanowiące efekt kultury projektanta – gruntownej znajomości warsztatu, tradycji, tworzyw, materiałów.

WARTO WIEDZIEĆ
Józef Czajkowski zaprojektował komplet mebli do jadalni Aurelii i Władysława Reymontów. Były one eksponowane na wystawie Polskiej Sztuki Stosowanej w warszawskiej Zachęcie w 1908 roku. Meble przetrwały w dobrym stanie do dziś i obecnie znajdują się w Kołaczkowie, dawnej rezydencji Reymonta, jako depozyt Muzeum Literatury w Warszawie.

ZOBACZ/KUP
Fotel z tzw. gabinetu męskiego znajduje się w zbiorach Muzeum ASP w Krakowie (Pl. Jana Matejki 13, II piętro).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
J. Warchałowski, Wnętrza i meble projektował Józef Czajkowski, Kraków 1920
I. Huml, Warsztaty Krakowskie, Ossolineum 1973
I. Huml, Polska sztuka stosowana XX wieku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1978 r.
 

Krzesło z gabinetu męskiego
Źródło: Muzeum ASP w Krakowie Fotograf: Michał Korta
O projektancie:

JÓZEF CZAJKOWSKI (1872 – 1947) – artysta wszechstronny – architekt, projektant wnętrz, malarz, grafik. Nazywany jest ojcem polskiego designu. Projektował witraże, kilimy, okładki książek, meble. Jego brat, Stanisław, był malarzem i grafikiem. Studiował malarstwo w akademii monachijskiej w pracowniach braci Heterichów oraz Karla Marra, w Paryżu w Academie Julian u Jean-Paula Laurensa i Jean-Jospeha Benjamin-Constanta, a następnie u Jamesa McNeilla Whistlera. Uczęszczał też do wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W latach 1894-95 studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz architekturę na politechnice i w pracowni Tadeusza Stryjeńskiego. Od 1902 roku wystawiał z towarzystwem Polska Sztuka Stosowana, którego był współzałożycielem, a od 1914 roku należał do stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie. Był również pedagogiem – w 1913 roku zorganizował wydział architektury w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie objął katedrę architektury wnętrz, a później wykładał też w Wilnie (Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. S. Batorego). W 1922 roku współorganizował Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1925 roku – dział sztuki polskiej na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu (była to pierwsza światowa wystawa, na której niepodległa Polska zaprezentowała się światowej publiczności). 

Dowiedz się więcej:


 

Wczytywanie rekomendacji...