Krzesło z kompletu meblowego "Ślimaki"
Projekt: Władysław Wołkowski
Dekada: Lata 60.
Data: 1969
0
O PROJEKCIE:

WIKLINA W ROLI GŁÓWNEJ
Dokładna data powstania projektu nie jest znana. Mebel powstał prawdopodobnie w latach 60. lub 70. Pochodzi z kompletu meblowego „Ślimaki”, który składał się z dwóch krzeseł i stolika. Wołkowski zasłynął wykorzystaniem naturalnych materiałów w swoich pracach. W tym projekcie sięgnął po wiklinę – wytrzymały i elastyczny surowiec, dzięki któremu powstała charakterystyczna forma mebla. Krzesło składa się z metalowego szkieletu, który pomalowany został na srebrzystą zieleń lakierem młotkowym. Wsparty jest na trzech szeroko rozstawionych, metalowych nogach nachylonych pod kątem. Na stalowym stelażu artysta wyplótł siedzisko, którego forma nawiązuje do spirali muszli ślimaka. Wyplot płynnie przechodzi w nogę krzesła, tworząc charakterystyczną asymetrię. Fotel doskonale oddaje styl Wołkowskiego - płynną i fantazyjną linię skontrastowaną z fakturą splotów, przywołujących na myśl tradycyjne wiklinowe koszyki.

CZY WIESZ , ŻE…
Wołkowski rzemiosło stawiał ponad produkcją przemysłową. Wszystkie meble wyplatał sam. Rzemieślniczy warsztat zdobył w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Dziś jego twórczość nazwalibyśmy ecodesignem – projektant pozyskiwał tworzywo wyłącznie z odpadów zgromadzonych podczas czyszczenia pól, lasów czy sadów.

ZOBACZ/KUP

Największy zbiór prac projektanta, w tym komplet meblowy „Ślimaki”, można znaleźć w Dworze Machnickiego w Olkuszu, gdzie od lat 70. działa Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Katalog wystawy prac Władysława Wołkowskiego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, 2004
Jadwiga Wielgut-Walczak , Władysław Wołkowski, 2+3d, nr 11, 2004, s.46

Krzesło z kompletu meblowego "Ślimaki"
Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu Fotograf:
Władysław Wołkowski
O projektancie:

Władysław Wołkowski (1902 - 1986) - artysta plastyk, projektant wnętrz i mebli, zasłynął z licznych realizacji z wikliny. Studiował malarstwo, architekturę wnętrz i pedagogikę na ASP w Warszawie. Współtworzył polski pawilon na Wystawę Światową w Paryżu w 1937 roku. Przez wiele lat związany z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji, Cepelią. Doskonały pedagog, uczył wikliniarstwa i rzemiosła w wielu szkołach i na kursach rzemieślniczych, m.in. w Zakładzie dla Ociemniałych w Laskach. Związany ze Spółdzielnią Artystów ŁAD. Działalność Władysława Wołkowskiego odegrała ogromny wpływ na odbudowanie przemysłu wikliniarskiego po II wojnie światowej. Wielokrotnie nagradzany na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jego meble trafiły m.in. na dwory królewskie do Anglii i Belgi.
 

Wczytywanie rekomendacji...