Krzesło z sali posiedzeń krakowskiej Izby Handlowej i Przemysłowej
Projekt: Józef Mehoffer
Data: 1907
Producent: Stefan Iglicki i Stanisław Stachowski
0
O PROJEKCIE:

SECESJA I ERGONOMIA
Krzesło projektu Józefa Mehoffera stanowi część wystroju sali posiedzeń krakowskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, która mieściła się w modernistycznym „Domu pod globusem”. Mehoffer w 1907 roku ukończył prace nad wystrojem najważniejszych pomieszczeń. Wykonał projekt polichromii, boazerii i mebli. Wśród zaprojektowanych przez niego sprzętów znalazły się lampy, stoły i krzesła. Krzesło z sali posiedzeń to solidna, szeroka, drewniana konstrukcja. Siedzisko oraz podłokietniki zostały wytapicerowane czerwoną skórą. Oparcie krzesła zdobi snycerka przedstawiająca motywy roślinne utrzymane w stylistyce secesji. Krzesło jest szerokie i bardzo wygodne. Artysta poświęcił dużo czasu na studiowanie ergonomii mebla, szczególnie stosunku nachylenia oparcia względem siedziska. Projekt powstał w duchu angielskiego ruchu Arts&Crafts, który łączył sztukę wysoką z rzemiosłem.

CZY WIESZ, ŻE
Wzniesiony według planów Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego w latach 1904-1906 budynek krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej to jeden z najciekawszych obiektów architektury modernistycznej w Polsce. Projekt wnętrz początkowo powierzono Stanisławowi Wyspiańskiemu. Artysta zrezygnował jednak ze współpracy ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Nie zgodził się również, by w wystroju głównej sali znalazł się portret cesarza Franciszka Józefa. Mimo, iż projekt Józefa Mehoffera wzbudził wiele kontrowersji i wymagał wprowadzenia zmian we wnętrzu, został zaakceptowany przez Komitet Budowy gmachu.

ZOBACZ/KUP
W dawnym gmachu Izby Handlowo-Przemysłowej mieści się obecnie siedziba Wydawnictwa Literackiego. Salę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu wizyty.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Jacek Purchla, Zbigniew Beiersdorf "Dom pod Globusem", wyd. Kraków 1997

Krzesło z sali posiedzeń krakowskiej Izby Handlowej i Przemysłowej
O projektancie:

Józef Mehoffer (1869 -1946) – jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sztuki secesyjnej, uczeń Jana Matejki. Zajmował się malarstwem, ilustracją, grafiką artystyczną i użytkową, witrażem, architekturą wnętrz, scenografią. Projekt witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu zapewnił mu miejsce w światowej historii sztuki. Wieloletni pedagog Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Jeden z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Wczytywanie rekomendacji...