Kubki w kropki Bolesławiec
Projekt: Bronisław Wolanin
Dekada: Lata 80.
Data: 1985
Producent: Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”
0
O PROJEKCIE:

TRADYCYJNE WZORY
Ludowa estetyka w wydaniu Bolesławca jest zawsze trafiona. Naczynia w charakterystyczne kropki na kobaltowym tle, krzyżyki, kółka czy luźno rozsypane kwiatuszki sprawdzają się i w regionalnej gospodzie, i w nowoczesnym mieszkaniu. W latach 80. i 90. kamionkowe serwisy do kawy, dzbanki i dzbanuszki były ozdobą inteligenckich domów.
Spółdzielnia w Bolesławcu miała szczęście do świetnych artystów i rzemieślników, którzy dbali o poziom wzornictwa i o kultywowanie tradycyjnych technik zdobniczych, jak dekoracja stempelkowa (zdobienia nanoszone są na naczynia za pomocą stempelka).
Zakład w Bolesławcu długo działał pod patronatem Cepelii, ale o wzornictwie decydowali miejscowi plastycy. Dużą rolę odegrał Bronisław Wolanin, który przez ponad trzydzieści lat był kierownikiem artystycznym (od 1964, z przerwą na lata 1980 – 85). To on unowocześnił i uprościł tutejsze wyroby, wspólnie z technologiem Andrzejem Skowrońskim opracował ich kolorystykę i piękne szkliwa (lekko matowe, iryzujące czernie, niebieskości, fiolety i beże), które wzbogacano pajęczyną krakelurowych spękań.
Kubki o beczułkowatym kształcie, ozdobione dużym uchem to już klasyka Bolesławca. Ładne i wygodne, kojarzą się z ciepłem domowego zacisza, wieczorami spędzonymi pod kocem i przy kominku.

WARTO WIEDZIEĆ
Kamionkowe naczynia Bolesławca zdobyły tytuł Teraz Polska (1993), Dobry Wzór w konkursie IWP (1993, 1995, 1996), złoty medal Targów Poznańskich (1995), Forma ’98.

W Bolesławcu działa Żywe Muzeum Ceramiki. W ramach zwiedzania można zobaczyć, jak powstają naczynia z kamionki i samemu spróbować je wykonać, bo przecież „nie święci garnki lepią”…

ZOBACZ/KUP
Kubki oraz inne naczynia można kupić w firmowym sklepie w Bolesławcu (ul. T. Kościuszki 23, 59 – 700 Bolesławiec) oraz w wielu sklepach oferujących ceramiką artystyczną w Polsce, a także w wielu krajach Europy, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W sprzedaży on-line kubek kosztuje około 24 zł - http://ceramika-boleslawiec.pl/PL/dekoracja_8/421,.html 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2000
http://www.ceramika-artystyczna.pl/
 

Kubki w kropki Bolesławiec
Źródło: Witeks Fotograf:
O projektancie:

Bronisław Wolanin (1937– 2013) - twórca i projektant ceramiki artystycznej. Studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki – dyplom z wyróżnieniem obronił u prof. Julii Kotarbińskiej w roku 1962. W 1964 roku został kierownikiem artystycznym w Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Prace ceramiczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych (m.in. Muzea Narodowe we Wrocławiu i Poznaniu, galerie „Cepelii” w Warszawie i Wrocławiu).

Wczytywanie rekomendacji...