Lampa wisząca do jadalni
Projekt: Józef Gardecki
Data: 1903
Producent: Jan Serkowski
0
O PROJEKCIE:

PODHALE NA SALONY
Lampa projektu Józefa Gardeckiego z 1903 roku to jeden z nielicznych przykładów wdrożenia do masowej produkcji wzoru reprezentującego styl zakopiański. Produkcją lampy zajęła się firma Jana Serkowskiego – w tamtych czasach czołowego producenta lamp naftowych. Lampa konstrukcyjnie powielała klasyczny model wiszącej lampy naftowej. Wykonana była z ciemno barwionego żeliwa, nadającego rustykalny charaktery. Całość dopełniała popularna forma szklanego klosza. Nowością była jedynie silna stylizacja inspirowana kulturą Podhala. W dekoracji lampy możemy odnaleźć bogatą ornamentykę góralską: parzenice, rozety, serca itp. Charakterystyczne wzory nawiązujące do tradycyjnej góralskiej snycerki zostały powtórzone na żeliwnej konstrukcji lampy. Projekt lampy najprawdopodobniej został przygotowany w 1903 roku na ogłoszony przez Delegację Architektoniczną Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu w Warszawie konkurs na projekt świecznika, w którym Gardecki zajął drugie miejsce.

CZY WIESZ, ŻE...
Pierwszą lampę naftową skonstruował Polak – Łukasz Łukasiewicz w 1853 roku. Nie trzeba było długo czekać, żeby lampy naftowe zagościły niemal w każdym domu. Ograniczony dostęp do prądu spowodował, że lata 1870-1920 to czas największej popularności tego sprżetu. W tym czasie powstaje wiele zakładów produkujących lampy, m.in. działająca od 1862 гoku w Warszawie Fabryka Lamp i Brązów założona przez Jan Serkowskiego. Wzornictwo lamp naftowych stanowi doskonały obraz panujących wówczas trendów:  od eklektyzmu, poprzez secesję, po funkcjonalizm.


ZOBACZ/KUP
Lampę projektu Józefa Gardeckigo poprzez unikalny charakter wynikający z niewielkiej ilości wyprodukowanych egzemplarzy bardzo trudno jest spotkać na aukcjach sztuki, przez co jest niezwykle pożądana wśród kolekcjonerów. Jeden z egzemplarzy można oglądnąć na stałej ekspozycji w oddziale Muzeum Stylu Zakopiańskiego Wilii Koliba.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

M. Wallis, 1974: Secesja. Wydanie II. Wydawnictwo Arkady

Łukasz Gorczyca, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 40
Henryk Ferstla, Styl i Moda, Architekt, nr 10, 1903

Lampa wisząca do jadalni
Źródło: Fotograf:
Józef Gardecki
O projektancie:

Józef Gardecki (1880 -1952) - rzeźbiarz i projektant, tworzący w duchu secesji, publicysta. Przez okres studiów związany był z Krakowem, stworzył wówczas m.in. słynny fryz z budynku krakowskiego Starego Teatru. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie pracował u Augusta Rodina. Po powrocie osiadł w Warszawie i poświęcił się rzemiosłu artystycznemu oraz rzeźbie. Podczas powstania warszawskiego, w wyniku pożaru pracowni przepadł jego cały dorobek artystyczny. Pozbawiony środków do życia prze kolejne lata, aż do śmierci, artysta tułał się po domach opieki.

Wczytywanie rekomendacji...