Lata 60.

Lata 60. „Jesteśmy nowocześni” – to hasło z nieprzesadzoną pewnością siebie mogą powtarzać sobie polscy projektanci. Postulat, który w 1956 roku na łamach „Projektu” rzucił Jerzy Hryniewiecki, w latach 60. był doskonale widoczny w polskim wzornictwie.

Liberalne nastroje drugiej połowy lat 50. udzielają się również tej dekadzie. Przez żelazną kurtynę do Polski przecieka coraz więcej z zachodniego świata. W PRL-u robi się bardziej kolorowo. W radiu gra bigbit, na ulicach króluje mini, Andrzej Wajda i Roman Polański odnoszą sukcesy za granicą, a polska szkoła plakatu zyskuje międzynarodowy rozgłos.

Polscy projektanci pozostają pod silnym wpływem Ulm Hochschule für Gestaltung. Niemiecka szkoła wzornictwa powstała w 1953 roku. Dziś uważa się ją za drugi po Bauhausie najważniejszy ośrodek kształcący ówczesnych projektantów. Niemiecka szkoła kładła nacisk na społeczne zaangażowanie wzornictwa, silnie łącząc je z zagadnieniami z dziedziny socjologii, ekonomii czy ekologii. Przedmioty nie miały być luksusowe i wyszukane w formie, ale wytrzymałe i funkcjonalne, stąd zaangażowanie w metodologiczne i praktyczne przygotowanie projektantów.

W Polsce nie było wyspecjalizowanych ośrodków kształcących projektantów. Wzornictwo, tak jak dziś, wchodziło w program nauczania uczelni artystycznych. W 1963 roku na krakowskiej ASP powstaje pierwszy w Polsce Wydział Form Przemysłowych. W Warszawie w tym samym roku utworzono Wydział Form Przemysłowych.

Jednym z symboli tamtej dekady staje się „system MK”, czyli tzw. meblościanka, zaprojektowana w 1962 roku przez Bogusława i Czesławę Kowalskich. Rok później wchodzi do masowej produkcji. Problem małych mieszkań jest jednym z priorytetowych zagadnień badawczych IWP. Mały metraż robotniczych mieszkań oraz podsycanie antykonsumpcyjnych nastrojów doskonale pasuje do funkcjonalnego i ergonomicznego wzornictwa. IWP w swoich badaniach pozostawia dużo miejsca ergonomii, skupia się także na zagadnieniu produkcji odzieży roboczej. Polska produkcja miała też wejść na obce rynki i zdobyć zachodnią walutę. Niestety, jakość powstających projektów pozostawiała wiele do życzenia.

W latach 60. powstaje wiele kultowych dla PRL-u przedmiotów. Gramofon „Bambino” wyprodukowany w 1963 roku przez Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica był nieodzownym elementem każdej prywatki. Radioodbiorniki „Ramona” i „Ewa” gościły niemal w każdym domu.

Dobrze miała się też ceramika i szkło użytkowe. Badania nad nowymi formami objął pieczą IWP. Charakterystyczne dla tamtego okresu stają się obłe, ergonomiczne kształty, kontrastowe kolory, abstrakcyjne detale i wzory na porcelanie (tzw. pikasy). Wiele projektów nie było jednak produkowanych na masową skalę i pojawiło się jedynie w krótkich seriach.
 

WARTO WIEDZIEĆ:

- Lata 60. – okres rewolucji obyczajowej i seksualnej, początek ruchu hippisowskiego i studenckich rewolt, do użycia wchodzi LSD, odbywa się pierwszy festiwal w Woodstock
- 1962 rok – kryzys kubański – amerykański wywiad wykrył na Kubie pociski balistyczne rozmieszczone przez ZSRR. Zaczyna się najsilniejszy kryzys w powojennym świecie
- 1963 rok – The Beatles nagrywają pierwszy album „Please Please Me”
- 1967 rok – w Kapsztadzie przeprowadzono pierwszy przeczep serca
- 1968 rok – „Marzec ‘68” – kryzys polityczny w PRL, zapoczątkowany przez demonstracje studenckie po zdjęciu „Dziadów” Dejmka ze sceny w Teatrze Narodowym
- 1969 rok – pierwszy krok człowieka na Księżycu – Neil Armstrong dokonuje historycznego dla ludzkości kroku
- 1969 rok – na uniwersytecie Kalifornijskim zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET – prototypu współczesnego Internetu
 

Wczytywanie rekomendacji...