Lata 90.

Lata 90. Polska w końcu jest demokratyczna. Wolność słowa, pluralizm, wolny rynek to wartości, które wkraczają również do wzornictwa. Projektantom trudno jednak wejść w nową rolę. Z gospodarki centralnie planowanej wpadli z dnia na dzień w gospodarkę wolnorynkową.

Brakowało doświadczenia, zaplecza technologicznego i biznesowego podejścia do wzornictwa, które wciąż spychane było na margines. Zarówno przez władze, jak i producentów, którzy w pierwszej kolejności zmagali się z modernizacją polskiego przemysłu. Tę lukę wykorzystały zagraniczne marki, które szybko wkroczyły do Polski. Przyniosły ze sobą nowe technologie i wzornictwo. Towary z importu były ładniejsze i atrakcyjniejsze, kusiły powiewem Zachodu i dały chwilowy oddech od topornego wzornictwa lat 80. Potencjał polskiego wzornictwa dostrzeżono jednak zagranicą i włączono polskich projektantów do programów stypendialnych m.in. British Council czy Fundacji Fulbrighta.

Na początku lat 90. dobrze rozwija się polskie meblarstwo. Produkujemy dużo i dobrze. Meble stają się flagowym towarem eksportowym. Powstają nowe marki (m.in. Vox, Comforty), które zatrudniają uzdolnionych projektantów (Tomasz Augustyniak, Aleksander Kuczma). Na współpracę z projektantami postawili również producenci AGD – Amica zatrudnia Tomasza Rudkiewicza, który doskonale odświeża wizerunek produktów sygnowanych przez producenta. Lamela – łowicka firma produkująca wyroby gospodarcze z tworzywa sztucznego – podejmuje współpracę z Wojciechem Wybieralskim. Zaprojektowany przez niego plastikowy pojemnik na pieczywo okazał się wielkim sukcesem. Był tani, lekki i znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości niż tradycyjne drewniane chlebaki. Bronisław Wolanin odświeżył wizerunek i wypromował na świecie ceramikę z kamionki, produkowaną przez fabrykę w Bolesławcu. Powracają również tradycje polskiego przemysłu lotniczego. W 1992 roku na Politechnice Warszawskiej pod kierownictwem dr Romana Świątkiewicza powstaje szybowiec Smyk. W 1994 roku zdobył główną nagrodę Międzynarodowej Federacji Lotniczej.

W nowych czasach próbuje odnaleźć się IWP. W 1993 roku instytut po raz pierwszy przyznaje nagrodę „Dobry Wzór” dla najlepiej zaprojektowanych polskich produktów, a od 1998 roku w ramach konkursu „Young Design” promuje młodych projektantów. Promocją polskiego wzornictwa zajmuje się także Fundacja Rzecz Piękna. Powstała w 1992 roku na Wydziale Form Przemysłowych w Krakowie. W 1994 roku zorganizowała pierwsze Biennale Sztuki Projektowania. Biennale towarzyszą konkursy koncepcyjne, które kolejno odbywają się pod hasłem „Krzesło (1994), „Lampa” (1996) i „Zegar (1998).
 

WARTO WIEDZIEĆ:

1990 – Lech Wałęsa zostaje pierwszym prezydentem Polski po upadku PRL
1991 – rozpad ZSRR – rozpoczyna się długi proces demokratyzacji i powstawania niezależnych państw
1992 – podpisano układ w Maastricht na mocy którego powstała Unia Europejska
1992 – wysłano pierwszy SMS
1995 – powstaje Wirtualna Polska – pierwszy polski portal internetowy
1996 – Wisława Szymborska otrzymała Literacką Nagrodę Nobla „za perfekcję słowa i siłę poetyckiego spojrzenia”
1996 – na świat przychodzi Owieczka Dolly – pierwsze sklonowane zwierzę
 

BIBLIOGRAFIA:

„Historia polskiego wzornictwa. Lata 90.”, dr Krystyna Łuczak – Surówka, www.zsz.com.pl
„Polskie wzornictwo XX wieku”, Józef A. Mrozek, www.culture.pl
Wikipedia
 

Wczytywanie rekomendacji...