Maszynka do mięsa Diana
Projekt: Triada Design, Marek Liskiewicz, Stanisław Półtorak, Marek Suchowiak
Dekada: Lata 90.
Data: 1999
Producent: Zelmer
0
O PROJEKCIE:

JAK KOŚĆ
Jeszcze do niedawna maszynka do mięsa było obowiązkowo w każdej kuchni. Z ręczną korbką albo elektryczna. Diana miała być odpowiedzią na potrzeby klientów – tanim, prostym i funkcjonalnym sprzętem domowym. Projekt powierzono zespołowi projektantów Triada Design pod kierownictwem Marka Liskiewicza. Projektantowi przydzielono nawet technika z Zelmera, który czuwał nad tym, by projekt nie był zbyt artystyczny i by dało się go wdrożyć do produkcji. Maszynka kształtem miała przypominać kość – do takich analogii nawiązał Listkiewicz.
Prosta, ekonomiczna forma o zaokrąglonych kształtach, niewielki gabaryt, stabilność i funkcjonalne rozmieszczenie elementów dodatkowych, jak tacka czy sitko, sprawiają że produkt nie stracił na atrakcyjności. Diana szybko odniosła sukces - w 1999 roku na poznańskich targach Domexpo dostała złoty medal, zdobyła również złoty medal na targach sprzętu użytkowego w Kolonii. Kiedy jednak sklepy zaczęły oferować w sprzedaży mielone mięso, zapotrzebowanie na maszynki spadło. Diana była już przede wszystkim produkowana z przeznaczeniem na rynki Bliskiego Wschodu, gdzie mielone mięso jeszcze do sklepów nie dotarło.

CZY WIESZ ŻE...
Zespół Triada Design zaprojektował oprawę kilku wystaw, które miały miejsce na Zamku Królewskim na Wawelu, m.in. „Skarby katedry wileńskiej”, „Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem”.

ZOBACZ/KUP
Maszynki Diana są nadal produkowane. Dostępne są w sklepach internetowych w cenach około 200 – 250 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2000

http://triada-design.com.pl/

 

 

Maszynka do mięsa Diana
Źródło: Zelmer Fotograf:
Triada Design
O projektancie:

Triada Design to zespół projektowy, któy działa od 1991 roku. Współtworzą go Marek Liskiewicz, Stanisław Półtorak i Marek Suchowiak – projektanci związani z Wydziałem Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaprojektowane przez grupę projekty zdobyły wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Dobry Wzór ’95 i w tym samym roku godło Teraz Polska.

O projektancie:

Marek Liskiewicz (ur. 1954) – projektant form przemysłowych. Na swoim koncie ma projekty z dziedzin takich jak akcesoria, opakowania, sprzęt medyczny, środki transportu, projektowanie produktu 3D. Zajmuje się grafiką użytkową, reklamą i identyfikacją wizualną. Od 1999 roku jest prodziekanem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych.

O projektancie:

Stanisław Półtorak (ur. 1963 r.) – projektant form przemysłowych. Projektuje akcesoria, sprzęt AGD, środki transportu. Zajmuje się także wystawiennictwem. Jest pracownikiem dydaktycznym na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP w Pracowni Projektowania.

O projektancie:

Marek Suchowiak (ur. 1965 r.) – projektant form przemysłowych; zajmuje się m.in. wystawiennictwem, grafiką użytkową, tworzy wzory maszyn i urządzeń, oświetlenia, projektuje interfejsy oraz reklamy. Jest pracownikiem naukowym na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

Wczytywanie rekomendacji...