Meble Flaming
Projekt: Marek Gawlik
Dekada: Lata 90.
Data: 1996
Producent: IKER
0
O PROJEKCIE:

DO BIURA I DO DOMU
Estetyka i wielofunkcyjność na miarę rodzącego się w Polsce kapitalizmu? Meble, które nadawałyby się do wyposażenia domowego salonu, biura zagranicznej spółki czy poczekalni w banku? Nie od razu doczekaliśmy się przełomu w meblarstwie, w latach 90. królowały jeszcze ograne, zachowawcze wzory. Z czasem nowy styl zaczęły wyznaczać wzornicze jaskółki, takie jak zestaw wypoczynkowy „Flaming”. Komplet złożony z dwunastu elementów (sof, foteli) pozwalał na zestawienie różnych modułów w zależności od charakteru wnętrza, znalazł więc zastosowanie w przestrzeniach prywatnej i publicznej. Stylistycznie meble nawiązywały do estetyki modernizmu, przypominały klasyczne projekty Bauhausu, dodatkowo nowoczesny charakter nadawały im niskie nogi wykonane ze stalowych rur oraz ukośne podłokietniki. Konstrukcję wykonano z drewna, obicie zaś ze skóry lub tkaniny. Projekt stworzyli Marek Gawlik i Jerzy Schultek.

CZY WIESZ, ŻE...
Zestaw zdobył wyróżnienie „Dobry Wzór” w 1997 przyznawane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz nagrodę “Forma 97” w konkursie “Inwestora i Dekoratora”. W 2007 roku fotel z zestawu mebli wypoczynkowych „Flaming” trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

ZOBACZ /KUP

Meble „Flaming” produkowane są do dziś. Można je zamówić i kupić u producenta: http://iker.com.pl/kolekcja

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2001

 

Meble Flaming
Źródło: IKER Fotograf:
Marek Gawlik
Źródło: IKER
O projektancie:

Marek Gawlik (ur. 1954 r.) – projektant mebli i akcesoriów. W latach 1993 - 2008 tworzył wzory w firmie meblarskiej IKER. Wdrożył do produkcji ok. 30 wzorów. Brał udział m.in. w wystawach „Rzeczy pospolite - polskie produkty 1899-1999” w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2000 roku oraz „Design - Polskie Drogi” w Fabryce Trzciny w Warszawie w 2007 roku. Sofa Dudek jego projektu zdobyła w 1996 roku tytuł „Wzoru Roku”. Prowadzi autorskiego bloga: „Amatorsko o dizajnie (www.blockedbydesign.blox.pl).

Wczytywanie rekomendacji...