Nożyczki dla dzieci
Projekt: Marek Król-Józaga
Dekada: Lata 90.
Data: 1993
0
O PROJEKCIE:

JAK MYSZKA MIKI
Projekt powstał jako praca semestralna w Katedrze Kształtowania Środków Pracy na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Czesławy Frejlich. W 1995 roku został uznany za pracę dyplomową. Nożyczki wykonano z jednego kawałka sprężystego drutu i uformowano tak, by można było nimi ciąć bez potrzeby odwodzenia palców. Kształt daje całkowitą gwarancję bezpiecznego cięcia – przedmiot nie ma żadnych ostrych zakończeń. Nożyczki kształtem przypominają głowę Myszki Miki. Ostrza wpisane są w okrąg – mijają się wzajemnie i stykają płaskimi powierzchniami. Na zewnętrznej części kręgu znajdują się zaś okrągłe uchwyty ułożone prostopadle do osi okręgu. Projekt zdobył Nagrodę Grand Prix w konkursie Sakai Cutlery International Design Competition '94 w Japonii oraz nagrodę Good Design Project Award podczas 16 Biennale Wzornictwa Przemysłowego w Ljubljanie w 1998 roku.

WARTO WIEDZIEĆ
Bezpieczne nożyczki to nie jedyny eksperyment projektanta z tradycyjną formą tego przedmiotu. Kolejny z projektów – „okrągłe nożyczki” – to wygięty w okrąg kawałek metalu złączony przy końcu tylko jednym nitem. Po ściśnięciu wnętrza okręgu wysuwają się dwa tnące, zaokrąglone na końcach ostrza.

ZOBACZ/KUP
Mimo licznych nagród i wyróżnień projekt do dziś nie wszedł do produkcji. Projektant przymierza się jednak do samodzielnego wypuszczenia na rynek produktu. Jeden z egzemplarzy można zobaczyć w kolekcji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Agnieszka Tatka, Król dizajnu, 2plus3D, nr 1, 2001, s. 58
 

Nożyczki dla dzieci
Źródło: Fotograf: Marek Król
Marek  Król-Józaga
Źródło: www.kroldesign.com
O projektancie:

MAREK KRÓL-JÓZAGA (ur. 1969) – projektant form przemysłowych, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem (1998) oraz Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1995). Mieszka i tworzy w rodzinnym Zakopanem. Wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. nagrodę gubernatora miasta Osaka za „Studium przełączników elektrycznych” oraz nagrodę specjalną w Konkursie Sakai Curtlery International Design za projekt „Nóż Ryba”.

Wczytywanie rekomendacji...