Serwis kawowy Iza
Projekt: Józef Wrzesień
Dekada: Lata 50.
Data: 1959
Producent: Zakłady Porcelitu i Porcelitu w Chodzieży
1
O PROJEKCIE:

KLASYKA Z PORCELANY
„Iza” to jeden z najpopularniejszych w latach 60. serwisów do kawy, który gościł na niejednym polskim stole. Niewielki dzbanek, cukiernica, mlecznik, małe filiżanki i talerzyki mają niebanalne, lekko asymetryczne kształty o płynnych, nieregularnych liniach. Uszka naczyń mają kształt trójkąta, a fikuśne uchwyty pokrywek dzbanka i cukiernicy przypominają wygięty ogonek jabłka. Korpusy naczyń są kolorowe, z charakterystycznym białym deseniem nakreślonym cienką kreską, natomiast ich wnętrze, uszka i dzióbek dzbanka są białe. Serwis produkowany był w wielu wersjach kolorystycznych – od ciemnej zieleni, przez bordo i mocną czerwień po rozbielony liliowy kolor. Dla fanów ceramiki z lat 50. i 60. to obowiązkowa pozycja w kolekcji.

CZY WIESZ, ŻE...
Porcelanowy serwis „Iza” został w 1962 roku nagrodzony złotym medalem w konkursie „Dobre – Ładne – Poszukiwane”. Ten serwis produkowany był przez wiele lat, aż do około 1978 roku.

ZOBACZ/KUP
Serwisy kawowe „Iza” pojawiają się w ofercie domów aukcyjnych oraz na aukcjach internetowych w cenach od 800 do 1300 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
B. Kostuch, Ceramika z drugiej połowy XX wieku w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Kraków 2005

 

Serwis kawowy Iza
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

Józef Wrzesień (1930 – 2007) – studiował we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych; dyplom na Wydziale Ceramiki obronił w 1958 roku. W latach 1958 – 1966 pracował w Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu jako projektant form. Jest autorem m.in. serwisu obiadowego „Aldona” oraz serwisów kawowych „Iza” i „Ellen”. Od roku 1966 pracował w Hucie Szkła „Antoninek” w Poznaniu.

Wczytywanie rekomendacji...