Serwis kawowy Kula
Projekt: Bogdan Wendorf
Dekada: Lata 30.
Data: 1932
Producent: Fabryka Porcelany Ćmielów
0
O PROJEKCIE:

TECHNOLOGIA PRODUKCJI I ESTETYKA
Projekt serwisu kawowego „Kula” powstał w paryskiej pracowni Bogdana Wendorfa – jednego z najwybitniejszych twórców ćmielowskich. Projektant pracował nad formą serwisu od 1932 roku. W 1934 roku Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych „Ćmielów” rozpoczęła produkcję „Kuli”. Technologia produkcji wymagała dużej precyzji. Wszystkie elementy serwisu były formowane ręcznie z masy porcelanowej przy użyciu specjalnych odlewów, a następnie szkliwione. Projektant nadał naczyniom kształt kuli i umieścił je na gwiaździstych podstawkach. Dużą uwagę zwrócił na ergonomię projektu – owalne uszy wzbogacił w zagłębienia na palce, które ułatwiały trzymanie naczyń. Elementy kompletu zostały udekorowane złotem - wzdłuż krawędzi, przy podstawie oraz na uszku. Serwis składał się z 6 filiżanek i spodków, cukiernicy, dzbanka oraz mlecznika. Projekt łączył modną wówczas stylistykę art deco z charakterystyczną elegancją ćmielowskich wyrobów.

WARTO WIEDZIEĆ
Choć od lat 30. nie zmieniła się technika produkcji Kuli i serwisy z różnych lat zdają się wyglądać identycznie, różni je sama porcelana. W latach 20. główny technolog ćmielowskich zakładów - Bronisław Kryński - opracował nową recepturę masy porcelanowej zwaną wśród kolekcjonerów „różową” porcelaną. Wyróżniała ją niezwykła transparentność. Kryński zginął w trakcie II wojny światowej, a wraz z nim unikatowa receptura. Przez długi czas po wojnie ćmielowska fabryka porcelany próbowała odtworzyć formułę, jednak nigdy nie udało się osiągnąć oryginalnego efektu. Dziś „różowe” serwisy są bardzo cenione przez kolekcjonerów i osiągają zawrotne sumy na aukcjach.

ZOABCZ/KUP
Serwis Kula można znaleźć w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu czy w Muzeum Okręgowym w Pile. Serwis jest nadal produkowany przez Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów-Chodzież. Jego cena zależna jest od typu serwisu. Zestaw do białej kawy 6/15 kosztuje ok. 4500 zł, zestaw do kawy czarnej 6/15 – ok. 3700 zł., a zestaw do ciasta 6/7 ok. 1900 zł. Na aukcjach internetowych można natknąć się również na oryginalne serwisy z lat 30.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Barbara Banaś, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 78
Bolesława Kołodziejowa, Zbigniew M. Stadnicki, Zakłady Porcelany „Ćmielów”, Kraków 1986

Serwis kawowy Kula
Źródło: Antyki Sosenko Fotograf:
O projektancie:

Podczas wojny zniszczeniu uległa dokumentacja fabryki w Ćmielowie. Niestety nie zachowały się żadne informacje o projektancie oraz oryginalna specyfikacja techniczna serwisu Kula.

Wczytywanie rekomendacji...