Serwisy kawowe "Dorota" i "Ina"
Projekt: Lubomir Tomaszewski
Dekada: Lata 60.
Data: 1962
Producent: Wytwórnia Porcelany "Świt" / Zakłady Porcelany „AS Ćmielów”
1
O PROJEKCIE:

SERWIS IDEALNY
Serwisy do kawy „Dorota” i „Ina” są efektem kilkuletnich studiów projektanta Lubomira Tomaszewskiego nad nową metodą projektowania serwisów kawowych. Projektant dążył do stworzenia „serwisu idealnego”, który miał być bardziej funkcjonalny i łatwiejszy w produkcji. W 1962 roku w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP spod ręki Tomaszewskiego wyszło sześć prototypów, z czego tylko dwa – „Dorota” i „Ina” w 1964 roku zostały wdrożone do produkcji w Zakładach Porcelany Stołowej Świt w Ćmielowie. 

BEZ DZIUBKA I UCHA
Serwisy nazwane imionami córek projektanta przeznaczone były dla 6 osób i składały się z imbryka, mlecznika, cukiernicy, filiżanek ze spodkiem oraz talerzyków deserowych. Były monochromatycznie szkliwione, czasem tylko ozdabiane delikatnymi kropeczkami. Ich nowatorska forma, inspirowana światem organicznym, jak na owe czasy, była wyjątkowym zjawiskiem na skalę światową. Projektant wykluczył w niej łatwo tłukące się, odstające elementy takie jak uszka, dziubki i pokrywki. Nowa forma pozwalała również na wygodne nalewanie z minimalnym obciążeniem dłoni. Ważnym aspektem nowego typu serwisu miała być łatwość w produkcji. Rozwiązanie Tomaszewskiego skracało jego produkcję do dwóch etapów. Co więcej zarówno dzbanki, cukiernice jak i filiżanki mogły być wykonywane z jednej formy odlewniczej, co obniżało znacznie koszty produkcji. 

WARTO WIEDZIEĆ
Projekt serwisu „Dorota” był wielokrotnie nagradzany, między innymi złotym medalem na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w 1963 roku. Projektem zainteresował się sam Philip Rosenthal Jr, który był gotów zakupić innowacyjny projekt oraz nawiązać współpracę z Lubomirem Tomaszewskim. Ówczesne władze nie dopuściły jednak do spotkania.

ZOBACZ/KUP
Serwisy do kawy „Dorota” i  „Ina” znalazły się w zbiorach  Muzeum Narodowego w Warszawie, a sama „Dorota” w londyńskim Victoria & Albert Museum. Serwisy nadal są produkowane przez Zakłady Porcelany „AS Ćmielów”. Cena zestawu „Dorota” to 4900 zł., „Ina” kosztuje 4700 zł. Oryginalne serwisy z lat 60 lub ich fragmenty często można spotkać także na aukcjach internetowych. Ich ceny są bardzo zróżnicowane.
Zanim kupisz serwis zwróć uwagę na sygnaturę producenta. Po kilkudziesięciu latach przerwy produkcję oryginalnych wzorów produkowanych w Fabryce „Świt wznowiła Fabryka Porcelany AS Ćmielów, co może wprowadzić w błąd początkującego kolekcjonera. Sygnatura fabryki „Świt jest jednokolorowa - zielona, natomiast nowa AS Ćmielów jest dwukolorowa: czerwono-czarna.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Barbara Banaś, Polski New Look, Studio Baka, Wrocław 2011, str. 41-43
Barbara Banaś, Lubomir Tomaszewski, 2plus3D, Nr 30, 2002, str 54-58
Barbara Banaś, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, str. 152

 

 

 

Serwisy kawowe "Dorota" i "Ina"
Źródło: Saturn_33 Fotograf:
O projektancie:

Lubomir Tomaszewski (ur. 1923 w Warszawie) - artysta rzeźbiarz, malarz, projektant, pedagog. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Przez wiele lat związany z Zakładem Ceramiki i Szkła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, autor ponad 30 wzorów figurek porcelanowych produkowanych przez ćmielowskie fabryki porcelany. W 1966 roku projektant wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Do 1993 roku profesor projektowania i rysunku na Uniwersytecie w Bridgeport. W 2005 roku podjął na nowo współpracę z Fabryką Porcelany AS Ćmielów, tworząc nową kolekcję porcelanowych figurek.

Wczytywanie rekomendacji...