Suszarka do włosów Fema
Projekt: Zakładay Radiowe Eltra
Dekada: Lata 60.
Data: 1964
Producent: Zakłady Radiowe "Eltra" w Bydgoszczy
0
O PROJEKCIE:

SUSZARKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH
PRL, ze swoim niedostatkiem wszelkich dóbr, skutecznie nauczył obywateli pomysłowości i zaradności. Taka suszarka do włosów „Fema”, jedyna dostępna wówczas na rynku, miała całkiem szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Reklama zapewniała, że
„Femę można również używać do szybkiego suszenia pończoch, małych sztuk bielizny, małych powierzchni świeżo malowanych farbą, itp”.
Projekt suszarki „Fema” opracowano i wprowadzono do produkcji pod koniec pierwszej połowy lat. 60 w zakładach bydgoskiej „Eltry”. W 1969 roku produkcję „Femy” przejęła Kętrzyńska Fabryka Sprzętu Elektrotechnicznego. W kolejnych modelach suszarki wprowadzano drobne ulepszenia techniczne; model z 1968 uzyskał nawet znak pierwszej jakości. Praktycznym rozwiązaniem było wyposażenie suszarki w samoczynny wyłącznik termiczny, który pozwalał na wybór i utrzymanie stałej temperatury nawiewu powietrza i zabezpieczał urządzenie przed przegrzaniem. Suszarka miała obudowę wykonaną z bakelitu (najczęściej w kolorach brązowym, brązowo – czarnym, wiśniowym) z plastikowymi elementami.

CZY WIESZ, ŻE...
Suszarka „Fema” do dzisiaj spełnia swoją funkcję i można dokładnie wysuszyć nią włosy, jednak trwa to dłużej niż przy użyciu współczesnej suszarki, ponieważ otwór nawiewu jest raczej mały. Oryginalne opakowanie było papierowe, prostokątne z napisem „SUSZARKA | DO | WŁOSÓW | FEMA” ozdobione czarno-białym zdjęciem kobiety; na boku widniała nazwa producenta: ‘KĘTRZYŃSKA | FABRYKA | SPRZĘTU | ELEKTROTECHNICZNEGO FAREL | KĘTRZYN | CHROBREGO 5’, inna wersja pudełka: z czarno-białym zdjęciem suszarki na tle graficznie zaprojektowanych kolorowych pasków i liter.

ZOBACZ/KUP
Suszarki „Fema” pojawiają się na aukcjach portalu Allegro w cenach między 9,90 a 25 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2000

Suszarka do włosów Fema
Źródło: Design Of PRL Fotograf:
O projektancie:

Zakłady Radiowe „Eltra” w Bydgoszczy działały do 1969 roku, następnie funkcjonowały jako „Eltra” SA w Bydgoszczy oraz Kętrzyńska Fabryka Sprzętu Elektrotechnicznego w Kętrzynie, by po zmianie właściciela przekształcić się w Philips Lighting Farel Mazury Sp. z o.o. w Kętrzynie. Po połączeniu z przedsiębiorstwem Elda Szczecinek Elektrotechnika S. A., zakład działa pod nazwą Elda – Eltra Elektrotechnika S. A. 
Historia firmy rozpoczyna się w 1923 roku, kiedy to inżynier Stefan Ciszewski założył „Fabrykę Aparatów Elektrycznych inż. Stefan Ciszewski” i zaczął od produkcji paseczków topikowych do bezpieczników. W 1925 roku przedsiębiorstwo produkowało już 25 różnych wyrobów. Po wybuchu II wojny świtowej firma została kupiona przez gdańskiego przemysłowca Erhardta Schmidta. W 1945 roku fabryka została podporządkowana Centralnemu Zarządowi Przemysłu Metalowego i przyjęła nazwę Bydgoska Fabryka Artykułów Elektrotechnicznych. Nazwę Zakłady Radiowe Eltra nadano w 1966 roku. W roku 1991 zakłady uległy przekształceniu w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a następnie zostały sprywatyzowane.

Wczytywanie rekomendacji...