Szybowiec PW-5 Smyk
Projekt: ROMAN Świtkiewicz
Dekada: Lata 90.
Data: 1992
Producent: Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku
0
O PROJEKCIE:

ŚWIATOWA KLASA
W 1989 roku Międzynarodowa Komisja Szybowcowa (IGC) FAI ogłosiła konkurs na projekt jednoosobowego, taniego i łatwego w pilotowaniu szybowca. Konkurs miał wyłonić projekt, który umożliwiłby rozgrywanie zawodów w nowej klasie szybowców zwanej „klasą światową”. Celem klasy światowej było wprowadzenie szybownictwa do grupy sportów olimpijskich. W odróżnieniu od istniejących już klas: otwartej, standard oraz klubowej, w nowej kategorii piloci mieli latać na jednakowych maszynach, co miało zrównać szanse wszystkich zawodników. Do konkursu zgłoszono 42 projekty z 22 krajów, w tym 3 z Polski. W 1994 roku ogłoszono wyniki. Spośród 7 finałowych projektów jury jednogłośnie wybrało polską konstrukcję - szybowiec PW-5 Smyk.

KONSTRUKCJA
Projekt powstał na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Romana Świtkiewicza. W 1992 roku powstał prototyp, który przeszedł pomyślnie testy. PW-5 smyk został całkowicie wykonany z kompozytów szklano-epoksydowych, dzięki czemu był niezwykle lekki – ważył zaledwie 185 kg. Swoje doskonale właściwości aerodynamiczne zawdzięczał specjalnemu profilowi skrzydeł, który opracował aerodynamik, prof. Jerzy Ostrowski. Innowacyjna konstrukcja powalała na montaż całego szybowca przez dwie osoby, a nie przez pięć, jak dotychczas. Produkcję rozpoczęto w 1994 roku w Polskich Zakładach Lotniczych w Świdniku. Do 2005 roku w świdnickich zakładach wyprodukowano niemal 300 egzemplarzy Smyka, większość na eksport do USA, Nowej Zelandii, Argentyny, Kanady, Australii, Niemec czy Japonii. Producent uzyskał certyfikaty 18 krajów, a Politechnika Warszawska sprzedała licencję do 16 krajów (m.in. do Rosji, USA, Holandii czy Japonii). Zakłady w Świdniku w 2000 roku uruchomiły produkcję, opracowanego również na Politechnice Warszawskiej, dwumiejscowego szybowca PW-6, który wraz z PW-5 Smyk oferuje unikalny w skali światowej, atrakcyjny i efektywny system szkolenia i treningu pilotów szybowcowych. W 2001 roku wytwórnia PZL-Bielsko 1 z Górek Wielkich k/Bielska-Białej opracowała lekko zmodyfikowaną wersję szybowca - B1-PW-5 i rozpoczęła jego produkcję. O sukcesie polskiego szybowca zadecydowały nie tylko innowacyjna konstrukcja i atrakcyjne wzornictwo, ale i niska cena.
PW-5 do dziś jest chętnie kupowany przez osoby prywatne. Polski szybowiec spełnił więc kolejny warunek, jaki postawili organizatorzy konkursu – przywrócił szybownictwu status sportu masowego.

CZY WIESZ, ŻE...
Koncepcja wprowadzania szybownictwa do programu Igrzysk Olimpijskich pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. W 1938 roku Międzynarodowa Federacja Lotnicza ogłosiła konkurs na projekt monotypu szybowca z myślą o Igrzyskach, które miały odbyć się w 1940 roku w Helsinkach. Do konkursu zgłoszono polski projekt – Orlik III zaprojektowany przez Antoniego Kocjana. Niestety prototyp przegrał z o wiele słabszą niemiecką konstrukcją Olympia-Meise. Zadecydowały względy polityczne – przewagę w jury stanowili sędziowie z Niemiec i Włoch.

ZOBACZ/KUP
Szybowce PW-5 Smyk można często zobaczyć na zawodach szybowcowych, m.in. w Lesznie lub Kazimierzu Biskupim. Spotkać go można również na wystawach polskiego designu – znalazł się m.in. na wystawie "Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski", która odbyła się w 2011 roku w Wilnie. Szybowiec PW-5 i PW-6 produkowane są obecnie przez Zakład Szybowcowy "Jeżów" w Jeżowie Sudeckim.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Czesława Frejlich, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 246
Prąd wznoszący, Grzegorz Łyś, Rzeczypospita, 4.05.2001
Polskie szybowce 1945-2011. Problemy rozwoju, Praca zbiorowa, SCG, Bielsko-Biała 2012

Szybowiec PW-5 Smyk
O projektancie:

Dr inż. Roman Świtkiewicz (ur. 1936) – konstruktor szybowców, wieloletni pedagog Politechniki Warszawskiej, szef zespołu konstruktorów światowej klasy szybowców z rodziny PW. W młodości zawodowo uprawiał rugby, brał udział zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacji Polski. Laureat wielu nagród za osiągnięcia naukowe i sportowe.

Wczytywanie rekomendacji...