Wazon z zestawu szkieł użytkowych
Projekt: Jerzy Słuczan-Orkusz
Dekada: Lata 70.
Data: 1972
Producent: Zakłady Instytutu Szkła w Krakowie
1
O PROJEKCIE:

KOLOREM W PRL
W siermiężnych czasach PRL-u kolorowe szklane wazony, misy czy dzbany były oznaką luksusu i towarem eksportowym. Wyroby hut szkła w Krośnie, Szczytnie, Krakowie spełniały marzenia Polaków o odrobinie oryginalności i fantazji w wystroju wnętrz. Krakowska Huta Szkła od 1962 roku była siedzibą ośrodka badawczo-naukowego przemysłu szklarskiego. W 1969 roku założono tu Zakład Wzornictwa, którego kierownikiem został Jerzy Słuczan-Orkusz. Złoty okres Zakładu przypadł na lata 70. XX wieku, kiedy to zatrudniano tu prawie 500 osób i projektowano szkło artystyczne oraz użytkowe. Wazony, kielichy, puchary, kufle, amfory, patery miały piękne intensywne kolory, a w formach nawiązywały do historycznych szkieł antycznych, weneckich i hiszpańskich. Miały też fantazyjne elementy ozdobne – nakładane „na gorąco” koronkowe uchwyty, przypominające muszle czy małżowiny uszka, falbanki na brzegach. A wszystko to formowane było tradycyjnymi, ręcznymi metodami i opatrzone sygnaturą z wizerunkiem smoka wawelskiego dmuchającego w bańkę..

CZY WIESZ, ŻE...
Jerzy Słuczan-Orkusz w Instytucie Szkła w Krakowie oprócz projektowania i produkcji szkła użytkowego wykonywał również szkło architektoniczne, które wykorzystano m.in. do dekoracji wnętrz hotelu „Polonez” w Poznaniu, wnętrz hotelu „Forum” w Krakowie czy Ośrodka Wypoczynkowego Rady Ministrów w Zakopanem.

ZOBACZ/KUP
Wazony projektu Jerzego Słuczana-Orkusza pojawiają się na aukcjach sztuki oraz w sklepach z przedmiotami vintage w cenach około 300 zł.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jerzy Słuczan-Orkusz: szkło artystyczne, Katalog wystawy [red. i oprac. graf. – Bożena Sikorska-Nowacka], Muzeum w Grudziądzu 1975
Polskie szkło współczesne, Katalog zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Wrocław 1979
Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899 – 1999, wyd. Bosz Art., 2001

Wazon z zestawu szkieł użytkowych
Źródło: DESA UNICUM Fotograf: Marcin Koniak
O projektancie:

Jerzy Słuczan-Orkusz (1924 – 2002) – pionier wzornictwa przemysłowego w Polsce, jeden z pierwszych absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, specjalizował się w projektowaniu szkła. Był nie tylko świetnym projektantem szklanych przedmiotów, ale też doskonałym organizatorem i zarządcą. Dzięki jego staraniom powstały ośrodki wzorcujące huty „Julia” w Szklarskiej Porębie (pracował tu jako projektant w latach 1953 – 1957) i huty „Nysa” w Pieńsku. Wystawy indywidualne artysty odbyły się w warszawskiej Kordegardzie (w 1962 r.), w krakowskiej galerii Desa (w 1971 r.), w Muzeum Narodowym w Krakowie (w 1972 r.) i w katowickim BWA (w 1974 r.).

Wczytywanie rekomendacji...