Wentylator Zefir Z-21
Projekt: projektant nieznany
Dekada: Lata 60.
Data: 1965
Producent: Łódzkie zakłady radiowe
0
O PROJEKCIE:

KONSTRUKCJA
Wentylator Zefir Z-21 powstał w 1965 roku w Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica. Przez długi czas był jedynym tego typu produktem dostępnym w Polsce. W projekcie wykorzystano silniki stosowane wcześniej w gramofonach. Wentylator wyróżniała duża lekkość formy - obła obudowa wsparta na wygiętym stalowym pręcie oraz delikatne, opływowe łopatki wirnika wkomponowane w obręcz zapobiegającą odkształceniom. Zefir produkowany był w kilku wersjach kolorystycznych: biało-pomarańczowej, biało-niebieskiej, czerwonej oraz białej. W latach 70. kształt i nazwa przedmiotu uległy zmianie, niestety na jego niekorzyść. Zefir stał się wentylatorem Predom-Metrix, a jego forma stała się bardziej siermiężna i utraciła swoją zgrabność.

WARTO WIEDZIEĆ
Łódzkie Zakłady Radiowe produkowały głównie gramofony i inny sprzęt elektroakustyczny – wzmacniacze, automaty muzyczne do lokali gastronomicznych, głośniki. Przedsiębiorstwo istniało od 1945 roku. W roku 2002 firmę zlikwidowano i zamknięto.

ZOBACZ/KUP
Spora liczba Zefirów przetrwała do dzisiaj, a pojedyncze modele wciąż można znaleźć na aukcjach internetowych, targach staroci, a także w wielu polskich domach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Łukasz Gorczyca, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, str. 170

Wentylator Zefir Z-21
Źródło: Design Of PRL Fotograf: Damian K. Dudek
Wczytywanie rekomendacji...