Zabawka Żaba
Projekt: Małgorzata i Wojciech Małolepszy
Dekada: Lata 80.
Data: 1987
Producent: WellDone®
0
O PROJEKCIE:

LUDOWE INSPIRACJE
W 1987 roku Małgorzata i Wojciech Małolepszy zaprojektowali prostą, drewnianą zabawkę w kształcie żaby. Pierwszy egzemplarz powstał z myślą o ich synu, Stasiu i szybko stał się jego ulubioną zabawką. „Żaba” przeznaczona była dla dzieci w wieku 1-2 lat. Wykonano ją z drewna brzozowego – naturalnego i barwionego na zielono. Prosty mechanizm składał się z dwóch elementów połączonych ze sobą przy pomocy wbudowanej osi oraz kółek, które umożliwiały ciągniecie zabawki. Pociągając za sznurek dziecko wprawiało w ruch pyszczek żaby. W pomyśle na zabawkę, jak i samej konstrukcji, widać silną inspirację tradycyjnymi, ludowymi wyrobami.

ZABAWKA NA MEDAL
Pu ukończeniu studiów Małgorzata i Wojciech Małolepszy rozpoczęli produkcję „Żaby” na własną rękę. Zabawka początkowo była dystrybuowana przez wybrane galerie handlowe, następnie przez Cepelię. W 1994 roku można ją było kupić także w polskich sklepach IKEA. Zabawka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno w kraju, jak i zagranicą, gdzie eksportowano 80 procent produkcji. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. I miejsce na Triennale Projektów Zabawek w Warszawie w 1990 roku. Wystawiano ją na targach w Rouen w 1992 roku i na Expo ’93 w Seulu. W 1990 roku otrzymała certyfikat wyrobu ekologicznego Clichy. Z czasem projektanci wprowadzili kilka nowych wariantów zabawki opracowanych wraz z Kazimierzem Piotrowskim, a w 2000 roku zakończyli jej produkcję.

CZY WIESZ, ŻE...
Koniec lat 80. to trudny okres dla polskiego designu. Pogłębiający się kryzys gospodarczy znalazł odbicie w rodzimym wzornictwie. Masowo likwidowano ośrodki wzorcujące w państwowych przedsiębiorstwach. Wielu projektantów musiało zmienić zawód lub wyemigrować. Młodzi absolwenci wzornictwa pozbawieni byli perspektyw na pracę w zawodzie. Jedyną szansą na realizację projektów była własna działalność. Ograniczony dostęp do surowców oraz zaplecza produkcyjnego wymuszał na projektantach tworzenie prostych wzorów, które można było wykonać za pomocą nieskomplikowanych technologii i tanich materiałów.

ZOBACZ/KUP

„Żaba” stała się ikoną polskiego wzornictwa lat 90. Trafiła m.in. do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2000 roku zakończono produkcję projektu. W tym czasie w wielu sklepach zaczęły się pojawiać podróbki oryginalnego wzoru. Produkcję zabawki wznowiła Fundacja Być Razem, która wypuściła Żabę na rynek pod szyldem marki WellDone®. Fundacja zajmuje się wspieraniem przedsiębiorstw społecznych i ekonomii społecznej. Ze względu na społeczny aspekt działalności fundacji projektanci przkazali prawa do produkcji zabawki.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Anna Demska “Rzeczy pospolite Polskie wyroby 1899-1999”, wyd. BOSZ art 2001, s 232
Jacek Pawlicki, Bujany biznes, Gazeta Wyborcza, 6.08.1993, nr 182, s.20
Piotr Sarzyński, Świat dziecięcych Marzeń. Kto stoi za misiem, „Polityka”, 16.10.1993, nr 42

Zabawka Żaba
Źródło: WellDone® Fotograf: Piotr Borowicz
Małgorzata i Wojciech Małolepszy
Fotograf: archiwum rodzinne
O projektancie:

Małgorzata oraz Wojciech Małolepszy (urodzeni w 1955) – absolwenci Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 90. wraz z Kazimierzem Piotrowskim prowadzili własną pracownię MP, od 2000 roku studio projektowe Novo Projekt. Na swoim koncie mają liczne wdrożenia dla przemysłu. Wojciech Małopeszy prowadzi także Pracownię Projektowania Produktu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie oraz jest prezesem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych

 

Dowiedz się więcej:

Wczytywanie rekomendacji...