Zegar kominkowy Z 312-1
Projekt: projektant nieznany
Dekada: Lata 70.
Data: 1975
Producent: Zakłady Maszyn Biurowych „Predom-Metron” w Toruniu
0
O PROJEKCIE:

FUTURYSTYCZNA FORMA
Zegar kominkowy Z 312-1 produkowany był przez toruńskie Zakłady Maszyn Biurowych „Predom-Metron” od 1975 roku. Ponieważ większość Polaków o kominku w tamtych czasach mogła tylko pomarzyć, nazwa produktu była dość aspirująca, przywoływała tęsknotę za wyższym standardem życia, a także miała się kojarzyć z wypoczynkiem i relaksem. Pomimo bardzo nowoczesnego, wręcz futurystycznego kształtu, zegar Z312-1 doskonale wpisywał się w każde mieszkanie przeciętnego Polaka. Nawet dziś, mimo upływu czasu wzór nie jest przestarzały. Zegar wykonany był z plastiku w formie kuli na profilowanej podstawce. Elegancka, prosta tarcza wykończona wysokiej jakości materiałami takimi jak szkło sferyczne i aluminium oraz kulista forma zegara były bardzo atrakcyjne wizualnie. Popularne w ówczesnym wzornictwie motywy sferyczne były efektem postępu w technologii tworzyw sztucznych oraz mody na stylistykę futurystyczną w związku z postępującym w tym czasie podbojem kosmosu. Do tej mody nawiązywał kształt zegara przypominający hełm kosmonauty. Zegar produkowany był w różnych kolorach – białym, czerwonym, niebieskim oraz pomarańczowym. Solidnie wykonany, nosił prestiżowy w owym czasie znak jakości.

WARTO WIEDZIEĆ
Początek lat 70. to zmiana polityki władz w zakresie dóbr konsumenckich. Ekipa rządząca na czele z Edwardem Gierkiem zaczęła propagować wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego, przodującego pod względem gospodarczym i kulturalnym na arenie międzynarodowej. Świadomość tę miała budować większa dostępność do produktów codziennego użytku. Produkowane w tym czasie nowe produkty zaczęły podążać za międzynarodowymi trendami. Doskonałym przykładem jest zegar kominkowy Z 312-1.

ZOBACZ/KUP
Zegar kominkowy Z 312-1 to jeden z najpopularniejszych wzorów z lat 70., który możemy spotkać na aukcjach internetowych. Ceny wahają się między 200-600 zł. Wzór chętnie prezentowany jest również na stałych oraz czasowych ekspozycjach polskiego wzornictwa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Łukasz Gorczyca, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 202

 

Zegar kominkowy Z 312-1
Źródło: Design Of PRL Fotograf: Damian K. Dudek
Wczytywanie rekomendacji...