Zestaw użytkowy Asteroid
Projekt: Jan Sylwester Drost
Dekada: Lata 70.
Data: 1975
Producent: Huta Szkła Przemysłowego w Ząbkowicach
0
O PROJEKCIE:

POWIETRZE ZATOPIONE W SZKLE
Projekt zestawu powstawał w latach 1972-1975 w Hucie Szkła Przemysłowego w Ząbkowicach. W 1975 roku Asteroid wszedł do produkcji. Jest wynikiem eksperymentów projektanta z formowaniem szkła prasowanego w formach o nieregularnych brzegach i bez pierścienia wyznaczającego krawędź naczynia. W skład zestawu wchodzą wazony, talerze, salaterki i patery. Nazwa zestawu wywodzi się od charakterystycznych bąbli powietrza, które zatopione zostały w bezbarwnej masie szkła. Elementy zestawu mają chropowatą fakturę oraz organiczną formę. Powstały ze szkła sodowego, a efekt bliski jest przedmiotom formowanym ręcznie. Bogate jak na owe czasy zaplecze surowcowe huty w Dąbrowie Górniczej pozwalało na produkcję szkła kolorowego. Zestaw produkowany był również w innych wariantach kolorystycznych aż do połowy lat 80.

WARTO WIEDZIEĆ
Technologię wytwarzania szkła prasowanego opracowano w latach 20. XIX wieku w USA. Nowa technologia pozwalała mocno obniżyć koszty produkcji oraz skrócić jej czas. Szkło nie wymagało już pracy wykwalifikowanego hutnika-dmuchacza oraz długiego procesu szlifowania, grawerowania czy piaskowania – wszystko dzięki metalowym formom. Podejście do „prasówki” powszechnie postrzeganej za tanią i lichą, zmienił Jan Sylwester Drost. Jego poszukiwania zostały docenione przez skandynawskich twórców. W 1972 roku otrzymał stypendium rządu szwedzkiego. Wyjazd do Szwecji oraz obserwowanie pracy w tamtejszych hutach pozwoliły mu udoskonalić technologię i stworzyć formę o nieregularnych brzegach, która podniosła jakość artystyczną szkła prasowanego.

ZOBACZ/KUP
Prace Jan Sylwestra Drosta można obejrzeć w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zestaw Asteroid można także znaleźć na stałej ekspozycji Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. Zestaw był jednym z bardziej popularnych produktów ząbkowickiej huty. Przez wiele lat nie wychodził z produkcji. Wiele z „asteroidów” można znaleźć do dziś na aukcjach internetowych. W serwisie aukcyjnym Allegro wazony z serii osiągają ceny od 70 do 180 złotych. Zestaw sześciu salaterek oraz patera z serii Asteroid na stronie serwisu aukcyjnego Rempex osiągają wartość 400 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Józef A. Mrozek, Rzeczy Pospolite, BOSZ, Olszanica 2001, s. 94
Barbara Banaś, Eryka i Jan Drostowie. Twórcy polskiej prasówki, 2plus3D, nr 18, 2006, s.58
Irma Kozina, Ikony designu w województwie śląskim, Katowice 2011, s.123
 

Zestaw użytkowy Asteroid
O projektancie:

Jan Sylwester Drost (ur. 1934) - artysta plastyk, projektant szkła użytkowego i ceramiki. Absolwent Wydziału Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1960 roku związany z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, gdzie do 2006 roku kierował ośrodkiem wzorcującym. Doświadczenie zdobywał na licznych praktykach w hutach szkła w Orrefors, Johansfors, Lindshammar, Sandvisk, Hofmantorp oraz w Reijmyre Glasbruk. Praktykował też w zakładach ceramicznych w Rörstrand i Gustavsberg. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych wystawach i targach, m.in. na Triannale Szkła w Jabłońcu w 1973 roku. Upowszechnił i udoskonalił produkcję szkła prasowego, które przez długi czas uważane było za mało ciekawe i pozbawione artystycznych walorów. Wiele projektów powstało we współpracy z żoną artysty, Eryką Trzewik – Drost, przez 40 lat związaną z hutą w Dąbrowie Górniczej.

Wczytywanie rekomendacji...