Zydelek Sarenka
Projekt: Władysław Wincze, Olgierd Szlekys
Dekada: Lata 40.
Data: 1943
Producent: Spółdzielnia Artystów ŁAD
0
O PROJEKCIE:

INSPIRACJE Z NATURY
Projekt zydelków „Sarenka” powstał podczas okupacji w 1943 roku w pracowni projektowej Władysława Wincze oraz Olgierda Szlekysa. Począwszy od 1946 roku do lat 80. produkowane były przez Spółdzielnie Artystów ŁAD. Charakterystyczny kształt oparcia zydla bezpośrednio nawiązuje do kształtu zwierzęcego pyszczka – jak podkreśla to nazwa – sarenki. Poprzez ten prosty zabieg mebel oprócz swojej pierwotnej funkcji – siedziska, zyskał popularność wśród najmłodszych jako zabawka.

LUDOWE TRADYCJE
Prosta, logiczna forma oraz staranne rzemieślnicze wykonanie nawiązywały do tradycyjnego ludowego mebla. Również sama konstrukcja oparta była na tradycyjnych stolarskich połączeniach. „Sarenki” wykonywane były z jesionu lub sosny palonej, popularnego wówczas rodzaju drewna, który pozwalał na ukrycie wad materiału jak i pięknie uwydatniał jego usłojenie. Meblo-zabawki były masowo produkowane na potrzeby otwieranych po wojnie przedszkoli i oddziałów dziecięcych w szpitalach, dekorowały także wnętrza szkolnych świetlic. Ich zabawna forma wprowadzała trochę radości w czasach powojennej szarzyzny. Cieszyły się przez wiele lat ogromną popularnością, także na Zachodzie, gdzie były eksportowane w latach 60. i 70.

CZY WIESZ, ŻE...
Zarówno Władysłw Wincze, jak i Olgierd Szlekys w późniejszym okresie samodzielnie powracali do projektowania dziecięcych krzesełek. W 1954 roku Wincze zaprojektował krzesła Biedronkę i Pasikonika, natomiast w 1971 roku powstało krzesło Konik projektu Szlekysa.

ZOBACZ/KUP
Obecnie zydelki Sarenki można zobaczyć w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Pojawiają się także na aukcjach designu. Ich cena oscyluje pomiędzy 800- 1000 zł.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Krzysztof Charewicz, Władysław Wincze, 2+3D, NR 17, 2005, S.62
Czesława Frejlich, Rzeczy niepospolite Polscy projektanci XX wieku, wyd. 2+3D Sp. z o.o, 2013

Zydelek Sarenka
Źródło: Dom Aukcyjny Rempex Fotograf:
O projektancie:

Władysław Wincze (1905 -1992) – projektant oraz architekt wnętrz, absolwent warszawskiej Szkoły Sztuk Piękny. Aktywny członek Spółdzielni Artystów „Ład". Przez wiele lat pedagog związany z Państwową Wyższa Szkołą Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, organizator Zakładu Metalu i drewna oraz dziekan Wydziału Architektury Wnętrz.

O projektancie:

Jan Szlekys (1908-1980) – architekt wnętrz, dekorator, malarz, karykaturzysta. Wieloletni członek Spółdzielni Artystów „Ład”. Wraz z Władysławem Wincze odegrał dużą w role w ukształtowaniu charakterystycznego stylu w polskim meblarstwie, zwanym stylem ładowksim.

Wczytywanie rekomendacji...