zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
 • Aktualne promocje i rabaty
 • Inspiracje wnętrzarskie
 • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Gdzie urządzić pokój do pracy w domu?

Gdzie urządzić pokój do pracy w domu?
Coraz częściej przynosimy pracę do domu, normą jest również, że siadamy przy komputerze, by napisać maila czy pobuszować w Internecie. Gdzie umieścić biurko lub choćby blat do pracy w domu? Najczęściej wybór pada na pokój dzienny albo na sypialnię. Rzadziej do tego celu bywa wykorzystywany przedpokój i kuchnia. Aranżując kąt do pracy w domu, pamiętaj tylko, że nie powinien on kolidować z podstawową funkcją wybranego pomieszczenia.

Domowe biuro w salonie

Jeśli praca w domu nie jest absorbująca albo sprowadza się do – jak to najczęściej bywa – pobuszowania w Internecie, umieszczenie komputera w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników wydaje się dobrym rozwiązaniem. W przestronnej strefie dziennej kącik do pracy w domu warto wyraźnie oddzielić od pozostałych funkcji pomieszczenia. Może to być ścianka z szerokim wejściem zamykanym suwanymi drzwiami. Ma ona tę zaletę, że po rozsunięciu przestrzeń ponownie zostanie połączona. Stosuje się też niską albo wąską ściankę zbudowaną na środku pomieszczenia, za którą stawia się biurko, a od strony strefy wypoczynkowej - telewizor i szafkę RTV.
W pokoju średniej wielkości (około 20 m kw.) to rozwiązanie nie wchodzi w grę i trzeba poszukać innego miejsca na domowy kącik do pracy, takiego, które nie będzie kolidowało z podstawową funkcją pomieszczenia. Biurko można postawić np. w narożniku przy oknie, tak by padało na nie naturalne światło, a mebel nie dominował we wnętrzu. Dobrym miejscem są również plecy kanapy ustawionej na środku pokoju – schowane za nimi biurko nie będzie widoczne dla odpoczywających domowników.

Miejsce do pracy w salonieZALETY MIEJSCA DO PRACY W SALONIE

 • Wszyscy domownicy mają łatwy dostęp do komputera.
 • Osoba pracująca nie jest wyłączona z życia rodzinnego.

 

WADY MIEJSCA DO PRACY W SALONIE

 • Rozmowy, dźwięki z telewizora czy muzyka mogą dekoncentrować i przeszkadzać w pracy.
 • Nie można w pokoju dziennym urządzić biura, w którym przyjmuje się klientów, wpływałoby to bowiem negatywnie na życie rodzinne.
 • Bałagan i duża ilość dokumentów, towarzyszące niektórym rodzajom pracy, kłócą się z reprezentacyjnym charakterem pomieszczenia.


I TOBIE SIĘ UDA
W mniejszych pokojach, gdzie każdy dodatkowy mebel przeszkadza w poruszaniu się i zagraca wnętrze, najlepiej zaaranżować kąt do pracy w meblościance, regale lub zabudowie gipsowo-kartonowej. Producenci oferują wiele takich mebli, np. z blatem ukrytym za drzwiczkami. Są w nich też pojemne schowki, w których zmieści się wszystko, co potrzebne do pracy.

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

BIURKO

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

Domowe biuro w sypialni

Za wyborem sypialni na miejsce do pracy w domu przemawiają co najmniej dwa argumenty: panuje w niej spokój i zazwyczaj jest w ciągu dnia niewykorzystywana. Aby wstawić biurko przy którym będziemy pracować, można na przykład zrezygnować z toaletki (mebel przeznaczony do pracy może pełnić także tę funkcję) albo poszerzyć nieco parapet okienny, który posłuży jako blat. Kącik do pracy warto odgrodzić od łóżka, np. ażurowym regałem, tak by światło wpadało do oddalonej od okna części pomieszczenia. Na półkach regału od strony biurowej zmieszczą się rzeczy potrzebne do pracy, a od sypialnej – zdjęcia w ramkach czy dekoracyjne drobiazgi. W mniejszych sypialniach na biurko można przeznaczyć miejsce za wezgłowiem albo w nogach łóżka i przesłonić je np. niską ścianką, do której łatwo doprowadzić instalację elektryczną, niezbędną do podłączenia komputera i lampki.

Biała sypialnia z biurkiem na koziołkach


ZALETY MIEJSCA DO PRACY W SYPIALNI

 • Wykorzystujemy z pożytkiem pomieszczenie zwykle marnujące się w ciągu dnia.
 • Cisza i spokój, które ułatwiają skupienie.
 • Można odizolować się od rodziny.

WADY MIEJSCA DO PRACY W SYPIALNI

 • Widząc miejsce pracy, trudno przestać myśleć o czekających obowiązkach, a to w rezultacie przeszkadza w zrelaksowaniu się przed snem.
 • Godziny pracy trzeba dostosować do zwyczajów partnera - gdy chodzi wcześnie spać, musisz przerwać zajęcie, by nie przeszkadzać mu w odpoczynku.

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj aby zawczasu przewidzieć miejsce na zamykane schowki, tak by widok rozgardiaszu, który w pracy bywa nieuchronny, nie zakłócał nocnego wypoczynku, a na dokumentach i innych papierach nie zbierał się kurz.

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

BIURKO

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

Domowe biuro w kuchni

Dla osoby prowadzącej dom, biuro w kuchni to rozwiązanie, które ma liczne zalety – może ona pracować w przerwie podczas szykowania posiłków i jednocześnie mieć na oku gotujące się potrawy. Aby nie narazić na zniszczenie dokumentów czy komputera, miejsce do pracy nie powinno się znajdować zbyt blisko blatu roboczego.

Ceglana ściana w kuchni

ZALETY MIEJSCA DO PRACY W KUCHNI

 • Możliwość łączenia obowiązków zawodowych z prowadzeniem domu.
 • Łatwy dostęp do komputera dla wszystkich domowników.

WADY MIEJSCA DO PRACY W KUCHNI

 • Tłuste osady z gotujących się potraw są zabójcze dla sprzętu elektronicznego.
 • Kuchenne zapachy mogą przeszkadzać w pracy.
 • Trudno odizolować od rodziny, bo kuchnia to miejsce przyciągające domowników.

I TOBIE SIĘ UDA
W kuchni najlepiej przeznaczyć na biurko poszerzony blat wyspy (bez płyty grzejnej i zlewozmywaka), a jeśli kuchnia jest duża, fragment ściany niezabudowany szafkami.

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

BIURKO

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

Domowe biuro w przedpokoju

Od czasu, gdy nastała moda na otwarte przestrzenie, również przedpokój jako miejsce do pracy bywa brany pod uwagę podczas urządzania domowego biura. Nic dziwnego, bo po połączeniu z salonem dociera do niego naturalne światło. W przedpokoju tradycyjnym (tzn. zamkniętym) też możliwe jest zaaranżowanie kąta do pracy. Musi to być jednak dość szerokie pomieszczenie (co najmniej 180 cm), tak by za osobą siedzącą przy biurku pozostało jeszcze wygodne przejście.

Biurko we wnęce w przedpokoju


ZALETY MIEJSCA DO PRACY W PRZEDPOKOJU

 • Ciekawa alternatywa dla kącika do pracy w pokoju.
 • Można pracować w samotności.
 • Łatwy dostęp dla wszystkich domowników.

WADY MIEJSCA DO PRACY W PRZEDPOKOJU

 • Zazwyczaj mała przestrzeń, osobie pracującej może więc towarzyszyć nieprzyjemne uczucie klaustrofobii.
 • Niedostateczne doświetlenie wnętrza naturalnym światłem.
 • Przechodzący za plecami domownicy mogą rozpraszać uwagę.


I TOBIE SIĘ UDA
Przygotowując miejsce do pracy w przedpokoju trzeba zadbać o właściwe oświetlenie – lampa to za mało. Aby zapewnić dobre warunki do pracy w ciągu dnia, warto wpuścić do wnętrza trochę naturalnego światła. W tym celu można pełną ścianę, graniczącą z sąsiednim pomieszczeniem zastąpić taflami szkła, całą albo tylko jej fragment, np. poszerzone drzwi.

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

BIURKO

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

Domowe biuro pod schodami

Miejsce do pracy pod schodami to dobry pomysł dla mieszkańców piętrowych domów lub wysokich pomieszczeń z antresolą – trudna do zagospodarowania przestrzeń pod schodami zwykle bywa niewystarczająco wykorzystywana. Z powodzeniem można więc tam wstawić biurko do pracy.

Biurko pod antresoląZALETY MIEJSCA DO PRACY POD SCHODAMI

 • Z pożytkiem wykorzystuje się marnującą się zwykle przestrzeń.
 • Można w spokoju popracować.

WADY MIEJSCA DO PRACY POD SCHODAMI

 • Brak okna i wpadającego przez nie światła.
 • Schody nisko nad głową.
 • Nieprzyjemne wrażenie ciasnoty.

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

BIURKO

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...