zapisz się do newslettera
bądź na bieżąco otrzymuj
  • Aktualne promocje i rabaty
  • Inspiracje wnętrzarskie
  • Pomysły i porady
zapisz
Schowaj
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowej przez Leroy - Merlin Polska Sp. z o. o. z siedzibą
w Warszawie przy ul. Targowej 72 środkami komunikacji elektronicznej z których przesyłania w każdej chwili mogę zrezygnować lub dokonać zmiany swoich danych wprowadzonych w procesie rejestracji.
dołącz do naszego newslettera
zapisz się

Jak wybrać idealne biurko do domowego biura?

Jak wybrać idealne biurko do domowego biura?
Biurko to najważniejszy mebel w gabinecie, przy którym będziemy spędzali dużo czasu. Nie kupujmy go więc pochopnie, tylko rozważmy wszystkie za i przeciw. Forma biurka do pracy jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także ergonomicznych. Krótko mówiąc, musi być ono optymalnie dostosowane do potrzeb użytkownika.

Cechy dobrego biurka do pracy

Biuro w salonie

 

Wymiary blatu biurka do pracy
Komfortową pracę zapewni nam biurko z blatem o wymiarach 120 x 80 cm.

Wysokość biurka do pracy
Blat biurka w miejscu pracy powinien znajdować się o 3 cm wyżej niż łokcie siedzącej osoby; dobrze jeśli jest nachylony pod kątem 10 stopni w stosunku do podłogi. Standardowa wysokość to 72-75 cm, w niektórych modelach wysokość blatu można regulować, dostosowując ją do wzrostu użytkownika.

Miejsce na nogi pod biurkiem
Wolne miejsce pod blatem powinno mieć minimum 60 cm głębokości i 70 cm szerokości – tyle potrzeba na wygodną pozycję dla nóg. Nogi powinny spoczywać swobodnie na podłodze, jeśli to niemożliwe na podnóżku.

Kształt biurka do pracy
Najczęściej blat biurka jest prostokątny. Niektóre modele mają wyprofilowaną krawędź (z łukowatym wycięciem na wysokości pasa). Ułatwia to przybieranie prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia i stanowi wygodne oparcie dla rąk; odciąża też nadgarstki.

Szuflada i wysuwana podstawa na klawiaturę w biurku do pracy

Dobrze, gdy biurko ma jedną, a najlepiej kilka szuflad, dzięki której drobne akcesoria piśmiennicze i część dokumentów, można będzie łatwo zebrać i przechowywać. Przed zakupem warto sprawdzić czy szuflady łatwo się wysuwają.
Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy bez wysuwanej podstawy na klawiaturę. Na pewno zyskujemy więcej miejsca na biurku. Nie wszystkim jednak obniżona klawiatura odpowiada, to sprawa indywidualna, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy nam z takim rozwiązaniem będzie wygodnie.

Miejsce na komputer na biurku do pracy

Monitor na biurku do pracy powinien być ustawiony naprzeciwko osoby siedzącej przy biurku, nieco wyżej niż klawiatura, tak by górna rama ekranu znajdowała się na wysokości wzroku. Bardzo ważna jest również odległość ekranu od oczu – zaleca się, aby była 1,5 – 2 razy większa od przekątnej monitora. Jeżeli używamy komputera stacjonarnego, będzie potrzebne na niego miejsce, np. półka nad podłogą z otworem i osłona na kable (nie wszystkie biurka są w nią wyposażone). Komputera nie powinno się stawiać bezpośrednio na podłodze.
Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Najlepiej jeśli monitor stanie tyłem lub bokiem do światła, wówczas nie będzie odbijało się od powierzchni ekranu i męczyło wzroku.

Biuro z modułowymi szafkami

 

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

GDZIE URZĄDZIĆ POKÓJ DO PRACY?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

 

Z jakiego materiału wybrać biurko do pracy?

Czy wybierzemy biurko do pracy z drewna, czy z płyty laminowanej albo lakierowanej zależy oczywiście od zasobności portfela i osobistych upodobań.

Pokój do pracy z czerwonym krzesłem


WARTO WIEDZIEĆ
Najtańsze biurka do pracy z laminowanych płyt wiórowych są podatne na uszkodzenia, np. okleina może się odklejać i odłamywać. Trwalsze są te robione z lakierowanej albo akrylowanej płyty MDF, a jeszcze dłuższą żywotność mają meble z drewna, szczególnie gatunków liściastych, choćby dlatego, że jak się podniszczą, można je odnowić.
 

Inne artykuły o pokoju do pracy:

OD CZEGO ZACZĄĆ?

GDZIE URZĄDZIĆ POKÓJ DO PRACY?

OŚWIETLENIE W POKOJU DO PRACY

MEBLE W POKOJU DO PRACY

JAK WYBRAĆ KRZESŁO?

Zobacz nasz wybór:

KRZESŁA

STOŁY, STOLIKI

SZAFKI, PÓŁKI

 

Zrób to sam

Nie kupuj biurka z blatem lakierowanym na wysoki połysk – odbijające się od niego światło lampy będzie raziło Cię w oczy.

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...