Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
W pierwszych latach życia dziecko najlepiej czuje się w pobliżu rodziców. Musisz podjąć decyzje gdzie postawić łóżeczko, gdzie będziesz kąpać dziecko i gdzie karmić. W pierwszych tygodniach życia niemowlę potrzebuje przede wszystkim obecności rodziców, poczucia bezpieczeństwa, dobrego oświetlenia. Najważniejszymi meblami przy okazji urządzania pokoju dla niemowlaka są łóżeczko, przewijak i komoda.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców


Niemowlę potrzebuje obecności rodzicówniemal przez całą dobę. Zanim nauczy się rozróżniać dzień od nocy, wymaga karmienia i przytulania niemal po każdym obudzeniu się. Dlatego wielu rodziców decyduje się urzadzić pokój dla niemowlaka tak, by wstawić łóżeczko do własnej sypialni.

 

Łóżeczko w sypialni rodzicówZALETY KĄCIKA DLA NIEMOWLAKA W SYPIALNI RODZICÓW

 • Przez cały czas masz dziecko na wyciągnięcie ręki.            
 • W nocy nie musisz nawet wstawać z łóżka, żeby sprawdzić, czy śpi.
 • Po każdym przebudzeniu jesteś blisko, dzięki czemu dziecko czuje się bezpiecznie.

 

WADY KĄCIKA DLA NIEMOWLAKA W SYPIALNI RODZICÓW

 •  Oboje rodzice zrywają się, kiedy dziecko się budzi.
 •  Rodzice nie mają intymności, czasu i miejsca dla siebie.
 •  Dziecko zbyt długo mieszkające z rodzicami (powyżej roku) może mieć z czasem trudność z przyzwyczajeniem się do oddzielnego pokoju niemowlaka.

I TOBIE SIĘ UDA
Urządzając pokój dla niemowlaka, wprowadź rozwiązanie pośrednie. Urządź maleństwu własny pokój z łóżeczkiem, ale oprócz tego wstaw do własnej sypialni drugie łóżeczko. Dobrym pomysłem jest wstawienie kołyski, która jest idealna do usypiania. Z czasem coraz częściej odkładaj maleństwo do własnego łóżeczka. Zaczekaj aż dorośnie do wieku, w którym w swoim pokoiku będzie się czuło po prostu lepiej.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Pokój dla niemowlaka blisko sypialni rodziców


Urządź pokój niemowlaka w sąsiedztwie twojej sypialni, a najlepiej także w pobliżu łazienki. Dzięki temu ułatwisz sobie wszystkie zabiegi higieniczne. Jeśli to możliwe, wybierz pokój w najbardziej cichej strefie domu.

 

Tapeta w pokoju dziecka

 

ZALETY OSOBNEGO POKOJU NIEMOWLAKA

 • W swojej sypialni będziecie się czuć jak u siebie.

WADY OSOBNEGO POKOJU NIEMOWLAKA

 • Będziecie musieli wstawać i chodzić do pokoju obok utulić dziecko.
 • Niemowlę może mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, jeśli zbyt szybko zaczniesz je przyzwyczajać do separacji z rodzicami.


I TOBIE SIĘ UDA

Urządzając pokój dla niemowlaka, warto kupić wygodny fotel, najlepiej bujany do usypiania dziecka. Trzeba też stworzyć przyjazną i bezpieczną atmosferę we własnym pokoju.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA 

Dobre oświetlenie w pokoju dla niemowlaka


Idealnie, gdy pokój dziecka jest dobrze oświetlony, dlatego jeśli możesz przeznacz dla niego pokój od południa. Pokój niemowlaka powinien być ciepły, jasny i słoneczny. Jednak nie stawiaj łóżeczka bezpośrednio pod oknem, żeby słońce nie świeciło dziecku prosto w twarz.

 

Romantyczna dziecięca sypialnia

 

ZALETY DOBREGO OŚWIETLENIA POKOJU NIEMOWLAKA

 • Dziecko będzie się najlepiej rozwijało w naturalnym oświetleniu.
 • Słoneczne pokoje tworzą przyjazną atmosferę.

 

WADY DOBREGO OŚWIETLENIA POKOJU NIEMOWLAKA

 • W silnie nasłonecznionym pokoju dziecko może mieć problemy z zaśnięciem w ciągu dnia.


I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli nie chcesz, żeby Twoje dziecko wstawało ze słońcem, urządzając jego pokój zainwestuj w grubą i szczelną roletę, która skutecznie odizoluje pokój od światła.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Łóżeczko w pokoju niemowlaka


Najważniejszym sprzętem dla niemowlęcia jest łóżeczko. Urządzając pokój dla niemowlaka, wybierz mebel z atestami bezpieczeństwa, najlepiej z opcją regulowania wysokości, które w miarę wzrostu dziecka będziesz obniżać. Łóżeczko najlepiej postawić przy ścianie przeciwległej do wejścia, ale nie na linii drzwi. W takim położeniu dziecko będzie się czuło bardziej komfortowo. Jeśli pokój niemowlaka jest na poddaszu i są w nim są skośne sufity, nie stawiaj łóżka bezpośrednio pod nimi.

 

Półki w pokoju dziecka

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA 

POKÓJ UCZNIA

Przewijak w pokoju dla niemowlaka


Równie istotnym i często używanym sprzętem w pokoju niemowlęcia jest przewijak. Powinien mieć wysokość 85-95 cm, tak żeby korzystający z niego rodzic nie musiał za bardzo się schylać. Możesz kupić przewijak wolnostojący, jednak dla lepszego wykorzystania przestrzeni najlepiej wybierz sprzęt połączony z szufladami. Dzięki temu będziesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne środki higieny i czyste ubranka.

 

Przewijak w pokoju niemowlaka

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA 

POKÓJ UCZNIA

Aranżacja pokoju niemowlaka - komoda


Jest kolejnym sprzętem, które musi się pojawić w pokoju dziecka. Powinna być na tyle pojemna, by zmieścić pościel, pieluszki, a także powiększającą się stale garderobę dziecka. Komoda powinna stać jak najbliżej przewijaka lub stanowić jego część. Urządzając pokój dla niemowlaka, wybierz komodę połączoną z przewijakiem, dzięki czemu wszystko będziesz mieć pod ręką. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dziecka leżącego na przewijaku bez opieki. Dlatego przed przewijaniem lub ubieraniem przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy.

 

Pokój dziecięcy na poddaszu

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA 

POKÓJ UCZNIA

Jaki kolor wybrać do pokoju niemowlaka?


Najbardziej praktycznym kolorem jest biały. Najlepiej wybrać kolor biały, ale w delikatnym odcieniu. Jaki wybrać? Tradycyjny podział różowy/niebieski nie jest już polecany przez psychologów. Po pierwsze, powiela stereotypy i nie służy rozwojowi dziecka. Po drugie, choć oba te kolory kreują dobry nastrój, zastosowane w nadmiarze mogą przytłoczyć. Dziś psychologowie zalecają do pokoju dziecinnego raczej uspokajającą zieleń czy łagodnie stymulującą delikatną pomarańcz. Jeśli wybierasz tradycyjne kolory urządzając pokój dla niemowlaka: niebieski lub różowy, wprowadź je tylko do wybranych elementów, np. tylko ściany lub wybrane meble.

 


 

Półki w pokoju dziecka


ZALETY BIAŁEGO POKOJU DLA NIEMOWLAKA

 • Biel tworzy neutralne tło, do którego pasować będą wszystkie nawet najbardziej fantazyjne kolory i wzory mebli i wyposażenia. Łatwo też ją przemalować na inny kolor kiedy się znudzi.

 

WADY BIAŁEGO POKOJU DLA NIEMOWLAKA

 • Może robić zbyt sterylne wrażenie. Bardzo łatwo się brudzi i wszystkie zabrudzenia są na niej dobrze widoczne.


I TOBIE SIĘ UDA

Zastosuj farbę zmywalną, która umożliwi utrzymanie ściany w czystości.

 

Zobacz nasz wybór:

FARBY

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Dekoracje i ozdoby w pokoju niemowlaka


Zachowaj umiar. Nie obwieszaj łóżeczka noworodka zabawkami. Dzieci w ciągu pierwszego miesiąca życia nie rejestrują zabawek, najciekawsze są dla nich twarze rodziców. Zadbaj o to, by otoczenie było maksymalnie przyjazne, pozbawione niepokojących dekoracji, głośnych sprzętów. Po kilku tygodniach życia dziecko zaczyna rejestrować obrazy i kształty. Wtedy można mu zawiesić na linii wzroku zabawki stymulujące zmysły. Niemowlętom nie poleca się pastelowych kolorów. Naukowcy udowodnili, że ich wzrok reaguje na kontrasty – najlepiej bieli z czernią i czerwienią. Urządzając pokój dla niemowlaka, wprowadź więc niewielkie elementy z kontrastującymi zestawieniami barw. Maleńkim dzieciom dobrze jest urządzać pokój wizerunkami zwierząt, które znają ze swego otoczenia, co pomaga im oswoić się ze światem i uczyć języka.

 

Designerski fotel w pokoju dziecka

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA 

POKÓJ UCZNIA

Zobacz także:

DEKORACYJNE POMPONY

MOBILE W POKOJU DZIECKA 

Przygotowanie łazienki dla niemowlaka


Przygotuj się na to, że pewne czynności – takie jak karmienie, przewijanie, usypianie – będziesz wykonywać wiele razy dziennie. Dlatego sprzęty dostosuj do swojego wzrostu, żeby nie nadwyrężać kręgosłupa częstym schylaniem się. Zdecyduj, gdzie będziesz kąpać maleństwo. Pomyśl nie tylko o bezpieczeństwie i komforcie dziecka, ale o własnej wygodzie. Stanowisko do kąpieli niemowlęcia najlepiej zaaranżować w ten sposób, żeby wanienka stała na podwyższeniu. Musi ono spełniać dwa podstawowe kryteria: być stabilne i znajdować się blisko ujęcia wody. Jeśli jesteś na etapie projektowania łazienki, pomyśl o przedłużeniu blatu, w który wpuszczona jest umywalka. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie roboczego blatu na całej długości między dwoma ścianami. Jeśli do tego nad całą ścianą biegnącą nad blatem powiesisz lustro, będzie to bardzo efektowne rozwiązanie.

Miejsce do przewijania w łazience

 

ZALETY ŁAZIENKI DLA NIEMOWLAKA

Poziom umywalki jest najbardziej korzystny dla naszego kręgosłupa. Jeśli umieścisz wanienkę koło umywalki, unikniesz kłopotu z donoszeniem do niej wody. Poza tym kiedy dziecko wyrośnie z etapu małej wanienki, ale nie z pieluch, możesz z powodzeniem na tak uzyskanej powierzchni położyć dodatkowy przewijak.

WADY ŁAZIENKI DLA NIEMOWLAKA

Takie rozwiązanie możesz zastosować tylko w dużej łazience. Wymaga też sporej rearanżacji łazienki, więc jeśli nie planujesz generalnego remontu, nie jest to opłacalne. Dodatkowym minus: kiedy dziecko wyrasta, spory fragment blatu pozostaje niewykorzystany.

I TOBIE SIĘ UDA

Zamiast rozwiązań stałych zastosuj tymczasowe. Wybierz z bogatej oferty stojaków na wanienkę. Do wyboru są zarówno metalowe jak i drewniane, rozkładane i stałe. Przy bardzo małej łazience sprawdzą się stojaki rozkładane. Pamiętaj, że muszą one być bardzo stabilne. W sąsiedztwie stanowiska do kąpieli zainstaluj półki lub wieszaczki tak, żeby podczas kąpieli mieć łatwy dostęp do środków pielęgnacyjnych i ręczników. Można też dość szybko zrezygnować z kąpieli w małej wannie i myć dziecko w wannie dużej lub pod prysznicem. Jeśli obawiasz się, że malec się wyślizgnie, zastosuj specjalne podkładki dla niemowląt, które są antypoślizgowe i utrzymują dziecko w pozycji półleżącej z główką nad powierzchnią wody. Wadą takiego rozwiązania jest duże zużycie wody. Jeśli troszczysz się o środowisko naturalne, spróbuj praktycznego rozwiązania ze Skandynawii – zamiast w wanience kąp dziecko w specjalnym wiaderku, w którym przebywa ono w pozycji siedzącej. Zużywasz mniej wody, a pozycja jest dla dziecka bezpieczna i przyjemna.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

POKÓJ UCZNIA

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...