Jak urządzić pokój dla przedszkolaka?

Jak urządzić pokój dla przedszkolaka?
Dziecko w wieku przedszkolnym spędza najwięcej czasu na zabawie, trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Podłoga pozostaje najważniejszym terenem działania, ale potrzebny jest też stolik z krzesłem do rysowania, miejsce do czytania książek, miejsce do eksperymentów. Najwyższy czas na półkę lub własny regalik na książki. I jeszcze więcej miejsca na przechowywanie zabawek oraz akcesoriów plastycznych. Dobrze urządzony pokój przedszkolaka pomoże dziecku rozwinąć kreatywność i odkrywać pasję.

Kącik do prac plastycznych

Urządź dziecku kącik do malowania, rysowania i zajęć plastycznych. Wystarczy niewielki stolik z krzesełkiem i dobrym oświetleniem punktowym. Powinien mieć blat umożliwiający łatwe umycie. Dobrym pomysłem na niepowtarzalny i łatwy do utrzymania w czystości stolik jest obicie blatu ceratą. Obok stolika w zasięgu ręki zainstaluj półkę na plastyczne przybory. Istnieją też stoliki z wbudowanymi pojemnikami na plastyczne akcesoria.

 

Tablica w pokoju dziecka

 

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Tablica w pokoju przedszkolaka

Na tym etapie rozwoju dziecko może chcieć rysować nie tylko na papierze, ale też na ścianach i meblach. Jeśli nie chcesz co pół roku przemalowywać ścian, zdecyduj się na wydzielenie strefy do rysowania lub kupienie tablicy.

 

Tablica w pokoju dziecka


ZALETY TABLICY W POKOJU PRZEDSZKOLAKA

  • Tablicę można złożyć i schować, kiedy się znudzi. Jest też atrakcyjną ozdobą pokoju.

WADY TABLICY W POKOJU PRZEDSZKOLAKA

  • Tablica może zajmować za dużo miejsca, łatwo się przewraca, a jej powierzchnia jest dość niewielka.


I TOBIE SIĘ UDA
Pomaluj jedną ze ścian lub jej fragment farbą tablicową. To idealne rozwiązanie nie tylko dla dzieci. Tak przygotowana ściana ma cechy tablicy – można po niej pisać kredą i ją ścierać. Dziecko będzie mogło bez przeszkód rysować po ścianie.

 

Zobacz nasz wybór:

TABLICE

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Ewolucja zamiast częstych remontów pokoju

Pamiętaj, że pokój przedszkolaka wciąż ewoluuje, rośnie wraz z nim. Nie planuj wszystkiego na sztywno, bądź otwarty na modyfikacje. Jak reagować na zmiany? Na dwa sposoby. Najpierw zainwestuj w neutralną bazę (łóżko, szafa, regał), która nie znudzi się przez lata. Do nich dobieraj elementy mniejsze, takie jak poduszki, zasłony, dywany, które można wymieniać częściej w miarę zużywania. Druga strategia: postaw na meble, które rosną wraz z dzieckiem, umożliwiają modyfikację i dostosowują się do potrzeb. Wielu producentów oferuje np. łóżka które rosną wraz z dzieckiem, stoły o regulowanych blatach, regały, których poszczególne elementy można wymieniać i dopasowywać do siebie.

 

Półka nad biurkiem

 

I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli kupujesz szafkę z przewijakiem, wybierz taką, której konstrukcja przewiduje odkręcenie przewijaka i używanie jej dalej jako zwykłej szafki. Część fotelików do karmienia można po skróceniu nóg używać jako zwykłego krzesełka. Oczywiście najrozsądniej jest łączyć obie te strategie.

 

Zobacz także inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Dekorowanie pokoju razem z przedszkolakiem

Nadal zachowuj umiar. Dekoracje w pokoju małych dzieci powinny przede wszystkim tworzyć przyjazną, bezpieczną atmosferę. Ich drugie zadanie to stymulowanie rozwoju dziecka. Respektuj potrzeby dziecka. Pamiętaj, że to jego pokój. Nawet jeśli cały twój dom urządzony jest w nieskazitelnym i jednolitym stylu, w pokoju dziecka staraj się też uwzględnić jego gust. Zostaw dziecku jak najwięcej swobody w doborze dekoracji, to zwiększy jego poczucie sprawstwa. Pamiętaj też, że w roli ozdób mogą występować prace plastyczne dziecka albo piękne, ładnie wyeksponowane zabawki.

 

 

Drzewo namalowane na ścianie w pokoju dzieckaI TOBIE SIĘ UDA
Świetnym patentem jest pomalowanie jednej ściany farbą magnetyczną. Taka farba nie zawiera szkodliwych substancji, a ściana nią pokryta ma właściwości magnetyczne. Dzięki temu tworzy wspaniałe tło do ekspozycji dziecięcych dzieł sztuki czy skarbów, bez używania pinezek, gwoździ czy taśmy klejącej.

 

Zobacz nasz wybór:

NAKLEJKI I SZABLONY

ZABAWKI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Jak okiełznać bałagan w pokoju przedszkolaka?

Bałagan w dziecięcym pokoju jest zmorą większości rodziców. Urządź pokój dziecinny tak, by dziecko miało możliwość samodzielnego odkładania rzeczy na miejsce od najwcześniejszych lat. Dotyczy to zarówno zabawek, książek, jak i ubrań. Wybierając szafkę dla dziecka sprawdź, czy ma łatwe w obsłudze, sprawnie wysuwane szuflady. Dobrym rozwiązaniem są plastikowe koszyki na kółkach do przechowywania ubranek i zabawek. Łatwo do nich powkładać rzeczy i szybko można się zorientować w ich zawartości.

Pokój przedszkolaka z drewnianą komodą

 

I TOBIE SIĘ UDA
Zorganizuj dziecku łatwo dostępny system do przechowywania zabawek. Dbaj o to, by zabawki nie zdominowały przestrzeni. Dziecko nie jest w stanie skoncentrować się, jeśli ma zbyt wiele opcji do wyboru. Dlatego lepiej część zabawek przechowywać w miejscach łatwo dostępnych, ale nie na widoku. Dziecko może szybko nauczyć się po nie sięgać, a po skończonej zabawie odkładać je na miejsce. Regularnie rób przegląd zabawek i ubranek. Te, które już nie są w użyciu, oddawaj.

 

Zobacz naszwybór:

KOSZE I POJEMNIKI NA ZABAWKI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Dzieci we wspólnym pokoju

Nie wszyscy mogą zapewnić własny pokój przedszkolaka każdemu dziecku. Jeśli to nie jest możliwe, staraj się pogodzić dwoje (lub więcej) dzieci w jednym pomieszczeniu tak, żeby każde czuło się w nim dobrze, bezpiecznie i w miarę autonomicznie.

 

Sypialnia dla rodzeństwa

 

ZALETY WSPÓLNEGO POKOJU DLA DZIECI

  • Wiele dzieci lubi przebywać w jednym pokoju z rodzeństwem. To umożliwia zabawę i może zmniejszać lęki.

WADY WSPÓLNEGO POKOJU DLA DZIECI

  • Dziecko może mieć potrzebę zaznaczenia swojej odrębności, podkreślenia charakteru i upodobań poprzez urządzenie własnego pokoju.  
  • Ryzyko konfliktów z rodzeństwem.


I TOBIE SIĘ UDA

Podziel pokój na strefy przynależne każdemu dziecku. Postaw pomiędzy dwoma częściami regał na książki lub przedziel je ścianką. Taka wizualna granica może sprawić, że każdy z mieszkańców poczuje się jak u siebie. Pozwól, by dzieci zaznaczyły swoją indywidualność w swoich częściach mieszkania poprzez wybór mebli, dodatków, ozdób, a nawet kolorów. Najważniejsze, żeby podział był czytelny i od razu jasny, i by każde z dzieci uczyło się szacunku dla zasad panujących w części należącej do rodzeństwa.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ UCZNIA

Zobacz także:

DWA ŁÓŻKA W POKOJU DZIECIĘCYM

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...