Jak urządzić pokój ucznia?

Jak urządzić pokój ucznia?
Pokój ucznia musi zapewnić warunki do nauki, odpoczynku, pielęgnowania hobby i przyjmowania przyjaciół. Sporo zadań jak na jedno pomieszczenie. Zobacz, jak można połączyć wszystkie funkcje w jednym.

Biurko do nauki i zabawy

Kiedy dziecko idzie do szkoły, w jego pokoju pojawia się ważny mebel – biurko. Powinno być bezpieczne, stabilne i estetyczne, żeby zachęcało do nauki. Nie poleca się biurek o blatach ciemnych lub bardzo wzorzystych, gdyż mogą one rozpraszać uwagę podczas nauki. Przede wszystkim jednak wybierz model dostosowany do wzrostu dziecka. Ustaw biurko w pokoju tak, by światło dzienne padało na blat z lewej strony. Również z lewej strony powinniśmy zamontować lampkę biurową (u dzieci leworęcznych z prawej). Lampkę do pracy ustaw w odległości około 40 cm od miejsca, w którym dziecko trzyma zeszyt czy pracę plastyczną.
Najpraktyczniej jest wybrać biurko z regulowaną wysokością blatu, wtedy będzie dłużej służyło. Podczas nauki przy biurku konieczne jest też dodatkowe doświetlenie, np. dodatkowa lampka rzucająca światło na ścianę. Korzystne dla koncentracji jest ustawienie biurka tak, by dziecko siedziało przy nim twarzą do ściany. Wtedy ściana nad biurkiem staje się naturalną przestrzenią do zawieszania pomocy naukowych, obrazków czy tablicy do przypinania ważnych karteczek.

 

Szkolne biurko w pokoju dziecka

 

I TOBIE SIĘ UDA
Najlepiej żeby także biurko miało możliwość regulacji nie tylko wysokości blatu, ale też kąta nachylenia. Różne czynności wymagają różnego kąta, do czytania - kąt 30°, do pisania – 15°, do malowania lub rysowania – 5°. Niektóre prace plastyczne czy techniczne najlepiej robi się przy kącie 0°.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Krzesło do pokoju ucznia

Wybierz model krzesła umożliwiający regulację, zarówno wysokości siedziska jak i oparcia pleców. Świetnym rozwiązaniem jest też piłka gimnastyczna używana jako zamiennik fotela. Siedzenie na niej zmusza do utrzymania kręgosłupa we właściwej pozycji.
Zarówno biurko jak i fotel muszą być dostosowane do wzrostu dziecka. Krzesło powinno wspierać plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

 

Biurko w pokoju dziecka

 

ZALETY KRZESŁA DLA UCZNIA

 • Dobrze dobrany fotel ma dobroczynny wpływ na kręgosłup dziecka, zmusza je do przyjmowania prawidłowej postawy.

WADY KRZESŁA DLA UCZNIA

 • Musisz często zmieniać krzesło, ponieważ dziecko szybko rośnie.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

 

Strefa nauki i zabawy

Dziecko w wieku szkolnym coraz więcej czasu spędza na nauce. Podziel pokój ucznia na jasne i czytelne strefy nauki i zabawy. Przestrzeń przeznaczona do pracy powinna być neutralna, łatwa do utrzymania w porządku, nie przytłoczona zabawkami. Najważniejszymi sprzętami są biurko i krzesło, ale równie ważne są szafki na książki i półki na przybory do pisania. Najłatwiej wydzielić strefę do nauki za pomocą mebla, np. regału. Jeśli metraż pokoju ucznia na to nie pozwala, zastosuj różne kolory.

 

Tapeta w pokoju dziecka

 

W strefie nauki unikaj zbyt pstrokatych wzorów i nadmiaru kolorów, jednak psychologowie uważają, że mniejsze akcenty np., w kolorze pomarańczowym sprzyjają kreatywnemu myśleniu i pobudzają do myślenia. Dobre działanie ma też kolor zielony i można go stosować na większych płaszczyznach niż pomarańczowy. Ułatwia koncentrację i uspokaja, pod warunkiem że nie sięgniemy po agresywny i jaskrawy odcień.

W strefie zabawy
panuje większa dowolność, choć oczywiście tam również powinny obowiązywać zasady np. chowania zabawek po skończonej zabawie do specjalnych pojemników.

ZALETY POKOJU DO ZABAWY

 • Pokój pozbawiony wielu bodźców wizualnych umożliwia koncentrację.

WADY POKOJU DO ZABAWY

 • Dziecko może się nie czuć jak u siebie, jeśli zbyt zmienimy wystrój pokoju ucznia ze względu na szkołę. Równowaga między nauką a zabawą powinna być utrzymana.

I TOBIE SIĘ UDA
Zadbaj o to, by szafki na książki i zeszyty oddzielić od pojemników na zabawki i żeby okolica biurka nie była zagracona. W ten sposób dziecku będzie łatwiej skoncentrować się na nauce. Pokój ucznia powinien sprzyjać koncentracji, a więc nie atakować bodźcami kolorów, wzorów i nadmiaru przedmiotów. Zachowaj umiar.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Łóżko w pokoju ucznia

Łóżko dla ucznia powinno być wygodne, z twardym, antyalergicznym materacem. Nie poleca się dużych poduszek, gdyż mogą one wykrzywić kręgosłup w trakcie intensywnego wzrostu. Zaplanuj system ścielenia łóżka i wdrażaj go konsekwentnie. Najlepiej chować pościel do szuflad znajdujących się pod łóżkiem. Zadbaj, żeby były łatwe w obsłudze.

 

Pokój dziecięcy z niebieską boazerią

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Szafa dla ucznia

Zorganizuj dziecku system przechowywania ubrań tak, by rano ubierało się do szkoły bez kłopotu i bez zbędnego bałaganu. Szafa będzie największym strategicznym meblem w pokoju. Jeśli to możliwe, urządź ją we wnęce. Weź pod uwagę, że ubrań będzie przybywać wraz ze wzrostem dziecka.

 

Szafa w pokoju dziecka

 

ZALETY SZAFY W POKOJU UCZNIA

 • Szafa wnękowa lub wielka szafa pomieszczą wszystkie ubrania, zwalniając resztę przestrzeni do zabawy i ograniczając bałagan.

WADY SZAFY W POKOJU UCZNIA

 • Rozwiązanie dobre tylko dla dużych powierzchni lub pokojów z zaprojektowaną od razu wnęką.

I TOBIE SIĘ UDA
Zastosuj rozwiązanie modułowe. Zbuduj szafę z wielu mniejszych szafek, które tworzą system ale różnią się sposobem organizacji (półki, szuflady). Tylko niewielka część ubrań dziecięcych wymaga wieszania na wieszaku. Szafa składająca się z wielu elementów, które można zarówno stawiać na podłodze, jak i wieszać na ścianie, może być korzystnym rozwiązaniem w małych pokojach. Każdy moduł może być przeznaczony na inny rodzaj garderoby, co ułatwi dziecku orientację.

 

Zobacz nasz wybór:

SZAFY 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Dekoracje w pokoju ucznia

Współpracuj z dzieckiem podczas dekorowania jego pokoju. Staraj się uwzględniać jego gust, hobby i zainteresowania, jednocześnie stawiaj zdrowe granice w kwestii sezonowych mód. Pomyśl o pomalowaniu jednej ściany lub jej fragmentu farbą magnetyczną. To rozwiązanie polecane do pokojów dzieci w różnym wieku może doskonale sprawdzić się w pokoju ucznia. Możliwość zawieszania na ścianie rysunków, zdjęć czy plakatów bez zbytniego niszczenia jej może dać dziecku dużą frajdę i sprzyjać jego kreatywności. Ściany o cechach tablicy magnetycznej możesz używać także do zawieszania pomocy szkolnych.

 

Ściana-tablica

 

 

I TOBIE SIĘ UDA
Pamiętaj, że dekoracją mogą być drobne elementy wyposażenia pokoju ucznia, takie jak zabawki, poduszki, pomoce szkolne.

 

Zobacz nasz wybór:

FARBA TABLICOWA

PODUSZKI

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Mały pokój - duże wyzwanie

Mały pokój ucznia może oznaczać duży chaos, bo większość dzieci szybko obrasta w zabawki i sprzęty. Na niewielkiej przestrzeni liczy się każdy centymetr kwadratowy. Kluczowa staje się kwestia przechowywania rzeczy. Zadbaj o to, by każda zabawka miała swoje miejsce. Podziel je ze względu na wielkość, częstotliwość używania lub rodzaj (klocki, misie, układanki).

 

Przechowywanie w dziecięcym pokoju


ZALETY MAŁEGO POKOJU UCZNIA

 • Dziecko wie, gdzie odkładać swoje rzeczy po zabawie i gdzie ich szukać. Nic nie leży na wierzchu.

WADY MAŁEGO POKOJU UCZNIA

 • Taki system może zajmować bardzo dużo przestrzeni. Nie w każdym pokoju jest miejsce na obszerne szafki.


I TOBIE SIĘ UDA
Wykorzystaj różne zakamarki do przechowywania. Idealnie nadaje się do tego przestrzeń pod łóżkiem, nawet tym nie podwyższanym. Pudła do przechowywania zabawek, na przykład składających się z wielu elementów klocków, mogą jednocześnie pełnić funkcję siedzisk. Możesz wybierać w bogatej ofercie pufów z pojemnikami w środku. Mają one tę dodatkową zaletę, że są lekkie i już małe dziecko może je samodzielnie przenosić. Mogą służyć jako stołeczki, kiedy dziecko przyjmuje gości.

 

Zobacz nasz wybór:

POJEMNIKI, KOSZE, PUDŁA

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Łóżko podwyższane dla ucznia

Rozwiązaniem może być łóżko podwyższane, na przykład na wysokość 120 cm. Takie podwyższenie miejsca do spania nie zmniejsza komfortu snu. Uzyskaną w ten sposób przestrzeń możesz wykorzystać na wiele sposobów, przede wszystkim do przechowywania rzeczy.

 


Miejsce do zabawy pod łóżkiem na antresoli

 


ZALETY PODWYŻSZANEGO ŁÓŻKA

 • Odzyskana przestrzeń pod łóżkiem.
 • Wiele dzieci lubi spać wysoko, bo kojarzy się to z przygodą i własnym, niedostępnym dla innych miejscem.

WADY PODWYŻSZANEGO ŁÓŻKA

 • Łóżko piętrowe sprawdza się tylko we wnętrzach o wysokich sufitach, gdyż spanie zbyt wysoko w niskich pomieszczeniach wiąże się z dyskomfortem i brakiem dostatecznej ilości tlenu.

I TOBIE SIĘ UDA
Jeśli pod podwyższonym łóżkiem zamontujesz szuflady, rozwiążesz problem przechowywania pościeli, części ubrań lub zabawek.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Łóżko piętrowe w pokoju ucznia

Klasycznym rozwiązaniem w małych pokojach jest łóżko piętrowe. W pokojach wyższych (minimum 2.45 m) możesz je postawić. Gdy dziecko dzieli pokój z rodzeństwem, łóżko piętrowe umożliwia ustawienie dwóch łóżek. W przypadku pokoju dla jednego dziecka, możesz urządzić mu „pod daszkiem” biuro. Jeśli nie ma takiej konieczności, jest to też wspaniałe miejsce do zabawy.

 

Łóżko piętrowe z biurkiem

 

 

ZALETY ŁÓŻKA PIĘTROWEGO


- Dwa łóżka na podłodze zajmują tyle miejsca, co jedno.

WADY ŁÓŻKA PIĘTROWEGO


- Spanie wysoko wiąże się z ryzykiem upadku.
- Nie jest to rozwiązanie dla dzieci poniżej czwartego roku życia.
- Biurko postawione pod łóżkiem będzie słabo doświetlone światłem zewnętrznym.

I Tobie się uda
Zarówno podwyższane jak i piętrowe łóżko wyposaż w specjalną barierkę. Nie musi zajmować całej długości łóżka, wystarczy gdy jest w jego środkowej części. Barierka nie powinna być niższa niż 16 cm. Zapewni bezpieczeństwo i spokojny sen, ale musi być solidnie przymocowana do ramy łóżka.
Jeśli wykorzystujesz przestrzeń pod łóżkiem jako kącik do pracy, starannie zaplanuj w niej oświetlenie sztuczne. Nie powinna to być tylko jedna lampka punktowa, ale także lampki umieszczone na ścianie lub na "suficie” z łóżka.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Pokój nastolatka

W miarę rozwoju dziecko coraz bardziej uniezależnia się od rodziców. Jeśli wielkość mieszkania na to pozwala, nastolatek lub nastolatka najlepiej czują się w pokoju oddalonym od rodziców. Jeśli masz do dyspozycji cały dom, pomyśl o wygospodarowaniu całego piętra lub poddasza dla dziecka.

 

Pokój na poddaszu

 

ZALETY POKOJU NASTOLATKA

 • Młody człowiek ma autonomię, która daje mu możliwość rozwijania hobby, życia towarzyskiego, intymności, zaś rodzice odzyskują utracone w dzieciństwie potomków terytorium.
 • Jeśli własna część domu wyposażona jest dodatkowo we własną łazienkę, unikasz porannych korków i kolejek do łazienki.
 • Młody człowiek szybciej uczy się samodzielności i odpowiedzialności za swoje otoczenie.

 

WADY POKOJU NASTOLATKA

 • Duża autonomia nastolatka może generować konflikty na tle np. wystroju wnętrza, bałaganu, hałasu.


I TOBIE SIĘ UDA

Wypracuj z nastolatkiem zasady, które ułatwią wzajemne współżycie. W kwestii urządzania jego przestrzeni dąż do kompromisu.

 

Inne artykuły o urządzaniu pokoju dziecka:

POKÓJ NIEMOWLAKA

POKÓJ MAŁEGO DZIECKA

POKÓJ PRZEDSZKOLAKA

Wybrane aranżacje

Wczytywanie rekomendacji...